dupre

ghidolina alba?

Recommended Posts

Salut,

Am o intrebare pentru cei care o folositi, nu este foarte pretentioasa ca intretinere? Inevitabil se murdareste de ceva, mai poate fi scoasa "la lumina" cu vreun produs anume? As vrea si eu sa-mi pun pentru ca-mi pare ca arata foarte bine, da n-as vrea s-o folosesc doar 3 ture pana se murdareste, daca intr-adevar e asa.

Mersi

Se poate spala, cu apa si sapun. Arata bine, am avut si eu, dar se murdareste usor ca in cazul tuturor culorilor deschise, fie si de la simplu rezemat de gard, perete, copac ...

Eu n-as mai pune. Dar si cele negre (bune si ieftine) nu se gasesc tot timpul.

Se murdăreşte, inevitabil, orice ghidolină altfel decât neagră. Se curăţă cu o perie, apă şi săpun.

Eu am incercat cu servetele umede pe una si n-am facut mare lucru, aproape ca nu se observa. 

Eu o spal cu Ariel si apa fierbinte. Cu o carpa mai groasa frec fiecare centimetru dar nu o sa fie ca la inceput oricat m-as chinui. Si pt. mine ghidolina alba e un cosmar, mie mi se murdareste imediat mai ales dupa manusi dar mi-am dat seama ca asta e pretul pe care trebuie sa il platesti daca vrei o bicicleta mai frumoasa. Pe cealalta cursiera, cu care ies mai mult, am ghidolina neagra desi ar arata si ea mult mai bine cu una alba.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=14082;page=1;menu=1000,4,133,135;mid=64;pgc=0

Conteaza materialul ghidolinei, in mod special. Utilizez ghidolina din linkul de mai sus de mai bine de 1 an si nu a necesitat curatare. Datorita materialului se curata mult mai simplu decat una din burete la care trebuie sa freci pana nu mai poti (am testat-o la inceput cu cateva pete sa vad cat de usor se curata).

• Upvote 1

Cif Cream (ala care e doar usor abraziv si destul de fluid) + burete sau laveta. Ghidolina galbena o facea ca noua. Ma gandesc ca si pe aia alba trebuie sa mearga.

Se curata usor cu detergent si periuta de unghii

Iese super cu un curatitor cu presiune (cu apa) dar daca tii prea aproape jetul de apa poate rupe ghidolina!

• Upvote 1

Hai ca desi e vechi topicul, ca sa nu mai fac altul intreb aici.

A spalat cineva ghidolina la masina de spalat ?

Adică s-o dai jos, s-o speli şi s-o pui la loc?...

Eu văd două probleme aici:

1, Dacă o dai jos în general se distruge

2, Dacă o speli nu se mai lipeşte la loc.

....

Eu primul lucru pe care l-am facut dupa ce mi-am luat cursiera a fost sa dau ghidolina jos deoarece era pusa foarte urat. Am pus-o pe aceeasi si n-am avut nici-o problema, nici de distrugere a ghidolinei dar nici de lipire. Chiar daca nu se mai lipeste ca la inceput, daca o tensionezi/tragi bine de ea, sta foarte bine (stiu asta de cand joc tenis si trebuie sa-mi schimb overgrip-ul, e aceeasi "tehnica" ca la ghidolina). Si a mea e aproape neagra dar mi-e ca daca o dau jos si o spal n-o mai pun la loc.

A scris cineva mai sus: incercati cu cif, curata foarte bine, eu imi curat cizmele de enduro cu cif si ies albe ca noi.

indifferent de culoare, ghidolina se murdareste. am avut ghidolina alba 1 an si am hotarat sa schimb cu rosie - intr-adevar, trebuie s-o spal mai rar, albul nu e practic. cif crema si un burete pe partea dura fac minuni