hirschpek

biciclete pliante de 20"

Recommended Posts

Fiindca tot e vara,cald,frumos m-am gindit sa mai fac ceva miscare in plus si de aceea mi-am zis sa trec la bicicleta. Treaba e ca as vrea ca respectiva bicla sa o folosesc si in concediu,in alte locuri mai indepartate. Si findca spatiul mic din masina si nu numai,ma gindeam ca o bicla plianta ar fi o dotare buna. Sunt constient ca nu voi avea cine stie ce performante,dar pentru drumetii si ceva trekking nu ar fi buna? Am vazut niste asemenea bicle interesante,cu 5 viteze destul de dragute. Voi ce spuneti,merita?

Ai uitat să omiţi faptul că roţile mai mici sunt mai rezistente, mai uşor de manevrat, şi că accelerezi mai repede cu ele faţă de cele "mari". Sincer, eu cred că aş prefera acceleraţia în locul vitezei... Mai ales în oraş.

Există şi biciclete de şosea (în special de la Dahon) care pot face faţă bicicletelor normale. Nu ajungi în faţa unei cursiere de performanţă. Asta-i sigur. Dar eu zic că ceva viteză tot prinzi.

Cei de la Dahon au o gamă foarte variată, dar sunt şi foarte foarte scumpe ! Săptămâna trecută au majorat preţurile la toate modelele (cererea e mare şi oferta mică) şi sincer, nush dacă e rentabil. Mai ales că ăştia scot ÎN FIECARE AN modele noi, cu ACELEAŞI denumiri - doar alte piese, alt cadru, etc. Deci " la anu' " o să fie veche.

Am înţeles că astea pliabile nu rezistă nici foarte mult... Cu cât e compusă din mai multe piese, cu atât riscul e mai mare ca una din ele să cedeze.

Şi la banii ăştia găseşti una dintr-o bucată super (zic eu).

Rotile de 20 sunt adecvate pentru plimbari scurte, pentru peisaj ofroad deluros dar nu foarte inclinat, demaraje rapide si manevrabilitate.

Cum a zis si Trevizes, sunt scumpe, si la aceiasi bani poti lua ceva mai performant(componente mai bune) dar care nu se pliaza.

In calitate de posesor a doua pliante iti pot spune ca eu sunt multumit de ele.

Cadenza 2007 s-ar putea sa nu mai gasesti. Initial era 2400 lei, apoi din cauza lichidarii stocului a fost redusa la 1800 lei si merita fiecare leu.

Matrix este foarte robusta, cu precizarea ca are cadrul extrem de rigid, si cu furca blocata resimti in dantura fiecare soc absorbit de bicicleta.

Indiferent cat de mic este spatiul in portbagaj, se pot scoate pe rand ghidonul, saua, roata fata si devine foarte lejer de a o inghesuii oriunde in masina.

Pretul la Matrix este undeva pe la 2500 dar se dadeau in pretul asta si aparatori SKS si gume de sosea Continental SportContact Kevlar puncture(cu tot cu camere)(slick).

Multumit si de asta, dar la sosea este foarte obositoare, ca sa nu mai spun ca are o aerodinamica de tramvai...

Daca esti interesat de o bicicleta revolutionara in materie de stress mecanic, eficienta, pliabilitate, greutate suportata(200kg) te pot pune in legatura cu cineva care are de vanzare Montague ParaTrooper. Ce poate dracovenia asta aici.

Trebuie sa tii cont de faptul ca in concediu daca pui bicla in portbagaj, cam se duce spatiul disponibil, pentru ca indiferent cat de pliabila ar fi, in buzunar nu se poate baga. Si in acest caz va trebui sa iti iei si un portbagaj de plafon sau hayon. Avantajele la plianta sunt tranportul in caz ca vrei sa iei un mijloc de transport(se baga in geanta) depozitarea permanenta in locuri mici, usurinta cu care poate fi urcata, coborata, etc.

La Dahon exista unele biciclete HP cu toate componentele premium, dar sunt destul de scumpute. Gama MU. La fel au si un ciclocross de foarte buna calitate (am vrut si eu sa-mi iau dar nu era disponibil) Tournado care la fel se desface si intra intr-o geanta.

L.E. Despre fiabilitate, nu pot sa spun nimic, pentru ca din experienta nu am constata nimic care sa ma faca sa fiu circumspect, iar in reviewuri pe net..., numai de bine. Se poate constata ca sunt constructii foarte robuste, de unde si greutatea destul de mare.

Succes.

Pina la urma am achizitionat doua "fiare rele" pliante(ce sa-i fac daca spatiul conteaza), Metropolis se numesc(chinezarii defapt),la pret deasemenea chinezesc(360RON bicla). Bineinteles ca la cumparare le-am verificat atent din toate punctele de vedere. Sunt destul de robuste,roti,cauciucuri de oras(ok),5 viteze care functioneaza ok, frine fata-spate,portbagaj, ochi de pisica etc. Dupa ce le-am luat le-am si pus la munca in weekend. Se comporta bine si la deal si la vale,pe pamint sau sosea. Singurul lucru,dar nu ma deranjeaza,este ca nu poti alerga cu ele,sunt de plimbare de drumetie. A, si ce imi place la bicla asta este saua,e suficient de bine proportionata sa pedalezi mult fara sa te doara fundul dupa aceea. In mare sunt multumit de calitate,pret si la ce am nevoie. Bafta tuturor.

Pune cateva poze.

Ai fost atent la reactia oamenilor pe strada? Fiind o bicicleta cu roti mici, cred ca multi se uita ciudat la tine - uite-l si pe asta cu bicicleta pentru copii...

...am vazut si mosi mergind pe deastea,din cele vechi ce se faceau pe timpu lu nea nicu din cele fara viteze. Ca tot veni vorba de roti mici,am vazut un englez sau naiba stie ce era,prin Bucuresti,mergind cu o bicla ce avea roti jenant de mici din alea ca de carucior cu butelii. Dar omu facea miscare,pe sosea. Haios tipu ca era si destul de zdravan.

Salutare,

Doresc sa-mi cumpar o blicicleta pliabila dar nu dispun de o suma asa mare ca pentru un Dahon sau Brompton. Am gasit doua marci mai ieftine, la Metropolis si la bike4u cu preturi cuprinse intre 380 si 630 lei. Nu o sa folosesc bicicleta zilnic, ci mai degraba in weekend prin parc. Am vazut ca sunt cu roti de 20" sau de 16". Ce model/tip de bicicleta sa aleg? Care din cele 2 marci sunt mai fiabile? (poate este cineva care ma poate ajuta cu o parere din experienta personala).

Multumesc anticipat.

Poţi să te uiţi şi la Neuzer Nexus 3 cu roţi de 20''. Am văzut-o undeva, nu mai ştiu unde, pe la 950 RON.

Salutare,

Doresc sa-mi cumpar o blicicleta pliabila dar nu dispun de o suma asa mare ca pentru un Dahon sau Brompton. Am gasit doua marci mai ieftine, la Metropolis si la bike4u cu preturi cuprinse intre 380 si 630 lei. Nu o sa folosesc bicicleta zilnic, ci mai degraba in weekend prin parc. Am vazut ca sunt cu roti de 20" sau de 16". Ce model/tip de bicicleta sa aleg? Care din cele 2 marci sunt mai fiabile? (poate este cineva care ma poate ajuta cu o parere din experienta personala).

Multumesc anticipat.

Despre Metropolis nu știu prea multe, dar am acasă o bike4u pe care o plimbă soția mea. S-a dovedit a fi o bicicletă destul de ok, atât că e destul de grea și contrar așteptărilor ocupă destul de mult spațiu în mașina :). Am mers și eu pe ea și nu a plâns prea tare (la cele 1xx kg a le mele). Dacă nu ai mari așteptări de la ea, mi se pare o biclă ok. Ca sfat - caută modelul cu frâne V-brake pe ambele roți...

Poţi să te uiţi şi la Neuzer Nexus 3 cu roţi de 20''. Am văzut-o undeva, nu mai ştiu unde, pe la 950 RON.

Stiu ca sunt bicle mai bune si mai scumpe dar nu dispun de banii necesari. Deci ramane sa aleg intre cele 2 marci.

Despre Metropolis nu știu prea multe, dar am acasă o bike4u pe care o plimbă soția mea. S-a dovedit a fi o bicicletă destul de ok, atât că e destul de grea și contrar așteptărilor ocupă destul de mult spațiu în mașina :). Am mers și eu pe ea și nu a plâns prea tare (la cele 1xx kg a le mele). Dacă nu ai mari așteptări de la ea, mi se pare o biclă ok. Ca sfat - caută modelul cu frâne V-brake pe ambele roți...

Ce model are sotia ta? Am vazut ca sunt cu roti de 16 sau de 20". Care sunt mai ok pentru Bucuresti? Eu am 1,80 inaltime si sunt curios daca o sa am loc la genunchi pe o bicla cu roti de 16".

Vin si eu cu o intrebare: daca pana la urma omul a luat Metropolis, cum sunt foldingurile de la Rich Bikes? Isi merita banii? pt ca sa fim seriosi Dahon e cam scump

Astept pareri de la biciclisti care au vazut si foldinguri RB

Astept si alte pareri despre biclele Metropolis si bike4u. Nu stiu care roti sunt mai potrivite: de 20 sau de 16"? Franele trebuie sa fie obligatoriu tip V (la pretul asta nu cred ca gasesc pe disc).

Păi o părere foarte pertinentă a cuiva care le-a încercat pe ambele găsești aici: http://www.ciclism.ro/forums/f7/biciclete-pliabile-brompton-special-pareri-3339-p2.html

Roti de 20 ar fi mai ok,cât despre frâne... V sau butuc... asta găsești... și nu te aștepta la prea multe de la frâna...

@decanu - săptămâna trecută am ridicat o biclă RB.. și am crezut că-mi cade mâna... ori se dezmembrează (bine, test făcut într-un hyper-market autohton, nu știu cât de bine le montează ăștia oricum). Pentru low-bugdet sunt niște pliabile foarte asemănătoare cu bike4u și metropolis în Dragonul Roșu. Acolo am tot văzut chinezi care le țin de cărat între standuri... și nu costă mai mult de 200 lei...

Cred ca voi ramane la roti de 20". De la cele 2 marci am ales cate un model, ambele cu frane tip V.

Prima este Metropolis de aici Biciclete pliabile Metropolis (costa 630 lei si vine cu pompa si anti-furt)

A doua este bike4u modelul F20D609V-2 BIKE4U.ro: Biciclete rabatabile,pliabile,pliante - shimano | Produsul: F20D609V-2 (costa 530 lei si vine cu far si dinam)

Cam astea sunt principalele diferente vizibile. Acum poate ma ajutati voi sa fac alegerea. Totusi e diferenta de 100 de lei intre cele doua modele. Merita Metropolis-ul diferenta sau nu?

@alex.burlacu: Eu sunt din Cluj si banuiesc ca vorbesti de bazarul din Bucuresti, dar poate rezolv ceva ca mai mergea cumnatul meu p'acolo; merci de info si daca aflii ceva concret da-mi de stire un folding pana la 350 as lua mai mult nu as da pt ca mai bine reconditionez un pegas

am avut bike4u de 20" ; tocmai am "scapat" de ea saptamana trecuta , in favoarea unui model Neuzer ; am folosit-o doar cateva weekenduri deci greu de comentat fiabilitatea dar mie unul mi-a inspirat incredere ; destul de robusta , silentioasa, placuta la mers , cu exceptia seii , care a trebuit musai inlocuita (mergea si-un gel eventual) ; singurul motiv de divort a fost greutatea (am trecut pe aluminiu ... dar cu o diferenta semnificativa la bani)

@alex.burlacu: Eu sunt din Cluj si banuiesc ca vorbesti de bazarul din Bucuresti, dar poate rezolv ceva ca mai mergea cumnatul meu p'acolo; merci de info si daca aflii ceva concret da-mi de stire un folding pana la 350 as lua mai mult nu as da pt ca mai bine reconditionez un pegas

Salut, da, e bine zis bazar... Dacă ajung pe acolo mă uit mai atent la prețuri și modele... țin minte că erau cel puțin 3 standuri unde se vindeau biciclete și piese pentru ele.

Dar, ca o părere personală (un pic sub influența amintirilor) dacă ai un Pegas... restaurează-l.... merită până la ultimul leu... chiar de ieși mai scump =))

Salut, da, e bine zis bazar... Dacă ajung pe acolo mă uit mai atent la prețuri și modele... țin minte că erau cel puțin 3 standuri unde se vindeau biciclete și piese pentru ele.

Dar, ca o părere personală (un pic sub influența amintirilor) dacă ai un Pegas... restaurează-l.... merită până la ultimul leu... chiar de ieși mai scump :P

Pai sa vedem revopsit cadrul, cromat piese, frane v-brake bune, mansoane ghidon,cauciucuri slick plus ce se mai iveste

Salutam! Si eu sunt in cautarea unei biciclete pliabile, desi am un/o citybike absolut ok. Prin cautarile mele am aflat urmatoarele: - m-am dat prin parc cu un Metropolis, insa modelul acela Confort (?), interesanta, dar pedalezi mult si te misti putin comparativ cu altele :D - bike4u: de negasit, nu raspund la telefon si nici la e-mailuri, desi au o varianta cu roti de 16 foarte interesanta; - Dahon: DA, dealerul a fost amabil si am mers pe bicla asta, bicicleta este o incantare, insa senzatia se termina la momentul aflarii pretului, chiar mi se pare mare, la ce vreau eu in acest moment; - Brompton: nu am avut sansa sa merg pe asa ceva; - chinezismele de 200-300 roni de prin bazare: alternativa absolut ieftina, dar pentru scopul propus trebuie sa mai investesti ceva: cauciucuri, sa, etc - Decathlon: au ceva cu roti de 12/16 (sau aveau), am mers cu bicicleta prin magazin, problema cea mare este ca scartaia ingrozitor la imbinarea cadrului si cei de acolo au spus ca nu au ce sa ii faca; pretul era undeva pe 600 roni, asta anul trecut in toamna; - Rich bikes: arata binisor noile modelele de pliabile, dar lipsesc cu desavarsire; nu exista decat ca prototip, asa mi s-a spus la telefon, deci sa mai sun peste vreo luna; - Neutzer; nu stiu/nu am incercat. Second-hand nu gasesc si nici Pegas vechi la un pret omenesc nu am de unde sa iau! Poate ajuta ce am scris aici si apare vreo idee interesanta. SPor!

Vazusem la Bikexcs un Neuzer pliabil, cu roti de 20 / 24 (nu mai stiu exact), in jur de 1000 de lei. Mergi la ei, il aveau in fata magazinului, pe Baba Novac.

@octav71: cam la ce pret ai gasit Pegas-urile?

Si eu caut unul ca sa il restaurez si m-am gandit sa fie pana in 100 lei pentru ca mai bagi bani ca sa il faci sa arate si sa mearga bine.

@decanu: nu am gasit Pegas, cei de la Tohan au incetat productia de anul trecut, cele de pe stoc s-au dat extrem de repede. Iar cei care au deja Pegas (indiferent de stare) tin de el foarte tare. @Traveller: buna ideea, merg sa vad, desi la 1000 roni, nu e mai interesanta varianta Raleigh? Pana la urma o sa caut doar cadrul, pentru asamblare poate gasesc un meserias.