Vlad-Lese

XC Hardtail 1100-1400 lei

Recommended Posts

Sfatul meu ar fi, daca mergi doar pe asfalt, sa iei un trekking cu roti de 28 si cauciucuri slick, nu ai nevoie de mtb. In general mtb-urile ieftine vin cu roti foarte proaste pe cand un trekking e facut sa suporte si caratul de bagaje.

Ca sa-ti faci o idee, asa ceva ar trebui sa gasesti SH in buget: http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-tcs-7.0-hs11-238873/wg_id-656

Cadru sa fie minim 60-62.

Salut baieti! Multumesc pentru raspunsuri!

M-ati ajutat sa nu dau banii pe cine stie ce prostii. Am urmarit putin anunturile cu biciclete sh, insa ma vad nevoit sa cumpar una noua. Biciclete sunt destule dar detinatorii nu au un gabarit ca al meu.

Desi ma incanta acea Spria Urban ca aspect si pret,aleg cross flyent, asta din urma avand mai multe viteze. Am picioare solide dar nu cred ca m-as descurca fara clasicul "foaia mica, pinionul mare" la un deal, asa cum spuneam in copilarie. :D Poate ma lamuriti voi cum functioneaza acele 3 viteze. Si mai am inca o intrebare. Desi e ok pentru oras, poate sa ma duca si la o plimbare mai lunga? Sa zic vreo 20-30 km in afara orasului. Un exemplu ar fi Constanta-Navodari dus-intors. Pe asfalt, cu portiuni mai proaste de drum, unde ma vad nevoit sa o iau putin pe aratura. Desi drumul e integral o "aratura" momentan. Ocazional. E ok?

Pot opta si pentru altfel de cauciucuri?

Multumesc pentru rabdare!

Constantin

Merge si pt plimbari mai lungi. Cu cauciucurile cu care vine echipata cred ca merge si pe aratura, dar numai pe uscat.

Ramane sa vezi cum te intelegi cu pedalele, saua si mansoanele, ca astea sunt alegeri foarte personale.

salut si bine v-am gasit , 

Am citit mult forumul si am ajut la concluzia ca gama Rockrider are cel mai ok raport pret / calitate . Ca si detalii referitoate la mine : 

1.80 cm inaltime 

70 kg 

Stau in bucuresti , o vreau pentru plimbari prin parc/jurul bucurestiului si din cand in cand pe un traseu montan ( soft , fara downhil extrem :) )

Buget , m-am gandit initial la maxim 2000 dar citind recomandarile voastre ( pentru care , retroactiv , va multumesc ) m-am hotarat sa dau o sansa si celor SH ( tinand cont ca sunt nou in ale ciclismului si nu as vrea sa investesc mult initial , n-as vrea sa iau MTB si dupa sa ma indragostesc de cursiere sau sa trec pe downhill ) 

Ce parere aveti de : 

[șters]

Sunt hotarat sa iau cat mai repede o bicla insa vreau sa fac o alegere buna calitate pret , asa ca apelez la bunavointa si rabdarea voastra :)

stima !

Edited by otsdr
Fără link-uri/URL-uri către site-uri de vânzări...

Scuze , n-am stiut ca nu e voie cu linkuri de gen . Revin cu intrebarea :

Am gasit RR5.1 la 6-800 lei insa si RR 6.3 de la 1000 la 1400 .

Merita diferenta? Sa merg pe frana pe disc ? Adica sa exclud din start modele ieftine de la ei ...

Lasa 6.3, ia-ti un hard-tail in banii astia. Poti sa-ti iei RR 520 nou, mai ales daca nu te pricepi sa evaluezi SH. 

Am vazut ca exista 2 variante mari , ori pe 26" ori pe 29" ( rotile )  . Multi mi-au spus sa iau neaparat 29" ... insa nu gasesc foarte multe care sa fie in bugetul meu cu roti pe 29 . 

In momentul de fata oscilez intre 3 variante :

1. RR 5.1 pe 29" Schimbatoare Shimano Revoshift, schimbator pinioane Shimano Altus, schimbator foi Shimano Tourney, 21 viteze ( pinioane si foi Shimano).

Suspensii fata, cauciucuri Hutchinson Python 29x2.10 (700x540) aproape noi.
Casca bonus. - 1000 RON

2. RR 5.2 26" - 800 RON

3. RR 5.2 26" - Bonus:

- clocomputer fara fir 
- suport bidoane (2) 
- cric in valoare de 30 lei
- camere antipana 
- sa tip confort - 1300 lei

Toate sunt SH insa aproape noi , in garantie sau foarte putin rulate . Ce-mi recomandati sa aleg ? 

Stima !

A doua. O sa confort nu e o garantie, nu se stie cum resimti tu asta. Camerele antipana decathlon sunt niste pietre de moara, atat de grele sunt. 

Daca dai 800, de restul iti iei casca, manusi, bidon, scule...

Oricum am verificat acum si toate acele bonusuri sunt 200 -250 lei asa ca nu merita din start . Am mai zarit acum un  Rockrider 5. 3 achizitionat toamna trecuta din Decathlon, cadru din aluminiu marimea M cu garantie pe viata, furca SR Suntour XCR 100mm Lockout , transmisie 27 viteze, frane cu disc mecanic, discuri 160 mm la 1200 ron . Merita diferenta de la 5.2-ul de 800 ron ? 

Stima

Da. Numai sa fie marimea potrivita.

Sunt undeva la limita , am 180 , 68 kg . Cand am fost la decathlon , mi-au recomandat un RR marimea L , m-am urcat putin pe el insa pana nu fac o tura mai mare ca sa-mi pot da seama de diferente . Crezi ca M-ul asta mi-ar fi incomod ? 

Stima

l.e. Cube aim-ul asta e mic nu ? n-am gasit marimea asta ( 14" ) la ei pe site ... E aproape nou , folosit 5km si vrea 1600 ron pe el

post-18160-0-85134900-1431506516_thumb.jpg

post-18160-0-88333700-1431506683_thumb.jpg

14" e de dama/copil peste 10 ani :) Cred ca M ti-e bun (eu am 1.79, am lungimea pe interior a piciorului de 86 cm, si merg tot pe M - 46 cm).

O sa merg azi sa iau 5.3-ul . L-a lasat la 1100 ron , fiind un "cunoscător" o sa va tog sa-mi indicati la ce sa ma uit sau sa fiu atent :)

Stima

Posteasem acum cateva saptamani, ce bicicleta sa-mi cumpar, in suma mentionata in subiectul topicului, vroiam noua, si recomandarea era RR500

Am mai asteptat putin, am mai strans ceva bani si am cumparat un Cube LTD PRO, 26", sh, normal, cu urmatoarea configuratie:

Jante pe 26'' marca AlexRims ready for race,dublu capsate
Butuci Shimano
Furca ROCK SHOX REBA RL 100 mm pop-lock de pe ghidon,dual-air,rebound
Frane Shimano BR-M575
Schimbatoare:
manete Shimano deore Dyna-sys 3x10 viteze
spate Shimano deore XT Shadow Dyna-sys
Schimbator fata shimano deore Dyna -sys
10 pinioane shimnao
Lant Shimano HG-X
Ghidon Easton Monkey bar 31,8 mm
Tija sa Easton