krazyeone

Upgrade de cadru, 26'er sau 29'er

Recommended Posts

daca sunt date de producator. las-o balta, sunt diferente la unele de nu-ti vezi capul, testate de mine pe propria piele.

Pai doar nu demontam bicla, greutatea totala aia e, deci dc nu e la o piesa e la alta, greutatea cadrului e pusa din burta ca si la pipa :)

Poate chiar am mai uitat o piesa doua in lista :)

Faza e ca nu vreau usor si sa se rupa cu mine , de asta nici nu am luat tija de carbon ci una de aluminiu si tot asa, pana oi mai slabi eu 10-20 kg si apoi o sa zbor cu ea :)

tija de carbon tine si sub 100 de kg, testat de mine, tija de sa de 27.2x400, deci mai lasati-ma ci d'astea ca nu tine.

folositi carbonul cu incredere.

Nici a mea, mergeam pe strada , m-am impiedicat si din greseala am inghitit un bolovan de 35 kg ;)

Lasa ca ajungem la 90 in curand

• Upvote 1

Lasa ca ajungem la 90 in curand

Aşa mi se laudă şi Hipo de vre-un an încoace şi încă nu l-am văzut să-şi cumpere colanţi mărimea S... :))

• Upvote 1

pffffff, eu am colanti M si tricouri S :(

Deocamdata am ajuns la 110 kg de la 115-116 kg ceea ce e foarte important pentru mine, 

La greutatea asta sunt obez de gradul 1

pffffff, eu am colanti M si tricouri S :(

Deocamdata am ajuns la 110 kg de la 115-116 kg ceea ce e foarte important pentru mine, 

La greutatea asta sunt obez de gradul 1

Ar trebui sa mutati discutia la "Vreau sa slabesc", acolo ma bag si eu ;)

@danfizesan eu am mai slabit odata 35 kg , nu am nevoie sa scriu pe topicul respectiv , teoretic si practic stiu ce sa fac , doar ca la mine e altceva 

Aşa mi se laudă şi Hipo de vre-un an încoace şi încă nu l-am văzut să-şi cumpere colanţi mărimea S... :))

Schilodule, iar te iei de mine?

Am mai zis-o de multe ori, dupa ce scap de nevasta poate o sa reusesc sa slabesc si eu, altfel nicio sansa.

Daca tie nu-ti gateste consoarta nu e problema noastra.

Colanti S nu o sa-mi iau in viata asta, ca sunt prea bine facut, crapa pe muschi, ce naiba si pana la urma am si eu o inaltime.

Asteptam poze cu noua jucarie si intrebari despre noile up-gradeuri.

Dap gata offtopicul 

Deocamdata piesele sunt pe drum :) multe le pastrez de pe bicla mea 

L-am inebunit pe radu cu intrebari, parca acum 3-4 ani erau chestiile mai simple, acum au aparut o groaza de combinatii, 2 x 9 , 3 x 10, 2 x 10, 1 x 11, puii mei m-au bulversat informatiile 

Acum cu ajutorul lui Radu_vadan vreau sa fac 2 x 9 , am cumparat un schimbator XT fata FD-M781 direct mount dar e ptr 3 foi (cred) ,  se potriveste la 2 x 9 ce vreau eu sa fac? ca nu prea inteleg care e diferenta intre ele, se regleaza din suruburile high low?

@danfizesan eu am mai slabit odata 35 kg , nu am nevoie sa scriu pe topicul respectiv , teoretic si practic stiu ce sa fac , doar ca la mine e altceva 

Da, dar poate invata si altii ;) Si eu voiam sa dau jos 31kg, actualmente 17kg to go.

Da, dar poate invata si altii ;) Si eu voiam sa dau jos 31kg, actualmente 17kg to go.

Small steps in primul rand, dc te gandesti la greutatea totala care trebuie sa o dai jos nu faci nimic, dc iei fiecare pas pe rand ai sa faci multe, cardio este prietenul tau, acum depinde dc si cum te tine inima, ce inaltime si ce greutate ai si daca poti face cardio, de ex eu nu vreau pentru ca ma dor genunchii si calcaiele

mancat disociat , nu e mare branza , dc ai intrebari feel free to ask pe privat 

Acum cu ajutorul lui Radu_vadan vreau sa fac 2 x 9 , am cumparat un schimbator XT fata FD-M781 direct mount dar e ptr 3 foi (cred) ,  se potriveste la 2 x 9 ce vreau eu sa fac? ca nu prea inteleg care e diferenta intre ele, se regleaza din suruburile high low?

Acum daca l-ai luat, va trebui sa se potriveasca, doar ca va trebui sa-l montezi ca si cand ai avea 3 foi, adica destul de sus fata de foaia ta mare din 2x9. Daca diferenta dintre foata de 44 (normala la 3x9) si ce vei pune tu este mare, schimbatorul va sta foarte sus fata de foaie. Nu-l vei putea lasa mai jos pentru ca va bate in chain-stay. Va arata urat, ceva de genul: http://farm5.static.flickr.com/4057/4291330142_153e948baa_o.jpg si s-ar putea functional sa ai o problema. Uita-te pe topicul de "2 foi" si o sa vezi ce probleme am avut eu lasand schimbatorul de 3x10 la 2x10 - la schimbarea de pe foaia mica pe cea mare (24->36) imi arunca lantul dincolo de foaie daca schimbam altfel decat foarte lin, desi limitarea era corecta. Am pus un schimbator de 2x de MTB FD-M785 care sta la 1mm de placa de 36. Oricat de tare as brusca schimbarea, lantul nu are cum sa sara dincolo, pentru ca-l opreste cusca.

PS: Cantareste te rog cadrul cand il ai chelit, cu ureche sau fara, cum iti este mai usor. Greutatea obtinuta prin diferenta bicicleta completa si componentele individuale nu este relevanta, desi este un exercitiu laborios :).

Săritul se rezolvă cu un Deda Dog Fang. Nu e mare bai.

Plm , eram sigur, am visat aseara ca nu o sa se potriveasca , acum am vazut ca e alta constructie

foile or sa fie 26/38  pinioane 11-32 si pe viitor 11-34

din cacat nu poti face bici.

ma inebunesc inventiile romanilor, daca tot s-a inventat roata, de ce s-or mai chinui unii s-o proiecteze din nou, n-o sa inteleg niciodata, dar ma rog, poate si eu sunt sado-maso i unele privinte, asa ca ...

Nu sunt inventii romanesti, sunt de cand lumea si pamantul de cand sa inventat 3 x 9 

Daca ai sa te uiti pe filmele de la sram ai sa vezi ca si ei s-au luat dupa cei care au facut 2 x 9 "inventand" 2 x 10

Ce trebe sa vad? O sa ma uit pe laptop ca pe telefon nu vad

Am cantarit azi de fun cu un cantar imprumutat (care e f scump )

tija + sa = 653 grame , cheita de sa 39 grame , 212 gr ghidon nou, schimnatorul nou XT 147 gr

Sa vad ce mai pot cantari

Care schimbator nou XT? Spate? Fata ?

Fata , cel luat de la suzu , xt direct mount, dar cred ca e de trei foi