adymoflita

CEI PASIONATI DE CICLISM FARA SA IL PRACTICE

Recommended Posts

Ar fi interesant de aflat cine ti-a trimis Vlade mail-ul cu amenintarile. Ca tot vorbeam de civilizatie................

Daca ajungi in Bucuresti poti conta pe ajutorul meu fara nici o discutie, doar sa ma anunti cand vrei sa vii.

Marian, nu prea cred ca o sa am de furca cu el, stai linistit poate si el doar vrea sa ma intimedeze ... ei bine nu a reusit :twisted:

Spor la pedalat

Chiar este foarte interesant....de ce nu ne spui cine ti-a trimis un asemenea mail? Sa stim si noi cine are asemenea ganduri....mao stii? poate vrea sa ne rupa si pe noi cu bataia....

una mica observatie am si eu de facut: de ce acest vlad tipa in gura mare sa iasa lumea la pedalat si sa lase dracului calculatorul? am bagat de seama ca are mesaje destul de multe pe aici si acest lucru e clar ca il opreste de la pedalat. oricum, atitudinea lui e mult prea deplasata asa ca ii recomand un dus rece sau poate sa isi gaseasca o prietena, alta decat mana stanga. inteleg frustrarile practicantilor de ciclism din romania, dar nu pot intelege felul de a fi a lui vladutz, ca altfel nu pot sa ii zic. nu incerc sa ma uit de sus la el prin faptul ca sunt mai mare, dar nu pot sa nu aduc aminte de reclama aia cu "poate sa ude si canapeaua". neicusorule, las-o bre mai moale, ca nu esti tu revelatia ciclismului romanesc, nici nu ai sa ajungi sa iei vreo etapa din tdf, poate, poate ai sa castigi vreun tur obscur din abhazia sau balucistan.

nici n-ai cum sa il intelegi , ca esti mitic ... o difenreta intre noi doi

ardelenii zic: spor la lucru, miticii, servici usor ....

iar moldovenii: lasati-o uai mai moale... un simplu topic s-a transformat in ditamai scandaloiu care nu mai are de-a face cu ciclismu'...

nici n-ai cum sa il intelegi , ca esti mitic ... o difenreta intre noi doi

ardelenii zic: spor la lucru, miticii, servici usor ....

chiar ca sari calul :idea:

oameni,ce se intampla pe aici?chiar in asa hal s-a ajuns pe site-ul asta?cu amenintari?asa nu se mai poate.sa faca Maretul Ovidiu ordine pe aici si sa-l prinda pe nesimtitul ala care indrazneste sa ameninte pe altii.

Vlade .. te stiam altfel de om.. te rog nu imi insela asteptarile..

Ciclismul pentru mine ( pct meu de vedere ) e o stare de spirit. Eu sunt pasionat si din sea ( cam 3-4 mii km pe an .. munte deal ses padure etc..) dar si sa ma uit la altii din afara seii.. daca intelegi ce spun..

Placerea consta in tot... si tu sa pedalezi si altii sa pedaleze ..si uneori conteaza si sa pedaleze in grup.. si berea de dupa tura ( noi de la iasibike ne-am gandit serios sa schimbam numele in IasiBeer http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif ) dar in final la ce se reduce bicicleta ??

Pentru mine inseamna natura , urcari in care simti ca sufletul a ramas pe undeva intre spite si nu poti respira ( dar totusi continui .. ) , coborari in care iti lacrimeaza ochii de la viteza, mers la plasa cu frica ca cel din fata ( cu toate ca il cunosti bine) se va feri prea tarziu de baliga din drum .. si tu o vei lua drept in roata :).. , bicicleta inseamna pentru mine oamenii din jur , discutiile avute cu ei , cunostinte noi si vechi legate doar de aceasta pasiune, trairi puternince, intalniri cu oameni pe care nu i-ai vazut in viata ta dar totusi la intalnirea cu ciclistii ei vin cu sampanie si dulciuri pentru a omagia reuniunea ( intalnirea IasiBike cu ciclistii din Chisinau) si multe altele ??

Pentru tine ce inseamna ? Sa umplii 10 pagini de forum ? nu cred ...

Si eu nu sunt ciclist de tastatura am km in spate .. asa ca nu strica imaginea ta in fata unor oameni care cred ca te cunosc...

In final tin sa precizez ca bicicleta e cea care ne leaga pe toti.. venerati-o si folositi-o !!

Vlade .. te stiam altfel de om.. te rog nu imi insela asteptarile..

Ciclismul pentru mine ( pct meu de vedere ) e o stare de spirit. Eu sunt pasionat si din sea ( cam 3-4 mii km pe an .. munte deal ses padure etc..) dar si sa ma uit la altii din afara seii.. daca intelegi ce spun..

Placerea consta in tot... si tu sa pedalezi si altii sa pedaleze ..si uneori conteaza si sa pedaleze in grup.. si berea de dupa tura ( noi de la iasibike ne-am gandit serios sa schimbam numele in IasiBeer http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif ) dar in final la ce se reduce bicicleta ??

Pentru mine inseamna natura , urcari in care simti ca sufletul a ramas pe undeva intre spite si nu poti respira ( dar totusi continui .. ) , coborari in care iti lacrimeaza ochii de la viteza, mers la plasa cu frica ca cel din fata ( cu toate ca il cunosti bine) se va feri prea tarziu de baliga din drum .. si tu o vei lua drept in roata :).. , bicicleta inseamna pentru mine oamenii din jur , discutiile avute cu ei , cunostinte noi si vechi legate doar de aceasta pasiune, trairi puternince, intalniri cu oameni pe care nu i-ai vazut in viata ta dar totusi la intalnirea cu ciclistii ei vin cu sampanie si dulciuri pentru a omagia reuniunea ( intalnirea IasiBike cu ciclistii din Chisinau) si multe altele ??

Pentru tine ce inseamna ? Sa umplii 10 pagini de forum ? nu cred ...

Si eu nu sunt ciclist de tastatura am km in spate .. asa ca nu strica imaginea ta in fata unor oameni care cred ca te cunosc...

In final tin sa precizez ca bicicleta e cea care ne leaga pe toti.. venerati-o si folositi-o !!

Scandalul asta s-a iscat tocmai pentru ca exista prea multi ciclisti de tastatura, (si aici ma refer si la cei pasionati si de alte sporturi, care prefera sa stea in fotoliu cu burta plina de chipsuri injurand si aruncand cu telecomanda in televizor atunci cand sportivul/echipa preferata pierde) in schimb exista prea putin ciclisti adevarati.

Intervin din nou ca sa ii dau dreptate lui Marius.

Asa cum am precizat in posturile anterioare , nu sunt de acord cu modul in care alege Vlad sa se exprime. Totusi....

In modul lui, destul de brutal, Vlad are dreptate. Hai sa mai lasam povestile si teoria....

Pana acum nu am cunoscut decat o mana de oameni care sa fie in stare sa urce un munte sau se pedaleze mai mult de 100 de km intr-o zi.

Vine iarna si din nou o sa fie plin netul de oameni care programeaza ture pentru anul urmator...si cand vine primavara.."eu nu am bicicleta gata, eu nu am timp, pe mine nu ma lasa mama, eu am un bat in cur primavara asta si nu pot sa stau in sa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif "

Eu propun sa terminati cu discutiile pe topicul asta si sa iesiti la o tura, poate va calmati :idea:

Vine iarna si din nou o sa fie plin netul de oameni care programeaza ture pentru anul urmator...si cand vine primavara.."eu nu am bicicleta gata, eu nu am timp, pe mine nu ma lasa mama, eu am un bat in cur primavara asta si nu pot sa stau in sa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Bine spus... calitatea si cantitatatea intentiilor e induiosatoare... Am putea face un clasament al bunelor intentii... ca in fond "intentia conteaza".

Intervin din nou ca sa ii dau dreptate lui Marius.

Asa cum am precizat in posturile anterioare , nu sunt de acord cu modul in care alege Vlad sa se exprime. Totusi....

In modul lui, destul de brutal, Vlad are dreptate. Hai sa mai lasam povestile si teoria....

Pana acum nu am cunoscut decat o mana de oameni care sa fie in stare sa urce un munte sau se pedaleze mai mult de 100 de km intr-o zi.

Vine iarna si din nou o sa fie plin netul de oameni care programeaza ture pentru anul urmator...si cand vine primavara.."eu nu am bicicleta gata, eu nu am timp, pe mine nu ma lasa mama, eu am un bat in cur primavara asta si nu pot sa stau in sa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif "

Eu propun sa terminati cu discutiile pe topicul asta si sa iesiti la o tura, poate va calmati :idea:

Exact asta am zis si eu Ovidiu... stiu pe Vlad si am ramas stupefiat la cum a " dat contra " dar ii dau si dreptate. Mare dreptate

Fac parte ( cred eu) din categoria ciclistilor de non - tastatura ( am si 160 km intr-o zi , si mai multe ture de marimea asta precum si urcari la munte etc ) si de aceea si eu sfatuies mai multa iesire si mai putina tastatura.. Aici sa povestim pataniile din ture , sa dam sfaturi la cei care abia incep in acest sport ( poate si mie :P ) etc Deci sa incheiem intr-un mod amiabil si sa speram ca macar anul viitor sa facem o intalnire la munte ( intr-un concurs - vizavi de ce mi-a zis Ovidiu mie- daca ca grup nu putem sa facem o iesire - cel putin cei mai seriosi in pasiune)

Cu asta va urez pedalare maxima

Ar fi un topic destul de frumos daca s-ar respecta tematica, cred ca 3 pagini din 5 sunt doar offtopicuri in jurul unor utilizatori (ar fi mai liber topicul daca v-ati da pm-uri intre voi). In fine.

Sparg eu gheata si revin ontopic:

Nu ma consider cine stie ce mare ciclist...dar a inceput sa devina una din pasiunile mele. Consider ca este foarte important si mediul in care locuiesti, anturajul, posibilitatile de a iesi la o tura; am locuit intr-un orasel de maxim 17.000 locuitori, mersul pe bicicleta se facea doar ca mijloc de deplasare spre locul de munca. Acum sunt la facultate in Brasov, si pot sa zic ca m-am schimbat cu 70% cel putin fata de cum eram in liceu. Ca o comparatie, daca acasa eram "sportiv de tastatura" acum pot sa zic ca nu trece o zi fara sa fac miscare (bicicleta, role, sala etc), si daca trece parca ma simt prost la sfarsitul zilei.

Un sfat de incurajare, pt cei care stau in orase mai mici unde timpul trece mai lent, nu va lasati influentati de cei din jur, faceti miscare, nu neaparat de performanta, dar pt sanatate!

Un sfat de incurajare, pt cei care stau in orase mai mici unde timpul trece mai lent, nu va lasati influentati de cei din jur, faceti miscare, nu neaparat de performanta, dar pt sanatate!

Ai dreptate, eu sunt nevoit sa fac toate turele, iesirile de unul singur, pentru ca nu am cu cine. Si asta de multi ani. Devine cam plictisitor, dar asta e :D.