adymoflita

CEI PASIONATI DE CICLISM FARA SA IL PRACTICE

Recommended Posts

aici ii astept pe cei care sunt pasionati de ciclsm,fara sa il practice,sa spuna cum,au ajuns sa urmareasca ciclismul,iar cei care practica,sa isi spuna parerea,referitor,la cum am ajuns noi,sa urmarim ciclismul.

era vara lui 1997,eram la tara si nu aveam decat 3,4 posturi la tv,si pe tvr dupa stirile de noapte,pe la 11 jumate cam asa,dadeau un mic rezumat de 5,10 minute al etapei din ziua respectiva,de atunci sunt pasionat de ciclism,cel mai mult imi placea sa ma uit la,tdf dar cu timpul,am inceput sa urmaresc aproape orice competitie,in primul rand tururile mari,campionatele mondiale,chiar si cele pe velodrom.

si tot din 97,sunt fan al lui jan ullrich,cred ca multi,fani ullrich,sunt fani ullrich,de la tdf 1997

povestea mea cu ciclismul a inceput acum 2 ani,cand eram la tara la niste rude si minune,aveau cablu.schimbam de pe un program pe altul si dau de ciclism(TdF) pe eurosport,desigur.am urmarit atunci cat am putut si am continuat vizionarea si acasa.un an mai tarziu m-am uitat la TdF din nou(nu prea stiam nume importante din ciclism).tata mi-a facut morala ca de ce ma uit,ca aia doar pedaleaza.eu am zis ca imi place.si anul asta am inceput si eu sa ma uit la tot ce tine de ciclism pe eurosport(velodrom,Giro,TdF,etc).si a inceput sa-mi placa foarte mult.pe de alta parte,in legatura cu practicarea ciclismului,pot zice ca nu-l practic dar am un mtb cu care am parcurs anul acesta 486 km(stiu ca nu va intereseaza catusi de putin dar ma bucur ca am facut macar atata).

si iata cum am ajuns eu sa ma uit si sa fiu pasionat de ciclism.desigur ca as vrea sa practic acest sport dar sunt unele probleme care ma impiedica sa fac asta.

Cycling deserves everything.

aici ii astept pe cei care sunt pasionati de ciclsm,fara sa il practice,sa spuna cum,au ajuns sa urmareasca ciclismul,iar cei care practica,sa isi spuna parerea,referitor,la cum am ajuns noi,sa urmarim ciclismul.

subiectul se contrazice total cu mesaju, cei care nu il practica iar in mesaj care il practica ... daca esti pasionat de un sport il practici de hobby sau performanta ... asa ca dupa umila mea parere topicul nu-si are rostul

nu fii chiar asa de rau.nu vad nimic rau in acest topic.din partea mea e chiar binevenit.isi spun oamenii povestea despre cum a inceput dragostea lor pt ciclism

bai pasinune fara a practica nu exista, voi siconfundati termenii, semn ca nu o sa va luati examenele de capacitate ... sau eventual nu intrati in bac ...

pasionat = stapanait de o pasiune, inflacarat de o actiune anume

pasiune = stare afectiva intensa si de durata, pasiunea se defineste a fi activa,

iar voi daca stati inseamna a sunteti pasivi deci nu e nici o pasiune asa ca lasati vorbele la o parte cumparati-va cate o bicicleta (sau care aveti scoteti-o din beci) si mergeti si pedalati si lasati basemele pentru batranete! !

iar tu yonutes daca visul tau e ciclismul, du-te sa dormi !

si tot din 97,sunt fan al lui jan ullrich,cred ca multi,fani ullrich,sunt fani ullrich,de la tdf 1997

si pe langa ca sunteti in plop cu gramtica si va si dati balene in lighian, no offense, dar asta e adevarul (de obicei oamenii rpefera sa fie mintit deoarece nu sufera sa le spuna cineva adevarul face 2 face )

man,nu vreau sa ne certam.faza cu bicla,ca sa ies cu ea afara,s-o scot din beci.fi sigur ca stiu ce inseamna sa mergi cu bicla multi km,stiu ce inseamna.am fost destul cat sa stiu pe pielea mea cum e sa mergi cu bicla multi km.

Peace man,peace

man,nu vreau sa ne certam.faza cu bicla,ca sa ies cu ea afara,s-o scot din beci.fi sigur ca stiu ce inseamna sa mergi cu bicla multi km,stiu ce inseamna.am fost destul cat sa stiu pe pielea mea cum e sa mergi cu bicla multi km.

Peace man,peace

mah omule, deoarece mai citesc, mai aflu si eu cate una alta, si acum un pic de offline: conform unui studiu facut asupra unui numar de 376 de subiecti dintre care majoritatea barbati s-a observat ca in timpul unei conversatii, cand persoana respectiva minte, abureste, sau infloreste (sa zic pe termenii vostri) se repeta, ceea ce ai facut si tu aici.

sunt tare curios cat pedaleaza pasionatul de tine, cati km faci pe an?

astept cu nerabdare raspunsul tau

pacea las-o pt cei care sunt in razboi ...

uite ca ce ai scris aici,pt mine nu prea cred ca e valabil.te asigur eu ca nu.si sa stii ca am parcurs destul de multi km ca sa stiu ce inseamna sa mergi cu bicla,in adevaratul sens al cuvantului,ca sa zic asa.

sper ca nu te-am suparat si dac te-am suparat,imi cer scuze.eu nu vreau sa ne certam cand putem fi prieteni buni,ok?

dar cine se cearta aici?

eu iti expun adevarul, un adevar care se pare ca nu il suporti si cedezi deja, daca ai avea dreptate ai incerca sa dovedesti nu sa te prefaci ca noi ne-am certa, sau ceva ... si sa iti expui punctul de vedere, sa ai puterea sa recunosti cand ii vb de recunoscut .... dar duap cum ziceam, se pare ca impactul cu adevarul a fost prea dur pentru unii (selectie naturala)

daca tot ai fi asa pasionat ai incerca sa schimbi atitudinea si sa vezi adevaratul sens al pedalatului

no really

- stilul celor care cred ca este cineva sus care le da putere pt a invinge pe altu (pe scurt al pocaitilor- no offense dar nu am nimic cu ei, ca am p[rieteni buni, dar aici voi credeti ca Dumnezeu = power bar gel )

daca tu ai avea dovezi sa iti sustii pozitia te-as crede, asa incep sa cred ca sunteti daor baietei care nu stiu ce vb si comenteaza din auzite. cand te vad la curse si ma intreci, atunci iti acord tot respectul, pana atunci nu va prea cred in stare de nimci, decat de stat in fata televizorului.

daca voi ati fi baieti destepti, ati iesi la antrenamente cat ar fi turul frantei si v-ati uita seara la retrospectiva, dar am uitat ca de fapt de fapt esti un pasioant fara sa il practici

aici ii astept pe cei care sunt pasionati de ciclsm' date='fara sa il practice,sa spuna cum,au ajuns sa urmareasca ciclismul,iar cei care practica,sa isi spuna parerea,referitor,la cum am ajuns noi,sa urmarim ciclismul.[/quote']

subiectul se contrazice total cu mesaju, cei care nu il practica iar in mesaj care il practica ... daca esti pasionat de un sport il practici de hobby sau performanta ... asa ca dupa umila mea parere topicul nu-si are rostul

ce nu intelegi mai exact?

treaba ta,crezi ce vrei si faci cum vrei.eu nu sunt asa de bine pregatit ca tine,ok?mi-am exprimat parerea despre acest sport,imi place acest sport si atat.nu am chef de prostii si certuri,ca de fapt astea sunt.si sa stii ca nu stau in fata TV-ului si dau din gura,cum zici tu.treaba ta.si apropo.intreaba-l pe andrei_triatlon despre faptul cum ma misc cu bicla,ca tot a fost la bv.

te contrazici, oricum nu ma mir, de fapt tu nu intelegi aici care e mersu....

bai pasinune fara a practica nu exista, voi siconfundati termenii, semn ca nu o sa va luati examenele de capacitate ... sau eventual nu intrati in bac ...

pasionat = stapanait de o pasiune, inflacarat de o actiune anume

pasiune = stare afectiva intensa si de durata, pasiunea se defineste a fi activa,

iar voi daca stati inseamna a sunteti pasivi deci nu e nici o pasiune asa ca lasati vorbele la o parte cumparati-va cate o bicicleta (sau care aveti scoteti-o din beci) si mergeti si pedalati si lasati basemele pentru batranete! !

iar tu yonutes daca visul tau e ciclismul, du-te sa dormi !

si pe langa ca sunteti in plop cu gramtica si va si dati balene in lighian, no offense, dar asta e adevarul (de obicei oamenii rpefera sa fie mintit deoarece nu sufera sa le spuna cineva adevarul face 2 face )

dar de ex:daca cineva are o boala si nu isi poate folosi picioarele si se uita la ciclism cum se numeste pasionat de ciclism?

si in legatura cu gramatica mai intai scrie tu corect gramatical dar fi atent si la ortografie ca adaugi litere sau le pui in alta ordine si apoi sa ii critici pe ceilalti.

gramtical eu scriu destul de corect fata de unii dintre voi. dar sa revenim

pasiunea ii ceva activ, a urmari cursele pe un program anume la televizor nu inseamna a fi pasionat, deci concluzia mea ii sa nu mai confundati termenii

bine noi nu stim(om fi prosti poate)spune tu cum se numeste a urmari cursele pe un program anume la televizor? daca nu este pasiune si ca urmare esti pasionat

Vlad,

Mi se pare ca te lasi putin purtat de val. Orice om poate fi pasionat de un sport fara sa il practice - cum altfel crezi ca se explica 1.5 mil. de spectatori pe Ventoux sau audiente de 1,5-2 mld. de oameni pentru finala NBA. Sunt convins ca nu toti acesti oameni practica ciclism sau baschet. Cunosc personal o gramada de oameni pasionati de un anumit sport fara a-l practica. Si ma refer la pasiune adevarata, nu la un interes trecator. Asta este pana la urma esenta sportului. Din pacate vad ca tu nu o intelegi, altfel nu ai spune ca acorzi respect doar celor care concureaza si te inving. Eu am facut atletism de performanta, sa inteleg ca nu meriti respectul meu decat daca fugi mai repede ca mine 100m?

Parerea mea este ca oricine este interesat (sau pasionat) de sport in general merita tot respectul. Dupa cum am mai vazut postat pe acest site, acei oameni pot deveni viitori sponsori ai sportului. Si, pana la urma, daca oamenii sunt pasionati, stiu sigur ca ei nu vor clanxona in dreptul meu cand ma deplasez umil pe putinii kilometrii pe care ii fac intr-un an cu bicicleta...

ok, si eu daca ma uit la glof, sau la formula 1 sunt pasionat de aceste sporturi? sunt pasioant de formula 1? conform dicitonarului explicativ al limbii romane pasiunea ii stare afectiva intensa si de durata, pasiunea se defineste a fi activa, si nu e tot una cu un interes asupra unui anume sport sau interes....

nu mai faceti confuzie inre termeni ... si nu va mai agitati ca si sticlele de pepsi .... ar trebui sa mai cititi si voi ... sa va mai documentati, nu doar sa dati cu papagalul si voi astia care stati cu berea la mana in fata televizorului si va uitati la un tur ciclist sa va apucati sa comentati si sa criticati aiurea pe ciclisti ....

macar daca nu ati vb pe langa, si ati icnerca sa invatati, dar voi va credeti cam rotunzi....

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cum lipsesc putin cum incep scandalurile.

Vlade...relax!!!!

Ai dreptate dar atitudinea ta nu este buna. Incearca si tu sa porti o discutie constructiva.

eu sunt constructiv, ba chiar incerc sa ii mai invat una alta ... dar ei nu stiu receptiona si se incapataneaza a asculta ... si faza cu relax .... crede-ma sunt foarte relaxat si zambaret http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif fata de alte persoane http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ...

Nici macar nu imi vine sa cred ce vad scris aici. Vlad, daca vrei sa te lansezi intr-o discutie despre semnatica, ne lansam, nici o problema. Pasiunea este definita ca activa, si activa inseamna ca persoana cuprinsa de pasiune face ceva, orice, pentru a-si urma pasiunea. Asta nu inseamna neaparat ca se urca pe bicicleta sau in masina de F1. Mi se pare o atitudine execrabila aceea de a-i discredita pe cei ce nu se urca pe bicicleta, sau pe cei ce nu practica acest sport de performanta.

In sportul de performanta, de la o anumita varsta, atunci cand fizic ti-ai atins varful, atitudinea reprezinta 50% din capacitatea ta. Cu o atitudine plina de nesimtire ca aceasta sincer, nu te vad departe. Am vazut pe acest forum ca iti cautai sponsor. Dupa ce am vazut aici nu cred ca vei avea un succes teribil in directia asta - cine stie, poate sponsorul sta de obicei cu o bere in fata televizorului si se uita la marile tururi cicliste si, pe deasupra, ii mai si critica pe ciclisti.

Are dreptate Tudor. A avea o pasiune, a fi activ pentru acea pasiune nu inseamna neaparat ca esti si un om activ din punct de vedere al sportului, in cazul nostru.

Eu, spre exemplu, am o mare pasiune pentru biciclete datorita design-ului, tehnicilor de fabricare, componentelor. Fac orice pentru a aduna cat mai multe informatii despre ele, cat mai multe poze cu biciclete ale diversilor fabricanti, mai mult sau mai putin cunoscuti. Dar asta nu inseamna ca si fabric biciclete si, in mod sigur, nu o voi face niciodata.