Tancul

Alegere saboti de frana cartrige v-brake.

Recommended Posts

Salut,

Am nevoie urgent de 4 saboți de frână pentru Magura HS11. Nu mai ține frâna aproape deloc iar mantele ajung la manșon ghidon.

Mă poate ajuta cineva cu un sfat pe la ce magazine din București am șanse să găsesc. Am căutat la vreo 6 magazine până acum și nu am găsit.

Bicicleta o folosesc zilnic.

Numai bine!

Adrian 

Astea sunt frâne hidraulice. Vezi să nu fie și din alta cauză.

Saboții s-au uzat până la limita suportului în care sunt prinși.

Mulțumesc!

Am să sun să văd cine are pe stoc.

Pe unde încercasem eu toți aduceau la comandă (4-10 zile), mai puțin la teobikes care aveau pe stoc o singură pereche de la trickstuff (scumpi).

Numai bine!

Adrian

Posted (edited)

Revin cu detalii legate de link-urile de mai sus.

Veloteca aduce la comanda, kerobike are pe stoc de la xlc dar foarte scump, maros și belle bike sunt din Cluj, evobike nu răspunde la telefon.

Mai caut!

Edited by IonutA
xlc

E un tip de frână din ce in ce mai rar folosit (cel puțin la noi, deci nu e de mirare că nu prea aduc consumabile).

Era de așteptat, aș zice. Și ieftin și pe stoc e greu, când vorbim de mărfuri rare.

Prin vest, mai ales Germania e plin de biciclete de oras cu diverse modele de Magura HS. Am ramas uimit sa numar cinci sau sase biciclete cu frana hidraulica intr-o plimbare de juma de ora prin oras. Eu mi-am montat HS22 pe Stumpjumper  saptamana trecuta. Cei mai performanti saboti de uscat de la magura sunt cei rosii. Cei negri sunt universali iar cei verzi pentru ud.

Au fost scumpi intotdeauna. Prin 2006 am dat parca 50 de lei pe un set de doi saboti rosii originali.

Vezi ca sunt si alti producatori care ii fac. La playbike ai incercat?

https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=48723

https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=29972

Salut,

Având în vedere că vorbim despre o nemțoaică, după cum spui și tu era normal să vină echipată cu niște hidraulice pe jantă doar că s-au uzat și a trebuit să schimb saboții.

Temporar am rezolvat-o până la urmă, luând niște variante pe 50mm de la Force(50lei 2 seturi de la bikeexpert, ei aduceau în magazin în timpul cel mai scurt) compatibili cu Magura dar vreau să îi iau și unii originali pentru că ăști noi, pe uscat, mi se par cam ineficienți, cel puțin comparativ cu cei vechi dar originali.

Mulțumesc pentru detalierea semnificației culorilor.

Numai bine!

Adrian