Crya

Recomandare Heart rate monitor

Recommended Posts

Voi ce heart rate monitor folositi cand sunteti cu bicla la antrenamente sau concursuri ? :)  Ma intereseaza ceva cu o precizie mai buna, chiar daca este mai scump .

Multumesc !

Precizia nu cred ca are legatura cu pretul. Eu folosesc de vreo 3 luni un sigma PC 9 - https://www.bike-components.de/products/info/p24230_PC-9-Man-Pulsmesser-.html?xtcr=8&xtmcl=

Singura problema ar fi ca prin oras mai pierde semnalul pt cateva zeci de secunde (si, foarte interesant, in aceleasi locuri, cum ar fi in zona sectiei 12 de politie de la baba novac)

EDIT: si nu tine minte HRmax pentru o sesiune, doar HR mediu. La inceput m-a deranjat, dar acum ma intereseaz doar durata antrenamentului si HRmediu.

Eu folosesc asa ceva: https://www.runtastic.com/shop/en/runtastic-bluetooth-smart-combo-heart-rate-monitor impreuna cu aplicatia de iOS si sunt multumit de rezultate.

Există aşa ceva şi pt Android? Eventual să fie cureaua şi cu ceas, să arate datele şi pe ceas şi să le înregistreze şi pe aplicaţia de pe telefon. :-?

Si de la Polar. Trebuie sa fie Bluetooth practic, gasesti si-n Decathlon.

Io am de 1 saptamana Geonaute OnRhythm 300, de la decathlon. Stie puls instant, mediu, maxim, timpul petrecut in zona target, calorii arse, calorii/ora medie/maxima, grasime arsa. Iti setezi inaltime,greutate,pulsul la repaus, sexul, si esti gata. Pe mine ma multumeste pe deplin. La pretul asta de 150 de lei este excelent. Este si codat pt. a nu interfera cu alte aparate cardio. Eu zic ca-i bestbuy in banii astia.

Eu folosesc Garmin 910xt momentan. Foarte bun, nimic de comentat, dar demenţial de scump.

Înainte am avut un VDO Z3 pc link, de care am fost foarte mulţumit, atât că nu avea GPS. Dacă te intere, e de vânzare pe bazar...

Bluetooth e cam universal, însă consumă bateria în draci. Până la versiunea 2 nu a fost gândit pentru eficiență energetică. Abia acum apare Bluetooth 4, care este MULT mai bun din acest punct de vedere. Ce iei acum cu Bluetooth 2 va fi cam depășit moral în 1, maxim 2 ani, când modelele cu BT4 vor fi mainstream. Saltul tehnologic e comparativ cu cel de la monitoare CRT la LCD, doar că mult mai rapid.

Alternativa tehnologică de acum este Ant+ de la Garmin, însă puține telefoane mobile suportă așa ceva - cum e Sony Xperia Arc-ul meu. Și, desigur, protocoalele radio proprietare, care te închistează într-un sistem al unui anumit producător.

Daca tot se discuta aici despre acest subiect va adresez si eu o intrebare.Este posibil un puls maxim de 238?? Am participat ieri la un concurs la Lugoj si la sfarsit, dupa 2h 21 min cat a durat pana am terminat eu cursa m-am uitat pe ceas,  un kalenji 300 cu care nu am avut nicio problema pana in present si mi-a aratat urmatoarele date: puls maxim 238 si puls mediu 190 pe durata celor 2 ore si 21minute de cursa. E adevarat ca am simtit ca am tras la maxim toata cursa, dar mi se pare cam exagerat pulsul. Din ce am citit la varsta mea, respectiv 29 de ani pulsul maxim este undeva in jurul valorii de 190. Sau poate ar trebui sa dau o tura pe la vreun medic daca datele indicate de monitor sunt reale..

Eu folosesc Suunto T3C si movescount.com, e o combinatie faina. Partea buna e(ra) ca iti calcula EPOC si un training effect, ca sa iti dai seama cam care e impactul sesiunii. Intre timp au repozitionat portofoliul si movescountul iti arata din ce in ce mai putine pentru acest model, imping tare in fata modelele high-end Ambit si Ambit2.

@adybrasov - parerea mea este ca nu poate fi vorba de astfel de valori, oricat de tare ai fi tras. Am constatat si eu cateodata valori aberante, le-am putut asocia cu un anumit feeling...

Daca tot se discuta aici despre acest subiect va adresez si eu o intrebare.Este posibil un puls maxim de 238?? Am participat ieri la un concurs la Lugoj si la sfarsit, dupa 2h 21 min cat a durat pana am terminat eu cursa m-am uitat pe ceas,  un kalenji 300 cu care nu am avut nicio problema pana in present si mi-a aratat urmatoarele date: puls maxim 238 si puls mediu 190 pe durata celor 2 ore si 21minute de cursa. E adevarat ca am simtit ca am tras la maxim toata cursa, dar mi se pare cam exagerat pulsul. Din ce am citit la varsta mea, respectiv 29 de ani pulsul maxim este undeva in jurul valorii de 190. Sau poate ar trebui sa dau o tura pe la vreun medic daca datele indicate de monitor sunt reale..

Cred că ceasul ăla nu are transmisie codată şi ţi-a încurcat sarmalele - probabil cu senzorul de viteză de pe bike. Cumpără-ţi ceva cu ANT+.

Eu folosesc un Sigma Rox 9.1 si mi-a pierdut doar de vreo doua ori comunicarea cu centura de puls pe sub niste fire de inalta tensiune. Am trecut de mai multe ori pe sub astfel de fire, dar aparatul a functionat corect.

Multumesc la toti pentru pareri !

Pana la urma am dat comanda de asta http://www.polar.com/en/products/maximize_performance/cycling/CS500plus (cel cu senzor de cadenta ) , si l-am luat de aici http://www.bike-discount.de/?ac=pddetails&pdid=59973. Saptamana viitoare o sa-mi ajunga si o sa revin cu pareri despre el :)

exista oare ceas de mana cu hrm, dar fara centura, deci sa ia pulsul direct de pe inheietura ?

La mână, curenții sunt prea slabi pentru ca să detecteze pulsul, iar un senzor de altă natură e imprecis.

Pe DX exista multe modele, a luat cineva de acolo ?

La lidl au fost acum 2 săptămâni şi chiar bune. 60 de lei parcă. Mai caută pe rafturi

E optic, nu electric. Am un pulsoximetru care se pune pe deget și măsoară optic pulsul și saturația în oxigen; se folosește în spitale și clinici. Am încercat să-l folosesc în niște ture cu bicla, cam dă rateuri, trebuie să țin mâna foarte relaxată pe ghidon ca să sesizeze ceva. Nu-s prea convins de precizie/fiabilitate; aș merge pe soluția consacrată cu bandă peste piept, că e testată și răstestată la atleți.

Eu mi-am cumparat un Geonaute cu ANT+ de la Decathlon.

Merge ok, pretul a fost bunicel - 150 de lei.

Inainte de asta mi-am comandat un Tacx, tot asa cu ANT+ de la bikecomponents.

Primul a venit stricat. Dupa ce m-am lamurit ca e stricat mi l-au schimbat, intr-o luna am avut unul nou.

Care dupa vreo 2 luni de functionare a cedat ....

Si cu toate ca e in garantie m-am cam saturat de corespondat cu bikecomponents pt retur piese, asa ca raman cu Geonautul

Am cumparat un Sigma Rox 6.0 si de cateva zile nu reusesc sa il fac sa-mi arate pulsul. Am cautat manualele, am incercat ce zic ei pe acolo dar tot degeaba.

Dupa mine, ar mai fi doua chestiuni pe care nu le dibuiesc: sa am intradevar nevoie de gel electrocardiac sau sa gasesc pe piet pozitia corespunzatoare pentru centura (mai sus/jos, mai stransa sau mai larga).

Imi puteti da niste idei legate de toata procedura? Poate imi scapa ceva iar in manual nu am alte indicii. Multumesc.