Sign in to follow this  
Vali-THX

Chesini Olimpiade Shimano 600 Single speed

Recommended Posts

Salutare,asa cum zice si titlul am inceput un proiect de SSP pentru oras,cadrul Chesini Olimpiade columbus SL marimea 58 si componente shimano ultegra 600 tricolor :

8671805280_76b3dd48f0_z.jpg8670705701_0528b029ed_z.jpg8671806300_13a70740ff_z.jpg

Am reusit intr-un final sa fac rost de un lockring si distantiere point :

8740091279_cd16054df3_z.jpg

Piese :

Butuci fata/spate shimano 600

Cuvete shimano 600

Angrenaj shimano 600 la care voi pastra foaia mica de 42 T

Tija sa shimano 600 aero

Frane + manete frana shimano 600

Sa : Mundialita turbo design

Kit distantiere Point + pinion 16 T point

Cabluri si camasa frana alba shimano SLR

Urmeaza sa soseasca : Monobloc Miche Pista pe filet italian 70x107, jante mavic open sport silver,ghidolina alba perforata si anvelope continental ultra sport 700x25c

Momentan cam asa arata :

8744735354_e7e2fa9279_c.jpg

Acum nu stiu cum o sa fac cu spitele,am gasit de 300mm sper sa fie bune si nu stiu ce lant ar merge pe angrenajul de 600 si pe pinionul point.

• Upvote 1

e super. vroiam sa cumpar si eu cadrul asta dar am abandonat pana la urma. merge orice lant pe ce ai tu, si 3/32 si 1/8.

Astazi am montat ghidolina :

8755443182_c00d90c269_z.jpg

Am reusit s-o termin azi si sa ies la o tura :

8766792270_c22322874c_c.jpg8766799226_bdd49e6632_c.jpg

8766799032_727b111e10_c.jpg

• Upvote 3

Felicitari.

9 kg sau mai putin?

Multi km pe ea conasule !!! sa te vedem la un drum mai lung (poate pana la Lehliu daca nu bate vantul din fata).

Faina, ce lockring ai folosit ?

Multumesc pentru aprecieri.

@crk -- A iesit la 9,6kg cu saua care e f grea,anvelope continental 700x25c pe sarma si un monobloc destul de greu.Mi-a sosit cam tarziu monoblocul miche pista si am zis sa-l pun cand il uzez p-asta.Probabil cu mici schimbari gen monobloc usor,anvelope foldable de 23c si o sa moderna iese la 9 kg.

@adila777-- Lockring-ul l-am facut la un strungar nu am gasit pe nicaieri de cumparat :

8737304895_91f664b893_z.jpg

Pe langa sincerele felicitari care le meriti din plin si unele remarci mi-as permite nu de alta dar prea multa lauda strica :)) Deci prima remarca ar fi legat de un cadru superb si cu tevi SL care dupa mine era mult mai bun pentru o cursiera .Pentru un singlespeed tevile pot fi si aelle si gara oricum ea este usoara si in oras zic eu este ok .A doua remarca ,ghidonul merge mult mai bine drept sau bullhorn ca sa se detaseze de un ghidon de cursiera .Pentru oras trebuie comoditate si o asezare atenta la circulatie la usi deschise etc Dar repet dupa mine era ca o manusa pentru o cursiera de otel adevarata ,asta daca nu cumva ai deja ceva si mai de top de cursiera

• Upvote 1

salut. foarte misto ti-a iesit. Ce manete de frane ai folosit? as vrea sa-mi pun si eu ghidon de curisera pe ssp. 10x

Edit: am vazut acum shimano - 600. Au venit cu bicicleta?

@ Emil--Multumesc pt. felicitari iar legat de ghidon eu asa m-am obisnuit cu cel de cursiera mai ales ca eu mai ies si afara din oras cu ea.Cand ma urc pe bicla vreunui prieten cu ghidon drept mi se pare ciudat,plus ca nu ma prea impac cu ideea de cadru de cursiera si ghidon drept;cred ca tine de gusturi si un alt aspect ma ajuta mai mult la sprint si urcare ca ma pot apasa pe el.Despre cadru ce sa zic o fi de calitate dar vopseaua nu mai arata ca in tinerete.

@abuwz--Da,sunt shimano 600,am luat tot grupul complet de shimano ultegra 600 tricolor de pe alta bicla.

8899450096_223ae727d8_c.jpg8891678314_636769e217_c.jpg

• Upvote 4

In orice caz nu renunta la idea ca este un cadru excelent pentru curse .Referitor la vopsea la cum arata eu intodeauna am judecat calitatea unei bikle dupa tevi si lucratura la mufe si legat de mufe Chessini le are foarte frumoase plus furca care la fel este de soi .

Ma opresc aici sa nu devin obositor si inca odata sincere felicitari