Tancul

Alegere saboti de frana cartrige v-brake.

Recommended Posts

Salut, detin niste saboti cartrige BBB TriStop , au ajuns aproape la semnul de uzura, mai rezista cred, vreo 2-3 iesiri. Exista alte "cauciucuri" care se pupa cu sabotul in afara de la BBB? Ma refer de la KoolStop, sau alte marci? Am la dispozitie 50 de lei pentru ambele frane(fata/spate). Este universal cartrige-ul? M-au tinut aproape 6 luni sabotii curenti.

• Upvote 1

Teoretic da, la MTB e cam acelasi standard peste tot. Eu am montat pe bicicleta noua gume TriStop pe sabotii de la Avid SD7 si s-au potrivit fara nici o problema, deci si invers (gume de la alta firma pe saboti TriStop) ar trebui sa mearga. Daca vrei ceva mai bun decat BBB TriStop, mergi eventual pe Kool Stop. Am vazut ceva modele interesante si de la Ashima, dar nu le gasesti prin foarte multe locuri.

Da, KoolStop cica-s bune, oare in Cluj unde gasesc?

• Upvote 1

Nu retin sa fi vazut pe la noi, dar din cate tin minte au la PlayBike tot felul de modele. 

KoolStop rosii, chiar sunt excelente. Fix 50 de lei am dat pe 2 perechi in urma cu 1 sau 2 ani. Doar ca nu in Cluj...

Ok, am sa ma merg prin  magazinele din Cluj sa ma uit dupa KoolStop, poate poate gasesc.

• Upvote 1

Nu am gasit din pacate :(.

Dar, aveam ocazia sa-mi iau de pe bike24( s-a facut o comanda de grup aici in Cluj), dar sa dau 9.5 heuroi pe 2 bucati(1 pereche), mi se pare mult, ca eu aveam nevoie de 2 perechi(fata/spate).

Mi-am luat de la Author un set intreg de 4, le-am montat, si urmeaza azi, sper, daca nu ploua, sa le probez pe offroad. Erau mai eftine decat BBB, si asa incerc si alte variante, sa-mi fac o parere de alte brand-uri, sa pot sa ofer pareri pe forum.

• Upvote 1

Ia de la playbike rezerve si pune-le pe catrge-urile de la BBB, ia culoarea rosie.

Nu au pe stoc. Ca luam evident de acolo. Asta e, dupa ce se duce setul asta(prin toamna) mai caut kool-stop.

• Upvote 1

Sa stii ca si cele BBB merg foarte bine. Diferenta nu vei prea observa.

Revin cu o parere dupa cateva luni bune de dat cu sabotii Author.

Durabilitatea este crescuta, adica se tocesc mai greu, din cauza ca guma este mai tare, dar sufera la modulatie si putere de franare, BBB-urile prindeau mai bine, dar tineau mai putin.

Ca si diferenta, cu sabotii astia nu pot frana cumsecade cu 1 deget, cu BBB puteam face asta lejer, si la viteze de +40 pe offroad.

• Upvote 2

Azi am schimbat sabotii de frana vechi si tociti cu astia:

SwissStop Brake Pads RX green

Adica asta: http://www.bike-discount.de/en/buy/brake-pads-rx-green-27683/wg_id-3973

Nu se compara cu nimic de pana acum, si am avut si Kool Stop, si Ashima, si BBB, si Shimano.

Au o aderenta la janta excelenta, franare comparabila cu cea pe disc.

Recomand.

Urmeaza testul in mediu umed si mai tarziu in zapada.

Dupa ce ani de zile am folosit si am fost foarte multumit de sabotii BBB TriStop (in general modelul negru, mai ieftin), am decis sa incerc si niste Kool Stop dual-compound (salmon + negru), in mare parte din cauza ca le-a fost laudata aderenta superioara. Well, nu mi-e clar daca am avut eu ghinion, dar:

- scartaie ingrozitor cand franez (i-am montat si paralel, si cu toe-in, am curatat janta si sabotii, nici un efect major)

- aderenta pe ploaie e mult inferioara celei pe care o aveam cu sabotii BBB (ca termen de comparatie, frana spate pe care inca am BBB frana vizibil mai eficient decat cea fata cu Kool Stop in conditii de ploaie)

- sabotii Kool Stop sunt cam de 2 ori mai scumpi decat cei de la BBB (si cred ca tot sunt mai scumpi decat modelul triple-compound de la BBB, care e ceva mai bun decat modelul negru)

Asa ca plus ar fi faptul ca pe uscat sabotii de la Kool Stop sunt ceva mai aderenti decat cei BBB.

In cazul meu la Kool stop s-a inbunatatit comportamentul dupa o durata destul de mare de rodaj. La inceput am avut aceeasi senzatie ca si tine. Dupa cateva sute de km s-a schimbat destul de mult eficienta lor. Nu stiu insa sa iti spun cum sunt fata de BBB. Fata de standard Shimano sunt clar peste

Da, pai sabotii standard de la Shimano sau Avid (chiar cei veniti cu franele Single Digit 7) sunt degeaba. O sa incerc in curand si un model de la Ashima, tot dual-compound si cu profil similar cu cel al sabotilor BBB TriStop, dar si pret ceva mai redus. Nu ca as fi dezamagit de BBB TriStop, dar parca as vrea sa am si o alternativa reala la modelul respectiv.

Ce e surprinzator e ca multa lume zicea ca a folosit sabotii Kool Stop dual-compound tocmai ca sa scape de scartaitul la franare, dar la mine efectul a fost invers, cam orice am incercat (curatat, smirghel fin, diverse valori pentru toe-in...).

Interesant ce zici ca si-au schimbat modul de functionare dupa cateva sute de kilometri, ce-i drept e ca si ai mei scartaie mai putin acum ca i-am folosit cam 300 km. Astept (vorba vine) sa ma prinda ploaia din nou ca sa vad cum se comporta pe ud dupa niste uzura suplimentara...

Ce saboti de frana imi recomandati?Am vazut ca sunt o gramada de modele si nu prea stiu ce sa aleg.

Si eu am la cursiera in genul asta, tot Ashima, au aceeasi culoare, presupunand ca si materialul e acelasi sunt ok.

De cand am stricat o janta prin tocire iar sabotii (de doi bani) nu erau uzati nici jumatate, criteriile mele sunt sa nu fie prea ieftini, si alt criteriu, bag o unghie intr-unul si daca intra cat de cat, modelul respectiv trece de partea celor din care aleg in final. Dupa faza cu janta stricata am schimbat toti sabotii de pe 4 biciclete ca erau cei din fabrica, panarame, am ales noii saboti dupa metoda asta si sunt multumit de toti. Daca e sa vorbim de marca, am mai folosit si unii BBB v-brake, sunt ok si aia, dar alesi cum am zis. Am mai luat niste clesti V-brake care au venti cu niste saboti din beton armat. I-am scos si am pus altii.

• Upvote 1

Am nevoie de saboti (gume) noi pentru franele atat la cursiera, cat si la MTB. La ambele am cartus in care as putea pune rezerva noua. Dar oare unde gasesc? In Cluj la Maros si alte doua magazine n-am gasit. Daca comand la ce trebuie sa fiu atent? 

Intre timp am decis sa mai incerc un model de saboti, tot de la BBB, dar un model ceva mai scump si mai performant, mai exact TriStop BBS-15HP. Sunt cam la fel de eficienti pe uscat ca sabotii KoolStop dual-compound, au aderenta foarte buna si pe ud (spre deosebire de KoolStop) si, cel mai important, nu scartaie decat foarte putin si doar cu putin inaintea opririi definitive (iar asta e posibil sa dispara dupa vreo 100-200 km de utilizare). Per total chiar sunt o versiune ceva mai performanta si mai blanda cu jantele (si ceva mai scumpa) a sabotilor TriStop negri, pe care deja ii consideram foarte buni.

@@tsisak: iti recomand sa pui saboti de MTB si pe franele de cursiera (desi sigur voi fi injurat de "puristi" pentru afirmatia asta) si incearca cu incredere modelele de la BBB (indiferent daca le cumperi de la Maros sau de pe magazine online). Din cate stiu cei de la Maros erau foarte bine aprovizionati cu componente BBB, de altfel asa am si ajuns eu sa incerc prima data sabotii TriStop si sa fiu foarte multumit de ei. Daca ai deja partea metalica a sabotilor cartridge, atunci orice rezerve (in afara de cele speciale pentru frane Magura hidraulice) sunt compatibile.

Despre recomandari cu privire la marci, incearca Swiss Stop sau Kool Stop (chit ca eu personal am renuntat la Kool Stop din cauza scartaitului la franare) sau BBB. Regula "de principiu" cu privire la saboti e ca aia moi vor frana mai bine si vor uza mai putin janta, dar se vor uza ei mai repede. Din punctul meu de vedere mai bine schimbi saboti decat jante, asa ca alege-i cat mai moi si aderenti.

Dupa cateva saptamani de utilizare, inclusiv vreo 2-3 ture cu ploaie, confirm ca TriStop BBS-15HP chiar sunt mai performanti, franarea pe ud fiind aproape la nivelul franarii pe uscat. Scartaitul de dinainte de oprire a cam disparut dupa primii 50 km si nu a revenit nici pe ploaie.

Per total as zice ca e un pic exagerata diferenta de pret fata de TriStop negri (12 euro pentru 2 perechi fata de 8 euro pentru 2 perechi), dar judecand dupa faptul ca costa mult mai putin decat niste Kool Stop dual-compound (10 de euro pentru 1 pereche) sau Swiss Stop RxPlus verzi (19 euro pentru 2 perechi) tot sunt o alegere excelenta ca raport performanta/pret.

Am frâne în V Alivio, aș schimba saboții. Ce-mi recomandați?