andreisarbu

reparatie furca fox float CTD 29er

Recommended Posts

Salut,

Nu cu prea multa stradanie am reusit performanta de o vedeti in poza de mai jos. Reparatia este cel mai probabil exclusa, credeti ca pot gasi ca si piesa de schimb "carcasa"? Ideea initiala a fost sa mai iau una identica, astfel incat sa o tin pe asta de piese de schimb, problema este insa pretul, exagerat de mare in opinia mea.

Multam.

post-444-0-49659500-1368538548_thumb.jpg

219 lire lower nou, vezi că activesport.co.uk au review-uri destul de proaste. Poți întreba la bikexpert sau rom-eurotrade, poate aduc și piese de schimb.

Cum s-a rupt?

Nasol momentul, cum ai reusit?

Cu siguranta nu se poate repara, dar se poate schimba lower-ul cu totul. Codul de piesa poti sa-l identifici pe http://service.foxracingshox.com/consumers/index.htm

, ai acolo o categorie cu "Parts Catalog".

Stiu ca exista reprezentanta autorizata Fox in Budapesta, ai putea incerca acolo. Sau pe la noi, cred ca cei de la Bicishop ziceau ca aduc orice piesa de schimb pentru Fox.

LE: A fost otsdr mai rapid :)

Edited by beberules

Cauta-ti un sudor priceput si du-o la el. Nu da bani pe alt lower, deoarece se poate repara si reutiliza.

Multam pentru raspunsuri. O sa incerc sa vad la ce pret pot gasi lower-ul, pretul de 215 lire imi pare cam mare, sincer sa fiu.

De rupt am rupt-o la PE, la o cazatura in imbulzeala de la intrarea in padure... De sudat nu cred ca poate fi vorba, am primit mai multe pareri, sincer sa fiu nu m-as da pe ea sudata, chiar daca pare OK.

Aparte de asta, acum gandindu-ma ma gandesc sa nu aiba si altceva rupt, asa arata "coafata", a mers 55 km un pic "suie", ruptura era incalecata. Ma gandesc ca este posibil ca in interior sa fi suferit un pic. Per total s-a descurcat bine, m-a dus fara sa fie foarte menajata...

Crede-ma ca se poate suda si va tine aproape la fel de bine.

Materialul arata ca un aliaj de magneziu, s-ar putea insa sa ma insel. Ai vreo recomandare de facut privind o astfel de operatie de sudura?

Multumesc

Şi eu sunt curios unde şi cum se poate suda megneziul.

Aparte de asta, acum gandindu-ma ma gandesc sa nu aiba si altceva rupt, asa arata "coafata", a mers 55 km un pic "suie", ruptura era incalecata. Ma gandesc ca este posibil ca in interior sa fi suferit un pic. Per total s-a descurcat bine, m-a dus fara sa fie foarte menajata...

Până nu o desfaci nu ai cum să-ţi dai seama dacă a păţit ceva pe interior.

Dacă ar fi să mai fie afectat ceva, cel mai probabil ar fi tuburile şi bucşele. Cu lower nou vor veni bucşe noi, deci trebuie să te doar uiţi dacă au fost afectate stanchion-urile.

Multumesc mult pentru sfaturi, am cerut un pret pentru lowere, voi vedea ce si cum....

Sa ne zici si noua cand si cum o rezolvi, nu de alta dar avem acelasi model de furca (de bike de fapt) si-s curios la ce sa ma astept in caz de nevoie :)

Sa ne zici si noua cand si cum o rezolvi, nu de alta dar avem acelasi model de furca (de bike de fapt) si-s curios la ce sa ma astept in caz de nevoie :)

eu zic ca trebuie sa fii mai optimist :), eu chiar am abuzat-o de am ajuns aici :(

Nu-i vorba ca-s cu drobul de sare :), dar accidente de genul asta se pot intampla oricui si oricand.

Si avand in vedere ce preturi babane are Fox la consumabile, is curios la cat ajungi pana la urma cu un lower.

Fox-ul are preturi mari la orice, cel putin mie asa mi se pare. La o prima vedere Fox-ul nu merita in zona entry-level, poate mai sus e altceva. M-am uitat la ce costuri genereaza schimbarea furcii si am constatat ca ies mult mai bine cu Reba RLT Solo Air si chiar SID.