Sign in to follow this  
TheodorENDURO

Ce bicicleta sa aleg?

Recommended Posts

Doresc o bicicleta MTB care se incadreaza in bugetul a 2000 de lei noi si sunt indecis. Ma gandesc ceva intre firmele CTM si Cross.

Bine ai venit!

Scrie la tine in profil ca ai deja 2 MTB Cross (un 26er si un 29er). De ce iti doresti si o a treia si ce vrei sa faci cu ea? Ceva mai mult decat ai facut cu celelalte, sau cum?

Scuzati-ma dar aceea era un fel de gluma . Acelea erau bicicletele pe care le doresc deoarece costa cam tot pe acolo. :|

Multumesc mult de sfat CristiC. Osa am in vedere sfatul tau deoarece bicicleta are o dotare Ok desi nu stiu in ce masura sa ma incred in DHS!

buna ziua, mai vreau o bicicleta, am gasit asta - m.निषिद्ध/bicicleta- corratec-made-in-germany-10529238.html . Daca este in regula, care e valoarea reala? multumesc.

Salut, as vrea si eu o parere, vreau sa cump o bicicleta hardtail, frane pe disc neaparat pt ca sunt mai greoi, suspensii doar fata , 80% oras 20%munte, buget max 1500 ron. Am cautat ceva timp pe net, noua si sh dar am ajuns la concluzia ca mai bn noua pt ca nu ma prea pricep si decat sa-mi iau teapa.... Ce am gasit recent ar fi aceste 4 modele, acum dati-mi si mie un sfat care ar fi mai ok ??

http://www.bicicleteploiesti.ro/Biciclete/Biciclete-DHS/Mega-reduceri/Bicicleta-Impulse-2688-Flames

http://www.sprint-bike.ro/db/biciclete/sprint/mtb/apolon-26.html

http://www.निषिद्ध/biciclete/mountain-bike/mtb-best-laux-mx-5700-aluminiu-frane-disc-a127165800

http://www.निषिद्ध/biciclete/de-dama/bicicleta-mtb-bottecchia-disc-shimano-made-in-italy-sigilata-a126112264?ibid=recomandate-homepage[126112264]&icid=recommended_gamma

Multumesc si astept opinii !!

buna ziua, mai vreau o bicicleta, am gasit asta - m.निषिद्ध/bicicleta- corratec-made-in-germany-10529238.html . Daca este in regula, care e valoarea reala? multumesc.

vad ca nu merge linkul, mai pun o data si de pe pc   -->     http://www.निषिद्ध/bicicleta-corratec-made-in-germany-10529238.html

Salut, as vrea si eu o parere, vreau sa cump o bicicleta hardtail, frane pe disc neaparat pt ca sunt mai greoi, suspensii doar fata , 80% oras 20%munte, buget max 1500 ron. Am cautat ceva timp pe net, noua si sh dar am ajuns la concluzia ca mai bn noua pt ca nu ma prea pricep si decat sa-mi iau teapa.... Ce am gasit recent ar fi aceste 4 modele, acum dati-mi si mie un sfat care ar fi mai ok ??

http://www.biciclete...lse-2688-Flames

http://www.sprint-bi.../apolon-26.html

http://www.निषिद्ध...disc-a12716800

http://www.निषिद्ध...commended_gama

Multumesc si astept opinii !!

Nu e neaparat nevoie de frane disc pentru ca esti greu, crede-ma (120kg). Cu frane V-brake reglate bine te descurci foarte bine (pe uscat, fara zapada, noroi, gheata). Eu zic sa dai o fuga prin Decathlon si sa te uiti la ce bicle au acolo. In 1500lei gasesti ceva decent, ai garantie pe bune, o poti retuna la o adica, o probezi, pui mana, dai o tura etc.

• Upvote 1

Am avut V-brake mai demult si numa cand imi aduc aminte cat stateam sa le reglez si niciodata nu-mi iesea, si dasta nu mai vreau. Componentele de la bicicleta Dhs sunt acceptabile ??  In mare am cam vz toate ofertele ca de 3 sapt ma tot uit. Am fost in Decathlon si gasisem ceva dar era 2000 si era mult peste bugetul meu. M-am gandit si la cumpararea pe bucati/componente dar apoi tre sa gasesc pe cineva care se pricepe sa le asambleze/regleze...

Am avut V-brake mai demult si numai cand imi aduc aminte cat stateam sa le reglez si niciodata nu-mi iesea, si d-asta nu mai vreau.

Pai le reglezi la un service cu cativa lei si il rogi pe mecanic sa-ti arate cum s-o faci. Iar daca iti cumperi niste saboti de calitate, nu vei avea problem cu franele. Dar sigur ai avut v-brake si nu cantilever?

Componentele bicicletelor DHS sunt in general chinezarii. Li se pune transimisie Shimano si gata.

Roby87 daca esti mai inalt, prima bicicleta nu este tocmai potrivita deoarece are un cadru de 16 inch(cam mic).

De obicei se cauta de 20.

Dar dotarile sunt destul de bune la schimbatoare deoarece are Shimano Alivio si asta vine undeva la Mid level 1.

Cea de-a doua bicicleta mi se pare mult mai OK, ba chiar are un aspect placut. Din partea mea cumpar-o pe a doua sau a patra care au un raport calitate pret neasteptat de bun, ambele au frane hidraulice pe disc.

Pe cand celelalte doua sunt chiar mult sub, cel putin asta este parerea mea.!@

Insa este un daca deoarece cele doua par sa aiba o dotare de teren destul de accidentat. Daca vrei pentru strada este un singur defect si anume viteza deoarece sunt un pic mai grele bicicletele MTB decat cele de strada. Insa eu ti-as recomanda sa iei totusi un MTB deoarece poate fi folosit pentru mai multe domenii de ciclism pe cand cu cele de strada nu poti sa intri nici in padure ca nu au dotari.\

Mumus poate nu ai vazut discuti de mai sus de la care s-a inceput, dar vreu sa-ti cer si tie un sfat despre biciclete pe care le-as putea cumpara cu 2000 de lei sau chiar mai putin, dar as vrea sa aiba frane hidraulice, scimbatoare Shimano Alivio sau Sram X5 si suspensie pe fata buna. Multumesc si astept sfaturi. :)>- m/

Nu cauta frane pe disc la 2000 lei. Daca-s si hidraulice, sunt sigur proaste. Eventual ceva frane pe disc mecanice poti sa gasesti si sa fie bune (gen Avid BB7).

Niste frane V decente cu saboti buni nu ar trebui sa-ti faca probleme, decat daca o sa te dai prin noroaie mari, zapada, d-astea. Chiar si pe ud, daca ai saboti buni, nu ai probleme. Creste putin distanta de franare, tre sa strangi putin mai tare, dar din nou, nu cred ca vei merge 50% din timp pe ploaie cu bicicleta.

Eu am frane V pe bicicleta de mers la munca (chiar entry level ca-s niste Acera cu sabotii originali - deci nici macar n-am luat ceva saboti mai de soi) si fac in medie cam 150-200km / saptamana cu bicicleta aia si pe uscat si pe ploaie.

Da dar in opinia mea franele V-brake sunt mai proaste decat unele pe disc hidraulice. Am un prieten care are o bicicleta CTM quadra al 2000 de lei cu frane pe disc hidraulice si a mers si in Parang o saptamana si nu i-au facut probleme, ba chiar e multumit.

Pe cand eu am bicicleta cu V-brake si nu sunt la fel de multumit deoarece daca se uda nici nu mai franeaza ci mai si scartaie, raman urme pe janta pe care trebiue sa le sterg.

offtopic: ai un buton de editare a postarii ("edit" in dreapta jos), nu trebuie sa scrii 4 mesaje unul dupa altul.

inalt nu sunt am 1.75, deci in mare sa evit dhs, cam la cele 2 mentionare de tn am ramas si eu dupa mai mult timp petrecut aici pe forum

Deci in mare DHS este de evitat nu ? pica mai repede ? se strica usor ? piese proaste ?? care ar fi in mare partea nasoala cu ele ??

Si Shimano XT-urile sau Avid Elixir-urile hidraulice mai scartaie, deci nu e un lucru relevant scartaiala, mai ales cand se uda.

Cum ziceam, daca ai NEVOIE de frane hidraulice performante, probabil ca nu te uiti la un MTB de 1500 lei, fiindca nu franele or sa fie prima problema. E o diferenta mare intre 1500 si 2500 lei la MTB-uri. La 2500 si peste gasesti frane hidraulice decente zic eu. La 1500 nu prea. Nu mai zic de mentenanta, care e un mare chin (sau o complicatie inutila daca mergi pe la service-uri cu ele) la hidraulice, mai ales daca se deregleaza sau sunt cu probleme.

Nu se mai gaseste DHS impulse pe la 1500-2000 lei? Acu 1-2 ani stiu ca era o bicicleta destul de corecta pt banii ei.

Ca idee, la bugetul asta ar trebui sa gasesti:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5472

sau

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=10388

Daca te poti intinde spre 2000, recomand asta: http://www.dhsbike.ro/produs/impulse/flames/264.html (are frane pe disc mecanice BB5 care sunt f. ok si nu o sa ai problemele pe care le-ai putea avea cu niste hidraulice entry level, e echipata Alivio cam la toate componentele importante - Alivio e o echipare medie, deci destul de buna si pt ture mai serioase si are o furca XCM care iarasi e un entry level decent). Avantajul e ca vine cu 8 viteze (deci ai butuc pe caseta cel mai probabil si va fi usor sa schimbi pinioanele, ai prinderi pt frane pe disc si daca te deranjeaza sistemul de frane pe disc mecanice, poti upgrada usor la frane hidraulice. Poti chiar pastra discurile si schimbi doar etrierele si manetele).

Deci DHS, ca si orice alt producator, iti ofera de fapt doar cadrul (care oricum e facut prin Taiwan cel mai probabil). Restul sunt piese de la Shimano, Rockshox, SRAM, etc. Calitatea acelor piese e cu atat mai proasta cu cat e mai ieftina bicicleta. Un DHS de 1900 lei e mai bun si probabil mai fiabil decat un Trek de 1400, chiar daca DHS e perceputa ca o marca ce produce glume de biciclete si Trek un producator de renume mondial, ale carui biciclete le vezi in Turul Frantei.

Uita-te la urmatoarele:

- sa ai 8 viteze pe spate

- sa ai prinderi pt frana pe disc pe cadru si furca din fata

- daca tii neaparat la frane pe disc, ia unele mecanice (o sa le poti upgrada relativ usor la hidraulice ulterior)

- echiparea daca se poate sa fie Acera sau alivio e mai bine. Ordinea e deva de genul (de la prost la bun): Non-Series, Tourney, Acera, Alivio, Deore, SLX, XT, XTR. Cam de la Acera - Alivio in sus poti sa te gandesti sa faci trasee off-road mai ca lumea.

adip, cata rabdare mai ai? n-auzi ca el vrea frane hidraulice ca asa a auzit el ca e bine?! si ca ale lui nu e bune, ca are V-brake-uri? 

intrebarea e alta: ce bicla ai tu acum? 

niste v-brake-uri de pe un DHS la 300 de lei luat acum 12 ani nu se compara cu v-brake-urile de care vorbim noi, aduse in zilele noastre. daca intelegi ce vreau sa spun...

Pai daca v-brake-urile au 10 ani, sabotii sunt probabil complet pietrificati. Logic ca nu franeaza.

Cea mai proasta parte la un DHS este cadrul restul se pot imbunatati, dar nu merita, e ca si cum ai pune motor de BMW pe dacia 1300.

Tu vorbesti in cunostinta de cauza, sau asa ai citit pe undeva?

Despre care cadru DHS e vorba mai precis? Ca la ce-am dat eu link, nu e cadru d-ala de otel de 4 kg totusi. Si apropo de cadru, de ce crezi ca un cadru mai de firma, dar tot entry level e mai bun?

Degeaba ai cadru cu abtipild de firma pe el, ca la banii astia e unul finisat prost, greu, fara vro pretentie. Si eticheta aia te "costa" niste piese mai proaste. Degeaba ai cadru "de firma", ca schimbatorul Tourney sau non-series nu te va ajuta cand o sa vrei sa schimbi intr-o usoara sarcina, cum nu te va ajuta nici cand o sa-ti sara in toate partile la denivelari. Performantele cadrului conteaza destul de mult, dar la alte bugete, nu la 1500 lei. La 1500 lei incerci sa gasesti o echipare cat mai decenta.