Sign in to follow this  
thymothey

De unde stiu cat de mult e folosit un schimbator spate?

Recommended Posts

Salutare,

Am de gand sa imi iau un schimbator spate second hand si intrebarea mea e: Cum imi dau seama ca e foarte folosit?

Merci,

Dupa uzura rotitelor, cu cât sunt mai ascutiti si mai mici dintii cu atât este mai uzat

Cu rotitele e relativa treaba, fiind oarecum consumabile, omu' poate a pus unele noi si schimbatorul sa aiba 50.000km... Important e sa nu fie indoit/stramb mai ales daca e vorba de schimbator pentru MTB. Poti sa te uiti si la suruburi, daca sunt la locul lor si nu se vede ca s-ar fi umblat prea mult la ele inseamna ca e in regula. 

Asta daca te pricepi cât de cât, daca nu este pus pe bicicleta nu prea îți dai seama daca are patina indoita (nu ghiolbaneste binenteles)

Ar trebui sa nu aiba joc lateral in curca atat timp cat strangerea pe ureche este buna si de asemenea arcurile au forta.

Importanta e functionarea acestuia si starea in care se afla.Poate l-a folosit unu care a avut grija de el si la 20.000 km arata ca nou,iar altul sa il faca praf in 1.000 km.

Oricum pe langa ce ti-a recomandat colegul mai sus, verifica arcurile sa nu fie slabite.De obicei se recomada ca atunci cand bicicleta nu e folosita o perioada mai lunga sa se tina lantul pe foaia mica si pinionul mic pentru a nu sta tensionate arcurile schimbatorului.

• Upvote 3

Daca nu il montezi nu iti poti da seama cat de tari sunt arcurile sau daca are joc. Cel mai bine e sa-l pui pe un cadru sau cel putin sa-l prinzi de un punct fix si sa-l verifici.

Bafta!

stima,

Radu

Iti dai seama chiar si nemontat. Il apuci sanatos de patina si incerci sa misti cusca in plan perpendicular pe aceasta. Daca nu se misca fara sa traga si de patina, atunci nu are joc.  Pentru arcuri se incearca forta de revenire a custii cand este detensionata - ar trebui sa fie destul de mare. Pentru celalalt arc, forta de revenire in exterior a patinei fata de prinderea de ureche - va fi greu de miscat cu mana in cazul in care deraiorul este neprins.