Sign in to follow this  
veteranu

Maraton Baia Mare - 19 iulie 2008

Recommended Posts

Felicitari organizatorilor pentru decizia de face clasamentul pe categorii de varsta pe model international. E un inceput ce trebuie urmat si de ceilalti organizatori de maratoane.

cineva cu ceva detalii de la organizatori? distante, traseu .. totusi e Baia Mare, trebuie sa stiu la ce sa ma astept dupa atatia km cu trenul/masina daca ii fac :)

din Buc merge cineva sigur la maratonul asta sa imi fie si mie mai usor pana acolo? sau va duceti sa vedeti Transalp-ul :D

totusi .. nu ai putea sa dai un copy paste aici, ca sit-ul il stiam, ce naiba, doar ca nu functioneaza de nici un fel !

eu am ie6 si ultima vers de flash. o fi din cauza browserului, dar macar sa vada si altii, ca nu cred sa fiu singurul caruia nu ii functioneaza.

E cineva din Bucuresti care vine cu masina la concurs si ma poate aduce si pe mine la intoarcere de la Baia Mare? Am cu cine sa ajung la concurs dar am nevoie de cineva pentru intoarcere.

Multumesc!

pentru intoarcere iti sugerez sa mi te alaturi la un mers comfortabil cu cfr-ul la cuseta (sper sa fie) :-P

eu am gasit inca un aventurier si ne-am gandit sa luam bilete dus-intors la trenurile de noapte ce pleaca pe la 20-21 :)

eu sper sa ne vedem acolo. am un bike bulls gri, furca marz mx eta

PS: poate da cineva detalii daca traseul se poate inmuia destul de rau la o ploaie :D pe net prognoza nu prea era buna.

N-ar fi foarte bine daca ar ploua, dar nici dezastru. Sunt bucati multe de noroi, sunt si bucati multe de bolovani, se pare insa ca anul asta au pregatit un traseu nou. Speram sa fie la fel de tehnic si dificil ca cel de anul trecut. Cica drumurile pe care s-a desfasurat anul trecut proba de 100 km au fost distruse in totalitate de bolizii de la Dakar Romania, de nu se mai poate merge nici cu bicicleta :shock: Traiasca Romania, unde pot sa vina toti sa-si bata joc si sa distruga tot ce nu mai au voie nici macar in Africa.

stie cineva sa ne dea si noua niste informatii? De unde e startul? La ce ora? Chestii de-astea bine de stiut

Toate datele is trecute pe site. Totusi:

18.07.2008

ora 17-21 inscriere si preluarea numerelor

19.07.2008

ora 07-09 inscriere si preluarea numerelor

ora 09-9.30 deschiderea concursului

ora 10 START

ora 11 demonstratii BMX concursuri pentru copii, concurs de tractat TRABANTUL cu bicicleta, concurs de indemanare cu bicicleta

ora 18.30 festivitate de premiere

Trasee

Traseu 25 km

Startul va fi pe Campul Tineretului. Traseul urca pe firul vaii Usturoiul, trece sub varful Plestioara, coboara in valea Romana, de unde traseul se continua pe sosea pana la Cabana Baraj-Firiza de unde urmeaza ultima urcare spre saua Dia, dupa care traseul va cobora spre oras pe poteca care trece pe langa Poiana Marului si va ajunge inapoi pe Campul Tineretului.

Diferenta nivel - 800 m

Traseu 50 km

Campul Tineretului - Valea Usturoiul - Ulmoasa - Valea Baitei - Poiana Seituri - Plestioara - Campul Tineretului.

Diferenta nivel - 1500 m

Traseu 100 km

Campul Tineretului - Valea Usturoiul - Plestioara - Valea Romana - Cabana Baraj-Firiza - Cariera Limpedea - Groape - Saua Iezuri - Izvoare - Plesca - Poiana Colibi - Valea Sapantei - Poiana lui Dumitru - Blidari - Firiza - Cabana Baraj-Firiza - Saua Dia - Campul Tineretului.

Diferenta nivel - 2700 m

ok, si startu e din Baia Mare, nu? totusi...de unde? La ce site au...prefer sa ma informez de pe ciclism.ro

Daca va uitati putin mai atent pe site va da niste linkuri catre GoogleMaps unde va arata traseul foarte exact (o harta mai completa de atat nu cred ca se poate face).

Pentru cei care nu au reusit sa se descurce cu site-ul (am inteles ca pe unele browsere nu se incarca corect, eu folosesc Opera si n-am avut probleme) iata linkurile catre cele 3 harti pe GoogleMaps :

Traseu 25Km

Traseu 50Km

Traseu 100Km

Sper sa va fie de folos si spor la pedalat ;-)

Startul e din parcul din centru. E un parc mare, in care e stadionul, muzeul satului, gradina zoologica, cimitirul, etc... si care e fix la poalele muntilor. Din parc incep si traseele turistice.

Ca sa ajungi in parc poti sa pleci din centrul vechi pe strada care trece direct peste raul Sasar. Acolo e un semafor si dupa inca 50 m in fata se vede startul.

Uite si o harta pe care e insemnat cu rosu locul unde e startul. Piata Libertatii e centrul vechi, nu e greu de gasit.

Imagine postată

La ce anume te referi "categorii de varsta pe model international" ? Fiindca toate maratoanele din Romania au aceleasi categorii de varsta!

Felicitari organizatorilor pentru decizia de face clasamentul pe categorii de varsta pe model international. E un inceput ce trebuie urmat si de ceilalti organizatori de maratoane.

Eli, cred ca se refera la categoria de varsta din 5 in 5 ani la cei de peste 35 de ani, cam asta era problema veteranilor.

este cineva care merge din Sibiu sau are ruta prin Sibiu la Baia Mare cu un loc liber?As vrea sa ajung si eu pe acolo:mrgreen:.

Inafara faptului ca site-ul nu merge in internet explorer,organizarea maratonului ''jos palaria''.

Marcajele nu au fost furate-deh oameni mai civilizati cei din maramu',asa incat traseul a fost o distractie de la un capat la altul .Noroiul de pe ultima coborare a facut si el parte din distractie, iar cadoul ptr fiecare participant de asemenea.

Chiar ca a meritat toata oboseala unui drum atat de lung.

foarte fain traseul de 75 km, urcari si coborari superbe, marcaj foarte bun si rasplata de la final - tricou de buna calitate si placheta ca amintire. felicitari si multumiri organizatorilor si voluntarilor

s-au afisat si rezultatele :-S

P.S. :!: un amic de al meu a gasit pe traseul de 50 km o pereche de ochelari marca PRO cu rama neagra!!!!!!!!! daca stiti ceva despre proprietar dati un mesaj

...sunt total aiurea rezultatele de pe site=ul maratonului :!: dovada cititi pe site+ul maratonului timpul de sosire al lui Rosioru D. si comparati cu ora la care a fost facuta foto (de catre marius scott ) la sosirea aceluiasi concurent...de tot rasul :mrgreen::mrgreen:

...Tudy ia dat doar 8 min lui Rosioru D...? ma umfla rasul !

Un mare minus la organizare...

...sunt total aiurea rezultatele de pe site=ul maratonului :!: dovada cititi pe site+ul maratonului timpul de sosire al lui Rosioru D. si comparati cu ora la care a fost facuta foto (de catre marius scott ) la sosirea aceluiasi concurent...de tot rasul :mrgreen::mrgreen:

...Tudy ia dat doar 8 min lui Rosioru D...? ma umfla rasul !

Un mare minus la organizare...

pai ora setata in aparatul foto nu e cea reala, ci cu vreo 15-20 min inainte si asta se poate vedea in prima poza, cea de la start (09:42) :mrgreen: .

Foarte posibil ca Oprea sa-i fi dat doar 8 min. lui Rosioru pt. ca nu s-a stresat prea tare, iar cel putin la inceputul cursei s-a rulat destul de lejer. Ma gandesc ca pentru el astfel de curse sunt doar un simplu antrenament :roll: .

Din punctul meu de vedere timpii afisati sunt cei reali, iar organizarea foarte ok ;-) .

...legat de setarea orei la aparatul foto poate confirma/infirma marius scott ;-)

minusul de la organizare vine (si) de la lipsa timpilor la unii concurenti...:-(

Da am vazut si eu ca la tine in clasament e ceva putred...

Cred ca trebuia sa le spui ceva atunci pe moment.Se pare ca erai unul dintre premiati.

...aaa...tu ai plecat Mausi , am analizat problema , m-am dus la organizatori si in final s-a rezolvat ;-) cu mii de scuze din partea lor ca au sarit efectiv peste premierea de la cat. mea ;... am primit si premiu , placheta mare , diploma si toate cele , dar mai ales scuze...problema e ca nu doar eu nu am timpul afisat :-( ( noroc ca am avut ciclocomputerul ! :-P)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this