Sign in to follow this  
LiviuCiclism

Vreau sa cumpar 2 biciclete pt mine si sotie - ce sa aleg ?

Recommended Posts

Bine v-am gasit.

M-am decis ca a venit momentul sa mai las masina si sa fac ceva plimbari cu bicicleta, impreuna cu nevasta. M-am cam saturat de masina, iar kilogramele s-au cam adunat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif

Despre mine: 36 ani / 110Kg - in scadere / 1.80m inaltime / 80cm - distanta de la sol la "incheietura picioarelor", asta in papuci :| / Bucuresti.

Mi-as dori sa iau 2 MTB-uri pe care sa le folosim la plimbari, drumuri prin padure/forestiere. Nici vorba de DH sau similare.

Buget total pt cele 2 biciclete: 40-45 de milioane lei vechi. Concret, avand in vedere dimensiunile (si greutatea :( ) mea, ce anume imi recomandati ? Vreau ceva solid, cu cheltuieli de intretinere mici.

Am citit sfaturile pt incepatori, stiu ca trebuie sa iau casca, manusi, ochelari, vesta, etc. O sa le iau imediat dupa ce iau bicicleta.

Deci, ce biciclete sa cumpar ? Bani in principiu ar exista pt o alegere buna. As prefera sa o probez inainte sa o cumpar. Cat despre nevasta, ea e mai putin pretentioasa, o sa iau pt ea aceeasi marca de bicla, cu dotari identice. Doar cardul va fi "adaptat" dimensiunilor/greutatii ei.

merci anticipat,

Liviu

Salut Liviu,

In primul rand este important sa citesti primul topic din acest Forum.

Iata un link spre el

Este un start bun. Bugetul tau este mai mare asa ca poti alege modele superioare celor prezentate acolo.

Daca dai fuga repejor la un magazin de ziare poate mai gasesti numarul 6 din revista MBike. Acolo o sa gasesti 40 de modele de biciclete care se incadreaza in bugetul tau+ adresele magazinelor de unde le poti achizitiona.

In momentul in care te decizi posteaza aici ce model vrei sa cumperi si o sa mai primesti cateva sfaturi legate de ce este bun si ce este mai putin bun la ce ai ales tu.

Felicitari pentru faptul ca ai ales sa faci chestia asta impreuna cu sotia.

Sfatul lui Ovidiu este perfect. Asta vroiam sa-ti recomand si eu.

Poate doar sa iti recomand din lista respectiva un Scott de dama, Contessa parca si pentru tine Univega HT530.

Daca esti mai greucean asa, ia frane pe disc. :)

Numai bine!

Multumesc mult pt sfaturi, sper sa mai gasesc la chiosc revista MBike nr.6.

MBZ, inteleg ca te referi la http://www.wiggle.co.uk/p/Cycle/7/:)/5360027215/ . Mie mare parte din specificatii nu imi zic nimic, stiu doar din discutia cu UrsP2Roti ca eu am nevoie de cadru 56.

Concret specificatiile pt Univega HT530

Univega Alpina HT 530

Specifications

Frame 26" aluminium 6061PG

Fork RST Gila TNL, 100mm Lockout

Speed 27 Speed

Rear Derailleur Shimano Deore XT

Shifter Shimano Deore LX Rapid Fire

Bottom Bracket Shimano M540

Bearing Shimano, splined

transmission Front: 44/32/22, Rear: 11-32

Handlebar Concept SL Lowriser

Stem Concept SL

Saddle Tacoma Ultra CroMo

Seat Post Concept SL, 2-bolts

Brakes Avid Single Digit 5, V-Brake

Brake Levers Avid FR-5

Front Hub Shimano Deore

Rear Hub Shimano Deore

Rims Double wall, aluminium

Spokes Stainless

Tyres Geax Barro, Marathon, 54-559

Pedals Cage aluminium

Wheel Size 26"

Stiti cine vinde in RO asa ceva, noi ? Se poate cumpara ceva mai bun in 20 de milioane ?

inca o data , merci pt raspunsuri.

Liviu, Univega din cate stiu vand exclusiv cei de la Sport Bike Center, care au magazinul pe Bd. Ion Mihalache (fost 1 Mai) langa fostul Dioda.

Ce ai postat tu este alta versiune. Eu ma refeream la cea cu disc pe care o poti vedea aici , chiar la ei pe site. Au si numar de telefon acolo si poti verifica daca au in stoc sau in cat timp se aduce. Revista nr. 6 din MBike o gasesti sigur la orice magazin de bicilete. Nu prea se inghesuie lumea sa o cumpere, iar la tarabe nu prea se aduce.

Dar este varianta cea mai buna, pentru ca din 45 de biciclete din "Gidul cumparatorului" plus inca vreo patru prezentate separat sigura gasesti ceva sa iti placa.

Mai bun in 20 de milioane, cine poate sa stie, trebuie sa cauti, sa compari echiparile si preturile si poate gasesti. Poate sunt altii mai in tema care s-au lovit de aceleasi cautari si iti pot recomanda ceva mai bun. Succes.

P.S. In revista este si Scott-ul Contessa pentru doamna si cred ca o sa-i placa foarte mult. Este deosebita.

In revista la fiecare marca/model este trecut si distribuitorul national cu site si nr. contact.

Eu zic ca ar fi indicat ca prim pas se te hotarasti ce anume vrei sa faci cu ea.

Plimbari, e ok, dar plimbarile pe unde? pe munte sau pe la campie, off road sau pe sosea ... etc

Asa sa-ti stabilesti ce clasa de bicicleta cumperi: MTB, de sosea, cursiera ...

Si abia apoi sa cauti ceva in cadrul clasei care ti-e mai potrivita.

Ca degeaba te indemn eu sa-ti cumperi o alpina, daca tu te vei plimba mult pe sosea ... o sa regreti ulterior ca n-ai cumparat una de sosea, sau chiar o cursiera.

Pt drumuri forestiere dar pe care te plimbi mai rar si nu foarte grele, eu as recomanda ceva de trekking - de ex Univega Terrano.

Imi fac o casuta la marginea unei paduri (Cernica), o parte buna din plimbari vor fi pe drumurile forestiere din apropiere. In rest, o sa ma plimb pe sosese, poate ies la o tura cu voi :)

Iar daca ma prinde microbul, poate imi iau in timp si o cursiera. Insa pana atunci o sa trag tare la MTB, poate mai dau jos ceva kilograme ... Am zis sa iau MTB pentru ca imi inspira mai multa "solicidate".

Univega HT530 pica, nu au decat cadru de 26", probabil ca am sa merg pe acel Cube SL Road. Nu cred ca e o tragedie ca nu are frana hidraulica. Ramane sa vad ce iau nevestei.

Insa pana atunci o sa trag tare la MTB, poate mai dau jos ceva kilograme

o sa fii dezamagit :). doar transpiri, faci pofta de bere si umpli la loc locul.

stiu din experienta unei persoane foarte apropiate mie, adica eu.

dupa ce iti trece dezamagirea: spor la pedalat, ca e fain si cu burta aerodinamica

@offtopic

Nici eu nu am slabit de la bicicleta. Ii drept ca nu is prea gras, dar burta e prea mare. Ca sa slabesti trebuie sa mananci mai putin, si mancaruri cu putine grasimi si zahar si gata. Dar si atunci parca dai jos din muschi si nu din burta. 8-)

E chestiune de vointa, eu mi-am pus in minte acum vreo 3 ani si am dat jos 25 de kg in 6 luni. Totul e sa nu le pun la loc cu dobanda, adica sa fac miscare, mergand pe bicicleta.

Vointa? A zis cineva vointa? Asta era cheita .Daca ai dinasta ...vointa -cum zici tu ,o sa reusesti ce-ti doresti.Succes in ce-ti doresti.

Liviu, incearca sa-ti alegi o bicicleta echipa cu componente de la gama Deore in sus (combinatia aceea LX si XT era ideala).

Inteleg ca te referi la Cube Road SL Comp 2008 , care are :

Schimbator fata: Shimano Deore

Schimbator spate: Shimano Deore LX

Daca pe mine m-am cam "rezolvat": Cadru de 58, echipare minim Deore, acum urmeaza nevasta: distanta de la sol (cu papuci) pana la incheietura picioarelor este de 78cm. Ce marime de cadru are nevoie, merge cumva tot de 58 ??

Salut Liviu,

Aceeasi analiza o fac si eu: 2 bicle pentru mine si sotie pentru drumuri forestiere.

Inca nu le-am cumparat insa am parcurs urmatorii pasi:

Am testat UNIVEGA la magazinul din Baba Novac (vis-a-vis de blocurile turn) atat MTB UNIVEGA 510 si 530 (roti de 26") cat si UNIVEGA TERANO 300 (roti de 28")

Concluzie:

1) cu roti de 28" bicla MERGE SINGURA.

2) decat sa iau un MTB sotiei cu cadru de dama (pe care-l va folosi rar) mai bine ii cumpar o bicla diferita de a mea, astfel incat sa am 2 bicle.

De ex: una cu roti de 26" si una cu roti de 28".

Cand ma plimb cu nevasta ii dau ei ce bicla vrea iar atunci cand ies cu baietii (var, cumnat) aleg ce bicla vreau eu in functie de traseu.

Recomandare:

Testeaza la un magazin, in aceeasi zi, 2 bicle, una cu roti de 26" si una cu roti de 28".

In ceea ce priveste dimensiunea cadrului iti recomand sa testezi mai multe dimensiuni si vezi care-ti place mai mult.

Sa ne tii la curent cu decizia ta.

Cand ma plimb cu nevasta ii dau ei ce bicla vrea iar atunci cand ies cu baietii (var, cumnat) aleg ce bicla vreau eu in functie de traseu.

cata lojica :D. Bestial.

Liviu, biciclete second hand nu te intereseaza? Vad ca ai bani de cheltuit dar totusi poti sa iesi de doua ori mai ieftin! Momentan am sase biciclete si nici un ban in buzunar:mrgreen: Preturi intre 400 si 1500 lei!

am o intrebare care sper sa nu starnesca prea mult ras: pot pune ghidon de cursiera pe o bicicleta precum CUBE SL ROAD COMP sau geometria cadrului nu permite asta?

@lucian inafara de curiesra peugeot ce mai ai de vanzare?

Liviu, biciclete second hand nu te intereseaza? Vad ca ai bani de cheltuit dar totusi poti sa iesi de doua ori mai ieftin! Momentan am sase biciclete si nici un ban in buzunar:mrgreen: Preturi intre 400 si 1500 lei!

Daca erai din Bucuresti poate vedeam ce si cum, nu vreau sa cumpar fara sa probez. Asta este ...

Dand un search pe forum, am gasit un post interesant

http://www.ciclism.ro/forum/showthread.php?p=33147&highlight=marime+cadru#post33147

E un tabel acolo de unde poti sa te orientezi in legatura cu marimea cadrului

Cu toate ca daca ma uit la tabel si apoi la ce zici tu, ca-ti iei cadru de 58 ... imi da ca ai 2m inaltime :(

Eu nu stiu germana, dar cred ca totusi am dreptate. Am 1.80m inaltime (sageata cu rosu), deci cadru 57/sport sau 59/touring. E corect ?

Imagine postată

Nici eu nu stiu germana, dar parca tineam minte ca iti doresti un MTB.

Asa ca m-am uitat la coloanele unde apare sus MTB ...

Eu sunt de vina, nu am spus ca intre timp mi-am luat gandul de la un MTB si m-am decis spre o bicicleta mai "de strada". Problema e ca nu gasesc ceva decent (minim Deore) cu cadru 59 in stoc. Cube-le ala pare super, atata ca nu este pe stoc si nici nu vine "in transportul urmator"

Mai sap :-|

Inclin sa cumpar maine modelul de mai jos:

Bicicleta Kona Dew DeLuxe 2008

Marime cadru: C49cm; C52cm; C54cm; C56cm; C58cm; C60cm; C62cm

Tip cadru: Kona 7005 Butted Aluminum

Furca: Kona P2 700c disc

Angrenaj: FSA Alpha Drive

Foi Angrenaj: 48/36/26

Butuc pedalier: RPM BB-7420

Pedale:Xerama SP-941

Lant: Shimano HG40

Pinioane: Shimano CS-HG40 ( 8 viteze, 11-34T)

Schimbator fata: Shimano Altus

Schimbator spate: Shimano Deore

Maneta schimbator: Shimano Alivio

Ghidon: Kona Riser

Pipa: Kona Control

Grips: Kona Race Light

Frane: Shimano 485 Hydraulic Disc

Maneta frane: Shimano 485

Butuc fata: Formula

Butuc spate: Shimano M475 disc

Spite: Stainless 15g front and 14g rear stainless DT

Anvelope: Continental CountryRIDE 700x37c

Jenti:Sun MZ 14

Sa: WTB Speed V Sport SE

CULOARE: Gold

Pret 2200 RON. Cum urmeaza sa o cumpar maine, va rog sa imi spuneti daca merita sau nu, eventual ce pot gasi mai bun in banii astia. M-am oprit la ea pt ca are frane hidraulice si pt ca are schimbator spate Deore.

E ok, nu-i ok ?? Multumesc.

PS. Anvelope: Continental CountryRIDE 700x37c inseamna ca rotile sunt de 28" ?

Salut,

Daca tot ai renuntat la MTB, nu te "coafeaza" mai bine varianta Univega Terreno?

De ex Terreno 400, la 2300 de lei, are Deore LX si furca cu amortizor

http://www.sportbikecenter.ro/#/on-line_shop/biciclete_complete/city_&_comfort/univega_terreno_400/

Sau Terreno 300, si asta mi se pare mai bine echipata, si costa doar 2000.

Nu ca vreau eu sa fac reclama la modelul asta, nu m-am dat cu asa ceva, dar de curand si-a luat un amic modelul Terreno 300 si e extrem de multumit de ea - adevarat e ca merge mult pe sosea, inca nu ne-am intalnit sa le scoatem pe camp 8-)

Ar putea sa fie Kona mai buna la cadru, dar asta n-am cum sa stiu ...

Succes maxim

Poti pune ghidon de cursiera dar trebuie sa investesti si in schimbatoare si frine. Vei avea un cyclocross aproape perfect.

merci pt raspuns. te referi la manete si schimbatoare nu? adica doar ce se afla pe ghidon sau trebuie schimbat sistemu cu totu?

@liviu (exprim o parere de incepator aici) avand in vedere echiparea si eu tot univega terreno as alege. depinde daca tu preferi cu sau fara suspensie pe fata.