Sign in to follow this  
radubraharu

Recomandare casca

Recommended Posts

Asigurarea de "raspundere civila" e alta treaba, de obicei vine la pachet cu asigurarile de locuinta. Cat am fost student a trebuit sa imi fac una in mod obligatoriu (in mare parte pentru a acoperi eventuale daune aduse infrastructurii facultatii). Acum ca am asigurare de locuinta, am si asa ceva "la pachet" si in general acopera accidente casnice si alte maruntisuri.

In schimb n-am nici cea mai vaga idee in ce masura acopera accidente produse pe bicicleta din vina mea - in special pe drumuri publice - soldate cu vatamari corporale sau daune materiale. O sa ma interesez, in caz ca ma trag nemtii de urechi in acest sens.

Bineinteles, am si asigurare auto, chiar destul de completa la masina actuala, dar aia n-are legatura cu subiectul discutiei.

Altfel, sunt complet impotriva atitudinii asteia de lamentare a vesticilor care isi fac asigurari pentru literalmente orice rahat ca sa isi gaseasca o scuza sa se deresponsabilizeze pentru actiunile lor. Exemplu simplu: lume care isi face asigurare in caz ca isi sparge ecranul smartphoneului sau in caz ca il ploua si se strica in loc sa fie adulti responsabili si sa aiba grija de obiectele pe care le-au cumparat. S-au inventat huse de silicon de 10€ si ecrane suplimentare de protectie din sticla, asa cum s-au inventat si oameni care in multi ani de utilizare a unui smartphone nu au spart nici un ecran.

De aia in linii mari eu imi fac asigurare pentru situatiile in care din vina mea risc sa cauzez daune colosale altora, si bineinteles tot ce tine de sanatate si accidente in situatii de mare risc (gen mers la ski), dar mi se pare stupida tendinta vesticilor de a-si face asigurari pentru orice pretext care le permite sa devina mai lenesi si ignoranti cu privire la actiunile lor.

PS: daca in calitate de adult responsabil reusesti performanta sa dai pe jos o sticla de sampanie de 50€ intr-un magazin, o platesti, eventual mai si maturi cioburile dupa tine, si inveti pe pielea ta o lectie, ca data viitoare sa stii mai bine. Daca stai la umbra politelor de asigurare, ajungi treptat sa ai impresia ca actiunile tale (voluntare sau nu) nu mai au nici o consecinta, pentru ca in primul rand nu te mai ard la portofel. Sa faca altii cum vor, eu prefer sa stiu ca propria mea prostie se plateste si ca mai bine previn decat sa vindec.

• Upvote 3

Asigurările sunt și alea un business, sunt destui proști în lume care nu-s capabili să învețe din propriile greșeli, și le e mai ușor/comod să paseze problema „vorbește cu asiguratorul meu”. Tot la fel de mulți sunt și cei fără capacitatea de a gândi analitic un pic, și atunci pică în plasa vânzătorilor de asigurări nenecesare.

De exemplu, am asigurări de care a mai auzit lumea, da' și unele mai dubioase așa, gen asigurare care îmi garantează că, dacă copilul trebuie internat la spital, cel puțin unul din părinți primește pat în rezervă ca să stea cu copilul - altfel apanajul celor cu asigurări private care-s băgați în față la orice. Dar sunt și asigurări ridicole, gen îmi asigur dinții pe niște sume deloc ieftine, că cică dacă vreodată am nevoie de lucrări dentare mi le plătesc ei. Păi mersi, după ce vă plătesc anual câte o proteză completă, cred și eu că vreți o dată-n viață să îmi plătiți și voi una înapoi.

• Thanks 1

Eu am avut (a expirat dar o voi reface ca tot veni vorba) asigurare de raspundere civila.

Ea acopera distrugere de bunuri dar si de ingrijiri medicale daca accidentez o persoana la ski/ciclism sau orice alta situatie in care nu am calitatea de sofer.

E de undeva  de la 80 lei pe an pana pe la 250.

Bine de stiut, dar din pacate marimile lor se opresc la 61 cm. Cam ca majoritatea marcilor de altfel.

marcheting-iește nu ești pă target.
Ca și @a_mic, cu încălțările 48-49...
Steț "aiurea" pă curba aia a clopotului gauss ;)
Dar așa, ca mângâiere... Uite, io sunt la încălțări pe vârful clopotului. 42. Și de câte ori aș pune botul la ceva , e out of stock, pt că nah, 42 "are" mulți. Vezi? Vorbim cu Musk să emigrăm pe Marte? Poate acolo o fi o lume mai bună.

• Haha 3

Nu-s io marchetingiește pă target din multe puncte de vedere, nu doar a dimensiunilor bostanului :-J