krazyeone

Upgrade de cadru, 26'er sau 29'er

Recommended Posts

Bai am evoluat, cand am inceput sa pun intrebari nici nu stiam cati dinti au foile mele, asa ca multumesc :)

Gata , am comandat foi Ta Specialites 26-38, o sa comand caseta Sram 11-34 PG990

O sa vad cum ramane cu schimbatorul spate daca il las sau il schimb, 

Cand o sa fac bicla o sa incerc sa urc dealul de la tineretului , dc merge pe ala merge oriunde

Vorba cuiva, dc ajung pe foaia mica si pinion mic,mai bine ma dau jos ca merg mai repede :)

Urmatorul topic , ce chestii trebuie sa cumpar sa protejez cadrul  si mai trebuie sa cumpar niste chestii de plastic cu care sa prind cablurile de cadru

Am vazut pe undeva o chestie de protejare a partii de jos, unele cadre vin cu o placuta de metal pentru a-l proteja 

Vorba cuiva, dc ajung pe foaia mica si pinion mic...

... strici lantul ca e pe diagonala si belesti dintii foii si pinionului, ca forta de tragere se exercita doar pe cativa dinti.

:P :P :P

Gata , am comandat foi Ta Specialites 26-38

@krazyeone ...eur  (... ron)

...

...

Total 146.4 eur (transport 15 eur inclus, 5 eur persoana)

Curs estimativ 4.4 Ron 

Imi da ceva cu virgula... Daca tu ai comandat foile inca de ieri, de ce atata furtuna astazi pe forum, cu intrebari, sfaturi si povesti fara sfarsit? :|

Ce ai bre?

ieri facut o lista , azi la pranz am dat comanda

povestile mi le-au spus altii cu foi de 22 si alte basme sf istice

Eu glumeam :).

ideea e ca o sa ai cam tot rapoartele alea pana la urma +/- 5%. O sa mergi la fel de usor sau greu cu bicicleta, insa probabil o sa fie mai comod cu 2 foi in loc de 1. E un pitic ce mi-a trecut si mie prin cap foarte scurt la un moment dat, insa mi-a trecut repede. Eu am o transmisie XT completa 3x9, 22-32-44 cu 11-32 de care sunt foarte multumit. Chiar daca 2x10 suna mai bine, performantele mele nu cred ca s-ar fi schimbat si nu avea niciun rost sa schimb ceva.

Ce ma bate mai mult gandul sa fac e sa trec la 1x8 pe bicicleta de mers la munca. Merg doar pe foaia de 44 si probabil daca o sa-mi schimb traseul (asta se va intampla peste o luna) o sa am nevoie foarte putin de aia din mijloc. Pe de alta parte,nu ma deranjeaza cele 3 foi. Ar trebui sa schimb si maneta de frana din stanga, ca acum e d-aia integrata cu schimbatorul deci probabil ca ar iesi prea scump. In plus, angrenajul asta are si aparatoare d-aia de plastic peste foaia mare, si imi convine ca nu ma murdaresc. Oricum, acum cred ca bicla are 14 kg cu tot cu aripi, portbagaj, ochi de pisica si altele. Nu conteaza greutatea.

ca sa lamurim partea cu PE , eu nu concurez nu nimeni, eu concurez cu mine , mi-am indeplinit partial ce target aveam, sa nu cad, sa nu fac pana , am terminat in 3 ore dar vroiam sub , asta e next time

Dupa recomandarile de aici cu foi mai mici de 26 imi inchipui ce fel de ciclisti sunteti, no offence dar

multi se cred campioni din spatele fotoliului si a bicicletei de 8 kg

• Upvote 1

Complicat cu comenzile astea , se razgandeste ba unul ba altul , mai bine comand singur

O sa vezi tu cu aia 26 de dinti. Nu in Bucuresti, ca acolo nu ai munti. Hai la Brasov, urca pe Postavaru pe drumul rosu pe bicicleta si constata la ce e buna o foaie cu 22 sau 24 de dinti. Mie personal imi e foarte folositoare foaia aia de 22 si pinioanele de 28 si 32 cand am urcari lungi si abrupte de facut prin munti, nu pe la PE sau prin Tineretului. La PE cand am fost anul trecut am stat pe foaia din mijloc doar cand nu aveam cum sa trec de cei din fata, ca in rest am mers pe aia mare. Cu asa repere, e clar ca nu-ti trebuie nici 26, merge si cu 28 sau chiar 32 fara probleme. Faci cum vrei (de fapt ai facut, ca deja ai dat comanda). Mai era cineva mai demult care isi facuse o super bicicleta (cred ca e si pe aici pe forum un topic deschis) ca si-a pus angrenaj 39-53 si se intreba apoi daca e cumva prea mult, si nu l-ar ajuta mai bine un compact 34-50). Cu o foaie de 22 si pinion de 32, daca mentii o cadenta suficient de buna urci mai repede decat pe picioare. Acum desigur ca nu e obligatoriu sa urci pe bicla. Spun doar ca o sa ai mai multe o_c_a_z_ii sa impingi la ea avand foaie de 26 fata de foaie de 24.

Spor la pedalat, pe oricati dinti ai ales :)

Edit - catre administratori: inteleg ca aveti ceva cu site-ul o k a z i i . ro, insa filtrul asta ce inlocuieste orice aparitie a cuvantului e stupid. Ocazie la plural e un cuvant comun, care are si alte intelesuri decat acel site. Faceti ceva si nu ma inlocuiti fiecare aparitie cu acel lancearmstrong...bla bla ca e enervant.  BTW. Site-ul e cu K, nu cu C, deci chiar nu are niciun sens inlocuirea daca nu apare o k a z i i.

PS: Faptul ca am putut scrie de n ori o k a zii cu spatii sau underscore astfel incat oricine sa inteleaga despre ce e vorba, dovedeste daca mai era nevoie ineficienta filtrului :).

• Upvote 2

Eu vreau sa-mi pun foaie mica de 20, sa ies in primii 1000 la PE. Anu' asta am facut 5 ore.

Asa muttley!

@adip, pe ce loc ai iesit anul trecut asa ca idee? nu intreb de timp ca anul asta au lungit traseu cu 7 km parca

Discutam de doar de o foaie care se poate schimba oricand nu de ceva care cumperi si e sudata de bicicleta, ma intereseaza sa ma inteleg cu cadrul nou decat de dimensiunea dintilor 

Ideea e ca daca nu ai foaia mica te forteaza cumva sa mergi cu ce ai, adica sa progresezi

gata cu offtopicul

Cand o sa vina cadrul si restul pieselor si cand o sa il asamblez o sa revin cu poze si cu impresii despre 2 X 9 

Ti-am raspuns pe PM.

Dacă se poate urca pe Pape cu 26-34, se poate urca oriunde. :D

• Upvote 1

Faceti ceva si nu ma inlocuiti fiecare aparitie cu acel lancearmstrong...bla bla ca e enervant. 

It's a bug, not a feature.

Apare linkul cu armstrong total aleator. Sabotaj :D

Ce ai bre?

povestile mi le-au spus altii cu foi de 22 si alte basme sf istice

Iti dai seama ce prosti am fost noi ca am stat sa ne batem tastele de pomana cu tine pe topicuri si PM? De fapt de ce te mai intreb, e clar ca-ti dai seama. Tu de fapt ai vrut confirmarea ca 26/38 este alegerea miraculoasa.

Nu v-ati pierdut timpul tastand, sa zic sincer pana acum nu ma interesat niciodata cati dinti au foile

Scuze dar nu am jignit pe nimeni asa ca astept ca nici altii sa nu jigneasca, am cerut sfatul , am primit info, am tras concluzia in functie de ceea ce stiu eu ca pot, nu in functie de ce pot altii , poate la unii se potriveste combinatia respectiva la mine nu

Cine m-a luat la misto din cauza "performantelor" cilciste si-a luat portia acida, asta e mai radem mai ne distram   :)

Care ar fi logica unei schimbari din 3 x 9 in una de 2 x 9 daca nu as renunta la foaia de 22 ? 

Oricum m-am consultat cu un mecanic profesionist si i-am urmat sfaturile , nu zic ca aici nu am primit sfarturi pertinente dar ma grabeam sa lansez comanda la bike24 si imi era greu sa ingurgitez toate variabilele, de altfel mi-am luat "teapa" cumparand un schimbator fata care nu am ce face cu el

In fine, piesele sunt pe drum, sunt incantat, de abia astept sa o asamblez dar pana atunci mai mergem un pic pe furia rosie :)

Bafta si daca am suparat pe careva va rog sa ma scuzati , asa sunt eu , mai "intepator "

Care ar fi logica unei schimbari din 3 x 9 in una de 2 x 9 daca nu as renunta la foaia de 22 ? 

Ar fi o logica de bun simt: 2x9 nu-ti da aaaaaaripi si nici inca doua picioare. Odata raportul ales si neschimbat, transmisia functioneaza exact ca un single speed dpdv raport/dificultate, lasand la o parte alinamentul lantului si micile frecari pe rolele deraiorului. Daca nu poti astazi urca o panta cu 22/32 sa nu crezi ca o vei putea urca cu 26/34 doar pt ca te uiti la transmisie si-ti creste sufletul cand vezi ce aerisita este. Daca astazi poti urca absolut tot cu 22/28 atunci vei urca si cu 26/34 exact la fel, altfel doar cu dureri si mult antrenament. Hills hurt!

Acum strict legat de placa de 22, in august o sa fie maratonul bucegilor, padina fest , din ce imi amintesc este diferenta de nivel e cam 1000 m , o sa iti zic dupa daca am injurat tot traseul ori ba :)

Dar pana atunci trebuie sa dam jos slana 

http://www.padinafest.ro/mtb/traseu/

In 2011 am iesit pe 47 in conditiile in care coborarile le-am facut pe langa bicicleta 

47 George Adrian Oprea 83 33 Masculin 30-39 3:34:18 1:23:16

Felicitari, dar nu sunt foarte relevante pentru discutia noastra rezultatele respective. Situatia trebuie judecata vs performanta de astazi si eventual saltul pe care-l vei face, dar gradual. Cum spunea si Adi, sunt urcari in Brasov cu pante de 30% unde eu mi-as dori sa am 22 in locul lui 24 si pinioane 11-36. Urc si asa, dar ma cam resimt la nivelul genunchilor la finalul urcarii.

Oricum jucariile au fost comandate si nu vreau sa-ti stric bucuria. Eu iti urez succes si sa revii sau sa imbunatatesti forma de alta data. 

mersi mult , incerc sa revin , este greu dar incet incet am reusit deocamdata sa dau jos 5 kg, este un pas mic dar concret

Gandestete asa, placa de 26 poate fi schimbata oricand cu una de 24 deci nu e asa tragic, nu e o chestie care nu o mai pot schimba 

Banuiesc ca faci arte martiale dupa nume

Ai facut vreodata 1000 de genoflexiuni? :)