Sign in to follow this  
LiviuCiclism

Vreau sa cumpar 2 biciclete pt mine si sotie - ce sa aleg ?

Recommended Posts

Tereno 300 era pe stoc una bucata, am sa fac o vizita sa o vad si pe aia. La urma urmei nu mi-ar strica o cheltuiala mai mica cu 200 RON.

Care e diferenta intre Deore si Deore LX ? / raspuns rapid, va rog. Multumesc.

Si eu am fost in situatia ta, deci sper sa te ajute sfatul meu...

Am inceput cu o Kona Dew, am mers cu ea 2 luni si acum am o bicla de peste 1000 EUR, full XT.

Kona Dew de Lux mi se pare scumpa vis a vis de echipare...

Mi-a placut mult http://shop.netsport.ro/articole_sportive-552-biciclete-1980-cube_nature_2008_(stroker).html

E cam scumpa, dar echiparea e cat se poate de buna ptr. oras.

Succes!

Terrano nu mai era pe stoc si "nu aducem decat la anul ce vine", asa ca nu am mai stat sa caut si am luat azi Kona Dew DeLuxe 2008 , cu specificatiile pe care deja le-am mentionat.

Si eu am fost in situatia ta, deci sper sa te ajute sfatul meu...

Am inceput cu o Kona Dew, am mers cu ea 2 luni si acum am o bicla de peste 1000 EUR, full XT.

Kona Dew de Lux mi se pare scumpa vis a vis de echipare...

Dupa ce am facut aproape 30 de km azi am inteles ce spui. In afara ca ma dor "toate alea", am realizat ca o echipare "mai sus" ar fi fost de preferat. Insa nu am vrut sa "sar calul" cu o bicicleta de "promenada" si ars caloriile.

- Mi-a sarit lantul de 3 ori, am incercat sa pun foaia mare si pinionul cel mai mic

- Schimbarea foii se face extrem de greoi, asa ca am ramas numai pe cea din mijloc

- Schimbarea pinioanelor se face f.frumos, sunt destul de multumit.

- Franele hidraulice sunt super-misto.

- Rotile sunt mai subtiri decat ma asteptam.

- Dupa ce nu am mai mers pe o bicla 25 de ani, astia 30 de km au fost criminali. Am cam exagerat, dar a meritat, am venit acasa istovit si cu caloriile consumate http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

- Am vazut ca nu am "magnet" la caini, am deranjat doar o mica haita de 3 buc, insa nu au vrut cu adevarat sa ma haleasca, doar marcau teritoriul

- Trebuie sa imi iau o vesta reflectorizanta ca sa fiu mai bine vazut, in special seara

- Trebuie sa imi mai iau casca, far, ciclocomputer (sa vad cati km fac), manusi.

Cam atat la prima impresie. Aaaa si sa nu uit, bicla pare foarte usoara. Am avut bafta sa imi incapa in lift, alt fapt pozitiv (stau la 9). Saua pare dura, insa sunt convins ca o sa imi tabacesc posteriorul curand :)

Merci tuturor, si ... poate ne vedem la un traseu de incepatori (~20km)

S-o porti sanatos!

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi la service, n-are voie sa sara lantul! Si eu am tot Altus pe fata, mi se pare ca schimba un pic mai greu decat Acera de pe spate dar totusi functioneaza OK. Nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi sara lantul!

Liviu, mai mergi vreo 3 zile cu ea si apoi du-te la service sa ti-o mai regleze, in special schimbatoarele.

La inceput asa se intampla, pana se mai "aseaza" cablurile si camasile.

Spor la pedalat!

Felicitari ptr. bicla! S-o stapanesti sanatos.

Si acum problemele:

1. Oricat ar fi de noua si ne-rodata, n-are voie sa-i sara lantul. Mergi la magazin si roaga-i s=o regleze cum trebuie, apoi mai faci cateva ture prin jur... nu pleci pana nu se rezolva.

2. Schimbatul foilor: cand actionezi schimbatorul nu trebuie sa pedalezi in forta, doar invarti pedalele 'in virtutea inertiei' fara forta. In acest fel schimbarea se face usor, fara nici o problema.

3. Schimba-i saua. Ia una cofortabila...

4. Ai exagerat la prima tura...

Bafta si tine-ne la curent.

Nu am cum sa iau o bicicleta sh pt nevasta, cand mie mi-am luat una noua. Asta e valabil indiferent de echipare....

Pt nevasta trebuie sa iau o bibicleta la care cuvantul de baza trebuie sa fie comfort. A incercat Kona mea si nu se simte ok pe ea.

Nu am cum sa iau o bicicleta sh pt nevasta, cand mie mi-am luat una noua. Asta e valabil indiferent de echipare....

Pt nevasta trebuie sa iau o bibicleta la care cuvantul de baza trebuie sa fie comfort. A incercat Kona mea si nu se simte ok pe ea.

Parerea mea e ca aceasta bicicleta e alegere foarte buna privind raportul calitate/pret, mult mai buna decat o bicicleta noua la acelasi pret, puteti lua legatura cu cel care o vinde si sa faca sotia o tura cu ea :idea:

Nu am cum sa iau o bicicleta sh pt nevasta, cand mie mi-am luat una noua

Asta-i o idee preconceputa, intrucat sunt f. multe bicle SH, care-s mai fiabile decat biclele noi(la, cel putin, dublul pretului celor SH)....

Asta-i o idee preconceputa, intrucat sunt f. multe bicle SH, care-s mai fiabile decat biclele noi(la, cel putin, dublul pretului celor SH)....

Ai dreptate, nu contest ca bicicleta aia e buna, spun doar ca voi lua ceva nou, chiar daca va trebui sa platesc mai mult.

Si mie-mi mai cadea lantul cand am cumparat bicicleta, mai ales la foaia mare.

Problema era ca limitatorul de la schimbator nu era bine reglat, si ii permitea sa miste in lateral si sa ajunga lantul dincolo de foaie.

S-a rezolvat destul de simplu, cu o surubelnita :), dupa niste cautari pe forum cum se face.

Oricum, la bicicleta noua, am impresia ca e indicat sa mergi sa-ti faca reglajele la magazin (sau la service-ul autorizat), de exemplu, la bicicleta sotiei a trebuit sa merg cu ea la verificat cablurile dupa o perioada de 7-10 zile.

Aceeasi problema poate aparea si la foaia mica, daca nu e reglat bien limitatorul se poate sa cada lantul - si daca fortezi in pozitia aia, se mai si intepeneste in locul ala micut dintre pedalier si cadru - chestia asta a patit-o sotia ieri, la o tura pe malul timisului :)