yo6ial

UpHill, Mountain Touring... chestii d'astea.

Recommended Posts

Adica:
Vad multi biciclisti, cand mai ies pe munte. Saptamana trecuta am avut, chiar placuta surpriza, sa vad vreo doi biciclisti urcand drumul vechi al Poienii, in Brasov.
Eu urc pe acolo, ori pe forestierul de alaturi, chiar pe traseul alternativ drumului vechi, spre Postavaru. Din cand in cand imi place sa mai revad petecul de gol alpin, de pe muntele asta, si dau vreo 2 ore la pedale pana sus, pentru cateva minute de "aer de la 1700m" .
Dar... in afara de baietii care urca bicla in telecabina si ... joooom-vooom-vooom la vale in cam 5 minute pana in Poiana... nu urca nimeni.
Ce se intampla? Eu nu am, nici bicla de 8000$ cum vad la baietii astia (sincer, superbe), nici conditia fizica a lu' superman.(daca mi-as descrie starea fizica generala, vreunui doctor, m-ar lua la bataie, realmente...). Nu zic ca e usor. Din contra, dar satisfactia ca am urcat, eu, pana sus, la cota 1740, mai mult pe bicla decat cu ea in spinare, si mai deloc pe langa, nu se poate compara cu satisfactia ca am urcat 20 minute cu telecabina ori cu masina si am coborat vre-o 5 minute pe bicla sarind peste restul turistilor de pe poteca, dupa ale caror expresii faciale constat groaza :D
Iar oamenii aia, pe care "i-am prins" la deal, nu urcau cu cine stie ce bicle. Ba chiar unul urca pe o rigida destul de trecuta, cu anvelope uzate si vechi, cu vopsea sarita si nu cel mai stralucitor-de-curat-si-uns lant de pe lume...
Iar investitiile pe care le-am facut in bicla mea nu-s cu prea multe zerouri in coada. Ba chiar am mai optat spre componente ieftine, in unele situatii, dar am "scos" o bicla care nu vrea sa se rupa nicium cand ii intind lantul la deal. Iar acum nici la vale nu mai mi-e asa frica :P
Sal'tare!

Probabil pt a cobori un munte in viteza este nevoie de foarte multa putere de concentrare si sincer cred ca ar fi foarte periculos sa cobori repede pe munte atunci cand esti obosit psihic. Cred ca asta este explicatia.

In ceea ce ma priveste este mult mai satisfacator sa stiu ca am urcat nu stiu ce mare deal/munte decat sa stiu ca l-am coborat in nu stiu cat timp sau cu nu stiu ce viteza. In fine fiecare cu ale lui.

Singura chestie nasoala este ca nu prea mai prin iesiri si ma plimb 95% din timp singur.

Toti aleg partea usoara a unui sport.Ce poate fi mai usor decat datul la vale?Ii zice daunhil si e ramura a ciclismului ala greu cu urcari multe si coborari putine si rare.

De ce vreti voi ascensoare care numai sa urce?

Fiecare face ce ii place unii prefera sa urce pe bicicleta sa si coboare altii prefera inumai sa coboare;-)dar nu vad nimic rau in asta.Ca sa ajungi la un nivel inalt este necesar sa ai multe calitati ;-)ca sa ai rezultate trebuie sa ai o conditie fizica foarte buna.:idea:Este foarte solicitant si epuizant sa pedalezi tot la maxim in timp ce treci peste bolovani si radacini si sari peste dropuri inalte.

si asta sa nu aducem in discutie de cata concentrare ai nevoie in momentul in care cobori pe un offroad da' rau de tot....

este adevarat ca mult te ajuta si transmisia, la urcare, desigur lipsa unui antrenament isi face simtita prezenta, in situatia in care te iei la tranta cu "morile de vant" dar daca ai putin antrenament si ti-ai luat si ambitia de acasa este alta viata;-)

Ok...

Acu' vre-o doi ani, undeva in partrea estica a masivului Fagaras, stand de vorba cu niste ciobani, acestia au amintit de un grup de ciclisti care trecusera cu cateva zile in urma, pe acolo... pe biciclete. (Nu eram cu bicicleta)

Eu m-am uitat in sus, spre varful Comisul, am clatinat din cap, am zis "Bine bace..."

Panta respectiva mi se pare foarte dificila. E imediat peste limitele proprii, pe acolo alegand sa imping bicicleta, inclinatia fiind de aproximativ 45 grade dar lungimea pana la urmatoarea zona mai lina si apoi usor in coborare e cam 1km.

Acuma ii stiu pe bacii astia ca le mai dau cu spirtoase, in noptile reci si plictisitoare, dar nu pot sa spun ca nu mi-a trezit o oarecare... speranta? :roll:

Forate probabil, acuma, ca Fagarasii sunt um pic cam extremi ca nivel de dificultate, pentru mountain biking, dar nici prin alte parti nu am intalnit ciclisti in golul alpin. (exceptie dh-ileri urcati acolo cu 4x4 sau telecabina)

Iar mai frumos de atat mi se pare notiunea de Mountain Touring.

Touring in toata regula, pe munte, pe creste ori vai.

Cu mtb-ul incarat cu "tone" de echipament, mancare, apa, harta pe ghidon si arsuri solare pe partrea dinspre sud a picioarelor 8-)

Refuz sa cred (pe monent) ca sunt doar unul din cei trei-patru "Nebuni simpatici" (cum ma numit cineva, acu' cateva zile, hi-hi)

Sal'tare!

Un pic de concediu nelipsit de probleme si "oftica" mi-au indrumat pasii si spre partea aia a Fagarasilor de care scrisesem mai inainte.

Am avut o surpriza deosebita:

In timp ce impingeam "fierul" la deal pe coama Lerescului, cam la doua ore de la baza muntelui, observ in spatele meu la cativa metrii un zarnestean cu bicla dupa el.

Baiatul asta facea o tura de o zi, din cate mi-a zis din Zarnesti, peste Lerescu, pe la lacul Pecineagu si nu mai stiu exact pe unde inapoi.

Din ce mi-a mai spus, a fost si un concurs gen "enduro" in partile alea iar, astfel, am aflat ca,

"povestile ciobanesti" auzite, erau adevarate.

Abea dupa ce ne-am salutat si ne-am urmat fiecare drumul lui mi-a picat fisa sa ii fi facut o poza... chiar merita.

Jos palaria (ori sapca) ;)

Sal'tare!

he, he, faine chestii, acum cativa ani, cand am facut cu MTB-ul, o parte din creasta Buila Vanturarita, din judetul Valcea un nene cioban mi-a zis, cand m-am oprit cale de cateva minute sa beau apa la stana lui, ca e cioban din tata-n fiu dar nu a mai auzit pe nimeni sa urce pe acolo cu bicicleta. Curat murdar domnule, ce tie si cu bikerii astia.

In acelasi an am coborat din masivul Cozia pe traseul peste muchia Turneanu, unde la urcare indicatoarele turistice indica 3-4 ore, aoleu cam mult i-am zis cabanierului de la cabana Cozia, si am avut dreptate, am coborat in 35 de minute:rolleyes:

Intradevar... jos sapca si pentru Catalin.

Ceva asemanator era si in planurile mele, pe vara asta dar un genunchi indaratnic nu m-a lasat si pace.

In atentia amatorilor, de astfel de drumetii, nu apasati peste 100km/zi cu cca. 50kg de utilaj si echipament, luate la un loc.

Eu am continuat cu genunchiul bulit (uzat :D) inca patru zile dar mi-au luat doua saptamani de recuperare, si dupa aia am reluat "plimbarea".

Oricum a meritat toata durerea, cu exceptia Balea Lac, unde e un dezastru. Santier si muzica "culta" la discretie, de-ti vine sa-ti smulgi amvelopele cu dintii... care m-au fortat sa fac un drum nasol si urat pe dn1 inapoi in Brasov...

http://www.flickr.com/photos/yo6ial/

Sal'tare.

Edited by yo6ial
...si pentru Catalin.

Super tura, vad ceva de prin creasta Fagarasului, zici de Balea, ai facut cumva creasta de la Plaiul Foii la Balea? Pare un super traseu, cred ca ar fi interesant sa-l detaliezi, eu sunt foarte interesat de genul asta de rute.

Si felicitari si pentru pasiunea de radioamator, e o pasiune deosebita, frumoasa si din pacat mai rara in ziua de azi, cred ca pentru multi e mai interesant World of Warcraft sau ce-o mai fi cool acuma printre tineret.

Nu chiar, hcampian...

Planul meu era sa fac o tura de creasta de la Balea Lac pana in Plaiul Foii ori Curmatura Foii, dar genunchiul ma blocat la Balea 2 zile, si pentru ca situatia se inrautatea, am abandonat. Catararea era extrem de dificila cu ambele piciare sanatoase, dar cu unul beteag, era prea periculoas. Am revenit in partea opusa a fagarasilor, dupa dupa saptamani, pentru ami razbuna noptile in sunet de pickhamere si manele, de la Balea.

Macar, spre Berevoi si Comis nu o sa ajunga masini (si ocupantii acestora) multa vreme.

Doar acolo am avut parte de un picut de pace si liniste...

Oricum, n-au intrat zilele in sac, iar un "model nou" de bicla s-ar putea sa ma duca inapoi, si sa completez traseul propus.

Cu sigranta, concediul urmator o sa ma gaseasca pe acolo, si cu invataturile din tura asta, poate o sa-mi iasa exact cum mi-am propus.

Sal'tare.

UpHill-ul e greu. Dar nici downhill-ul nu e simplu. In teorie, pare simplu, dar solicita mai mult atentia si incheiturile decat uphill-ul. :rolleyes:

Mountain touring-ul e superb. Pacat ca nu prea am pe unde sa pedalez pe munte. Ca sa fac asta trebuie sa ma deplasez pana la munte, sa fac cumva cu cazare, etc, chestii, care costa. Si de-abia imi permit sa fac chestia asta o data pe luna. Dar merita efortul doar pentru satisfactia pe care o ai cand termini ce ti-ai propus.

Acum, o mica mentiune referitoare la faza cu o data pe luna: inca nu am apucat sa ma duc pana intr-un anume loc, de capul meu. Am mers doar la maraton la Sibiu. Si o sa fac cumva sa ma duc si la Cluj(pe 28). Deci, teoretic, pana acum am mers o data la o luna(de cand am bicicleta).

In rest, ma joc pe dealurile de la mine de prin zona. :)

Pacat ca nu prea am pe unde sa pedalez pe munte.

Carpaţii României acoperă aproximativ o treime din suprafaţa României.

Doar sa nu-ti inchipui ca mergi in sa, tot drumul. In cele mai bune situatii ai un raport de 50% intre timpul in care te aflii pe bicicleta si timpul in care bicicleta sta pe umerii tai ;)

Intradevar, mult efort si transpiratie, dar asta e pretul.

Pe trasee montane, cu bicileta in ture de o zi, timpii de urcare sunt cu (doar) 10-15% mai lungi, iar in ture de mai multe zile timpii se pot tripla, fata de acelasi traseu parcurs, pe jos, cu rucsacul in spinare.

Un lucru trebuia sa mentionez: MountainTouring e un termen (se pare) inventat pe moment, cu ajutorul unei combinatii de termeni familiari. (un fel de "zii sa-i zic").

Iar, ca alta remarca, o lege ne scrisa supne cam asa: "Tot ce urca trebuie sa si coboare"

Una e sa controlezi o coborare cu un "Kona Stab" (exemplu la intamplare) si alta cu o bicicleta care are centrul de greutate, ridicat, undeva la 2/3 din inaltime, si daca faci manevre prea bruste, intrii intr-un fel de oscilatie (inertiala?) a naibii de greu de redresat..

In plus, cadrul rigid te face sa ricosezi si sa ramai in aer cu roata din spate, cateva momente bune, de la fiecare bolovan, treapta sau radacina ridicata. (situatie in care mi se ridica parul pe spinare :rolleyes: )

Daca nu esti atent, bicicleta poate aluneca in prapastie, si te poate agata si trage dupa ea...

Acum nu bat saua pe nivelul de concentrare necesar nici la deal si nici la vale. Ma bucur doar ca bicicleta e din ce in ce mai "plimbata" pe meleagurile noastre, iar asta nu poate decat sa reduca din numarul potentialilor soferi de jeeg-uri si atv-uri, si sa mai dea un exemplu (um pic mai ostentativ) celor care prefera "sa fie plimbati" .

Ce rost are sa impingi bicicleta si vreo 15 kile de bagaj pe carare abrupta, de exemplu de la Lacul Balea pana la Lacul Capra, pe la Portita Arpasului sau pe la Lacul Podul Giurgiului? Cu bagaj de maxim 4 kile poate as mai face si eu impinsuri de astea, dar cu 15 nici nu ma gandesc, mai bine fara bicicleta.

Ce rost are sa impingi bicicleta si vreo 15 kile de bagaj pe carare abrupta, de exemplu de la Lacul Balea pana la Lacul Capra, sau pe la Portita Arpasului sau pe la Lacul Podul Giurgiului? Cu bagaj de maxim 4 kile poate as mai face si eu impinsuri de astea, dar cu 15 nici nu ma gandesc, mai bine fara bicicleta.

Mie-mi place sa urc pentru satisfactia pe care o ai cand ajungi sus si pentru ca, vorba lu` yo6ial, "Tot ce urca trebuie sa si coboare".

Or acoperi o treime, dar tot trebuie sa ma deplasez cu ceva ca sa ajung in zona muntilor. :rolleyes:

Independenta este rostul atator kilograme.

Adica nu depinzi de:

- cabane, hoteluri, moteluri ori pensiuni. ai propriul hotel.

- restaurante, cabane si alte locuri unde sa mananci. Ai mancarea la tine, si e exact ce-ti place mai mult si are un raport energie/kg pe care il tolerezi

- vreme, ai hainele necesare penrtu vreme de munte (care, uneori, atarna destul la cantar)

- timp si program (ce "fain" e sa ajungi in situatia cand nu mai sunt locuri de cazare ori ai pierdut masina ori trenul si nu mai ai nimic de mancare, dormi in gara langa bicla cu stomacul gheoraind... ori pensiunea/cabana nu are program 24/24 la receptie)

Dar, 15kg? La mine erau 16kg de echipament (haine, cort, arzator, combustibil, maruntisuri, scule pt bicla(doar un multitool), pompa, camera de rezerva)

Mancarea si apa nu intra in alea 16kg... Mai punem inca vre-o 3kg de papica usacata (2 saptamani) si cam 2.5-3l de apa, permanent la purtator, halind cam 4-5l de apa pe zi incluzand apa necesara prepararii mancarii.

si un litru juma de benzina pt arzator...(1l pe rezervor si jumate de rezerva, arzatorul meu papa 4ml/minut si fac 700gr de mancare in cam 20-30minute)

Trei mese pe zi a cam 2000kcal@700gr per portie, in mancare uscata si rehidratata nu prea le pot inghesui in mai putin de 3kg (paste, malai, gris, zahar, miere, legume uscate, sare, ulei, lapte praf, glucoza, eventual ceva carne uscata si slanina, etc.)

Am mers pe munte si cu "minile in buzunar", de multe ori, dar asta e alta treaba si poveste, in astfel de situatii te bazezi pe ce iti ofera Mama Natura, si de mancare si de cald si de cazare. Dar aici, bicileta nu isi are locul nici sensul, :rolleyes:

Zi-mi, te rog, ce ai luat cu tine, in 4kg si pentru ce durata a turei ;)

Sal'tare.

Zi-mi, te rog, ce ai luat cu tine, in 4kg si pentru ce durata a turei :D

Pai cu 4 kile poti sa faci doar tura de o zi. De aia nu ma incumet la ture pe creste cu bicicleta. (Ar fi fost fain in Muntii Lotrului cu bicla si cu 4 kile de bagaj, dar sa dorm sub cerul liber si sa mananc afine? :D Mai bine fara bicla.)

...sa dorm sub cerul liber si sa mananc afine? :D

Mai Jenö, ai uitat varianta "suplimente & farmacie" :idea:;-)

Afine?

Da. Si eu le includ la capitolul "suplimente nutritive" :D

Imagine postată

Reteta: 500ml apa, 100gr lapte praf, 70gr gris, 20gr zahar, 10gr miere, 20-30 afine coapte.

Se lichefiaza laptele cu apa rece apoi se completeaza pana la 500ml.

Se pune la fiert pana incepe sa clocoteasca, cand se adauga zaharul si grisul amestecand continuu, inca 2-3 minute pana cand nu se mai ingroasa. Se da de pe foc si se lasa la racit cam 20 de minute, sau se raceste mai repede in apa priasului langa care ai campat.

Doar dupa ce sa racit sub 40 grade se adauga mierea si afinele. Pofta! :D

Edited by yo6ial
am uitat grisul din reteta =))

Decat sa car un rucsac de 20kg in spate, cum am vazut ca fac altii, mai bine il pun pe portbagaj si imping bicicleta.

Cu fiecare pas pe care il fac sunt mai aproape de varf, dupa care o sa urmeze COBORAREA. Numai la asta ma gandesc cand urc: cat de misto o sa fie coborarea.

Cand imping bicicleta merg putin mai incet decat un turist cu rucsac in spate, dar de coborat cobor de 10 ori mai repede.

dar de coborat cobor de 10 ori mai repede

Asa am visat si eu .Practica mi-a dovedit contrariul si asta de 2 ori in ultimele 2 saptamani.

Dupa ce impigi la ea de-ti sar ochii ,tre' sa o cari si in spate pe coborare.

Oricum toate fac parte din placere.:D

• Upvote 1

Si eu, care la urcare, nu ma puteam gandi la altceva decat la pauza de pe creasta, de pranzul si cafeluta (ce a mai ramas de dimineata) servita la 2330m altitudine :rolleyes:

Dar maus are mare dreptate. Multe locuri permit o coborare pe langa bicicleta.

de exemplu Steep but smooth... on Flickr - Photo Sharing!@@AMEPARAM@@http://farm4.static.flickr.com/3104/2802792564_d5ddb71ece.jpg?v=0@@AMEPARAM@@2802792564@@AMEPARAM@@d5ddb71ece de pe Vale Groapelor. Am parcusr un traseu de 2-3 ore in 3 ore facand mai putin de 2km pe bicilceta. Cu o bicicleta "full suspension" nu era mare lucru, cu toata inclinatia de cam 30-40grade si un hau inclinat la 60+ grade in dreapta, dar hard-tail-ul se manifesta in felul lui peste bolovanis, si asta ma face sa ma sprijin, doar, de bicicleta, folosind-o si in loc de bete de trekking. Totusi, doua amvelope pe sol si frane bune fac din bicicleta un bun punct de sprijin, la vale, si un fel de "amaraj" la deal. Am folosit o tehnica inventata plimbad Piatra Mare, care implica un ciclu de: impingerea bicicletei (0.5m) , franarea si un pas la deal din partea mea. Chiar e eficienta si creste si circumferinta incheeturilor pe langa musculatura mainilor. :cool:

Decat sa car un rucsac de 20kg in spate, cum am vazut ca fac altii, mai bine il pun pe portbagaj si imping bicicleta.

Cand imping bicicleta merg putin mai incet decat un turist cu rucsac in spate

nu urci cu 20 kg in spate niciodata avand la tine o bicicleta.

sunt pante pe care nu mai poti impinge bicicleta, asa ca rucsacul poate fi carat doar in spate, nicidecum in portbagaj.

nu e deloc indicat sa ai peste 7-8 kg intr-o tura cu mtb.

cand impingi bicicleta pe un traseu montan ai cu 10-15 % viteza mai mica decat un turist cu rucsac in spate, depinde cat de antrenat esti la mersul pe munte.

@yo6ial

M-ar interesa si pe mine un arzator cu benzina ca al tau.

De unde l-ai luat? Se gaseste in vreun magazin online?

Eu am vazut doar cu gaz si alti combustibili exotici, care cand se termina sunt greu de gasit.

@borcan

Daca dau de o panta prea inclinata sa nu o pot urca, duc intai bagajele vreo 100m, apoi ma intorc si aduc bicicleta, si tot asa...

Pana la urma se termina orice munte.