Sign in to follow this  
dragon

folosire scula de masurat uzura lantului Acor ATL2803

Recommended Posts

Cer un sfat celor care utilizeaza aceasta scula. Vreau sa stiu exact cum se foloseste aceasta scula la ambele capete.Nu am gasit ceva pe net care sa ma lamureasca.Multumesc!

Nu iti era mai usor sa masori cu un subler?Sau nu ai asa ceva prin casa?

Aceasta este o scula special gindita pentru asa ceva. 

E simplu. Dacă intră în lanţ capătul cu 0.75, se mai poate utiliza lanţul (puţin). Dacă intră partea cu 1.0 îl arunci la gunoi.

Evident, lanţul trebuie să fie bine întins când îl măsori, şi cârliguţele din capătul opus trebuie proptite într-o za.

• Upvote 1

Aceasta este o scula special gindita pentru asa ceva. 

Stiu ca este,dar si sublerul e pentru mai multe intrebuintari,dintre care una ar fi la masurarea intinderii lantului.Si in plus ofera o masurare foarte exacta.

imi explicati si mie cum anume trebuie sa masor lantul sa vad uzura? am un subler la dispozitie.

2 zale trebuie sa fie fix 1 inch = 2.54 mm, sunt curios cum măsori în asa fel încât sa constați dacă lanțul s-a lungit cu 1%?
De aia există scula aia specializată sa fie ușor de folosit, dacă intră intre zale este lungit lanțul și trebuie schimbat, dacă nu intra este încă bun.

Cu partea de sus, masori 10 zale, care trebuie sa fie 25,4cm (1inch=25,4mm)

subler.jpg

Nu iti era mai usor sa masori cu un subler?Sau nu ai asa ceva prin casa?

Nu, in nici un caz nu ii e mai usor sa foloseasca un subler. Ai masurat vreodata uzura cu un subler?

Cu partea de sus, masori 10 zale, care trebuie sa fie 25,4cm (1inch=25,4mm)

Nu chiar, ca iti lipseste grosimea unui pin. Ar trebui sa masori intre centrele a 11 pini. Si dup-aia sa faci 25.4+1% si sa masori asta exact, si nu poti, si uiti cat era, cat face. Apoi mai ai 25.4+0.75% care e si mai de rahat. Si asta daca stii si poti sa citesti corect sublerul mecanic, ca nu toata lumea are unul digital.

Sau folosesti nenorocita aia de scula de masurat care iti spune in 5 secunde daca e uzat 0.75% sau 1%.

Eu folosesc metoda de aici:http://amd.opt.ro/2009/12/determinarea-uzurii-lantului-de-la.html.Cand se apropie de cota respectiva am schimbat lantul.

Dupa 2 ani si ceva sunt la al doilea lant,primul m-a tinut in jur de 4500 km,iar Sram-ul PC870 actual vad ca e mai rezistent decat Shimano.Am cu el cam tot atatia km cat aveam cu primul si dupa indicatiile sublerului abia a ajuns la jumate uzura.

Ambele lanturi folosite in conditii asemanatoare,curatate si lubrifiate la aceleasi intervale.

multumesc frumos, e foarte usor de masurat si cu sublerul, nu are rost sa dau banii pe scula aia speciala...

Eu am lera de la ACOR, mai exact asta:

10041_1.jpg

Cand intra la 0.75, schimb direct lantul , sa salvez pinioanele(ca am XT si n-am bani sa iau altele). Am dat 25 de lei pe ea acum 3 ani, o investie excelenta.

• Upvote 3

multumesc frumos, e foarte usor de masurat si cu sublerul, nu are rost sa dau banii pe scula aia speciala...

Cu placere,ma bucur ca ma asculta si pe mine cineva.

Cu placere,ma bucur ca ma asculta si pe mine cineva.

Nu a spus nimeni ca nu este buna metoda ta, este doar mai simplu cu cealalta. Eu de exemplu nu am subler si a fost mai ieftina scula decit un subler (stiu, cu sublerul puteam sa masor si altceva...).

Salut ! Mai pe scurt, există dispozitive care măsoară cu precizie gradul de uzură al lanțului, recomand  "Verificator de profil lanț"  de la UNIOR, cod 617170.

Se potriveste  ca o manusa masurarea cu sublerul.

Am comparat masuratoarea mea facuta cu sublerul,  cu masuratoarea facuta la pro bike cu acea scula speciala, care seamana cu scula de la Acor, dar are pe ea un disc gradat de care rasucesti pana se blocheaza capetele sculei in lant, si unde se opreste pe scala gradata, acolo se vede uzura, si a coincis bine de tot, adica la mine pe subler in loc de 119.5 arata 120.63, deci era si peste limita maxima de uzura de 120.5  ...   la ei dadea 1.2 parca, cand 1.0 e maxima admisa...

Eu aveam un lant shimano, cel mai ieftin UG51 , a fost 25 ron...  si a tinut cam 1500 km...  acum am luat tot shimano dar HG50  la 70 ron... sa vedem asta cat o sa tina...

ps: l-am rugat sa verifice uzura si la lantul nou, era 0.2   iar la mine acasa, masurand cu sublerul mi-a dat 119.52 deci e ok.