Rubyca

2013.08.03 - Zimbraria Neagră XC - Bucșani

Recommended Posts

Oare cati ani vor trece prin competitiile de ciclism din Romania prin care organizatorii sa invete ca la punctele de separare a traseelor, mai ales in coborare, unde se poate prinde o viteza mare si concurentii sunt atenti la ce este pe jos trebuie postat un om si nu afise in copaci la 2 metrii inaltime ?

cand am trecut noi erau 2 baieti cu 50 m inainte de ramificatie si ne-au zis ca alimentare inainte si ca traseul family merge in dreapta. Intr-adevar nu erau chiar acolo, dar mi s-a parut ca au zis la toti cei din grupul nostru.

• Upvote 1

cand am trecut noi erau 2 baieti cu 50 m inainte de ramificatie si ne-au zis ca alimentare inainte si ca traseul family merge in dreapta. Intr-adevar nu erau chiar acolo, dar mi s-a parut ca au zis la toti cei din grupul nostru.

Cand am ajuns eu la cei 2 baieti , 50 de metrii inainte de CP1 eram intercalati intre cei de la tura de adulti, ne-au trimis in stanga. M-am oprit si i-am intrebat din nou, sigur asta e traseul de Family ?. Si ne-au redirectionat inainte. La CP1 n-am oprit, am trecut la cativa metrii de el si am nimerit iar intercalati intre cei de la tura de adulti, la vale. La 100 de metrii de CP1 se separau traseele din nou si nu era nimeni acolo. Afisul de Family era la 8 metrii in dreapta agatat in copaci sus (l-am vazut la intoarcere) fata de poteca principala. N-a fost singurul caz, s-au dus multi de la Family pe traseul de adulti, nu doar eu.

Traseu neasteptat de frumos,ptr. prima data pe aici. O cursa buna,loc 10 la +40,destula adrenalina plus...venin in buca stinga. Nici nu am stiut ce s-a intimplat,eram ridicat din sa ca traseul era in usoara urcare prin padure. La final ne-am lamurit cine ne-a atacat. Momentul simpatic a fost la salvare,daca tot se ducea lumea am zis sa ma duc si eu. Asistenta imi da o pastila sa o inghit facind completarea,fara alcool. Io alcool,never,doar bere,aveam doua la bord,dupa pastila am mai bagat trei ca mi s-a parut ca mi-a ramas pastila'n git...

• Upvote 2

aveam doua la bord,dupa pastila am mai bagat trei ca mi s-a parut ca mi-a ramas pastila'n git...

bestial :)

Asistenta imi da o pastila sa o inghit facind completarea,fara alcool. Io alcool,never,doar bere,aveam doua la bord,dupa pastila am mai bagat trei ca mi s-a parut ca mi-a ramas pastila'n git...

A dreaq pastila, nu se misca nici moarta!  =)) Niste nemernice!

• Upvote 1

Eu am fost mai norocos si am scapat de intepatura.

La momentul respectiv nu mi-am dat seama foarte bine daca sunt albine sau viespi si nici nu m-am gandit pe langa ce am trecut pana n-am ajuns la PA unde se plangea lumea de intepaturi. Avand in vedere ca nu ma impac prea bine cu insectele zic mersi ca m-au lasat in pace, altfel erau sanse sa ma transform intr-un biciclist in forma de balon.

Apropo, scriu si aici... vad ca pe Facebook nu gasesc doritori: in pachetul meu de concurs tricoul era marime pentru copii. As vrea sa-l donez cuiva care a participat la sectiunea Family si nu a primit tricou pentru copii. Daca vreti/stiti pe cineva dati un semn prin PM.

Am participat împreună cu băieţelul meu, care a împlinit de curând cinci ani, la categoria Family. Sunt foarte mândru de el! - http://www.biciclistul.ro/2013/08/05/zimbraria-neagra-xc-2013-vladut-a-invins-17-km-la-cinci-ani/

ne-am intersectat cu voi de multe ori, foarte simpatic pustiul si cu mult curaj. Pentru fiica-mea (6 ani juma) a fost prima cursa si implicit si prima pentru mine la family. 

Am fost uimit cati parinti isi carau la propriu copiii la deal. In cazul tau se intelege ca era atat de mic copilul si cu bicicleta aia nici nu inteleg cum urca:) Erau insa cativa care au carat bicicleta copilului toata urcarea si copilul era marisor. Nu inteleg dpdv pedagogic chestia asta. Daca a mea nu putea sa urce si zicea ca nu mai poate nici pe langa ne asezam sa ne odihnim sa mai mancam ceva si daca tot nu se putea ne-am fi intors inapoi. Ca sa nu mai spun ca un tatic (tricou www.401.ro) tragand de copil la deal mai dadea si peste altii mici din drum ca nu estima corect cat de mult loc ocupa cu 2 biciclete in paralel.

Referitor la problema viespilor am inteles ca au fost multi taxati. Noi am scapat ca am vazut atacand pe cineva in fata si am ocolit un pic zona. Bine ca nu au fost probleme cu alergii

Si fiica-mii i-a fost frica pe bucata de traseu care se suprapunea cu traseul adultilor. Am inteles ca un copil s-a si lovit destul de tare ciocnindu-se cu un adult la ultimul punct de alimentare. Nu sunt in masura sa spun daca este bine sau nu sa se suprapuna traseele. Cred ca si copiii au de invatat mergand in paralel cu adulti dar este un pic periculos. Majoritatea adultilor insa s-au comportat ireprosabil ocolind copiii cu grija si mai aruncand si o incurajare cand ii depaseau. 

Organizatorii au fost super, au dat si premii care nu erau prevazute initial. Au infiintat ad-hoc un clasament pentru cele mai rapide 3 fetite. Pachetele de concurs printre cele mai bogate de pana acum. La family am primit printre altele 2 tricouri, 1 bidon. Mancare multa si buna la finish si puteai sa servesti imediat cum ajungeai. Puncte de alimentare dotate cred ok. Silvia a luat doar niste glucoza si apa la punctul 2 dar am inteles ca aveau si fructe si energizant. Au avut si Autan la start si pe parcurs si a prins foarte bine.

Traseul a fost frumos si nu foarte dificil desi destul de lung. Fiica-mea mai facuse pana acum doar traseul de la Prima Evadare (partea din padurea Baneasa) dus intors si s-a descurcat aici desi asta a fost ceva mai lung si a avut si urcare. Pe urcare am alternat push-bike-ul cu urcatul pe bicicleta si cu pauzele iar la coborare am mers extrem de prudent ca nu avem experienta.

Am urmat sfaturile de pe forum si am stat tot timpul in spate lasand copilul sa impuna ritmul. In general cam toata lumea facea asta. Nu prea am vazut parinti in grupul nostru (mai intarziati) care sa terorizeze copiii. De altfel o doamna cu un tricou warpsoft a si venit sa ne spuna ca i-a placut grupul si modul in care s-a mers cu copiii.

Singura problema pe care am avut-o noi a fost ca in ciuda faptului ca i-am spus copilului ca la cursele astea este cel mai important sa ajungi sanatos la finish a inceput sa-mi planga cand s-a prins ca nu o sa castige. Am mers plangand vreo 2 km - cred ca am primit vreo 10 intrebari daca suntem in regula (multumesc) si dupa aia s-a linistit si totul a fost ok pana la final.

De ce am scris toata povestea asta? Pentru ca a fost o experienta minunata pentru copil si pentru ca apreciez ca organizatorii au facut acest lucru posibil si sper ca vor fi din ce in ce mai multi organizatori care sa ofere astfel de oportunitati. 

Singura problema pe care am avut-o noi a fost ca in ciuda faptului ca i-am spus copilului ca la cursele astea este cel mai important sa ajungi sanatos la finish a inceput sa-mi planga cand s-a prins ca nu o sa castige. Am mers plangand vreo 2 km - cred ca am primit vreo 10 intrebari daca suntem in regula (multumesc) si dupa aia s-a linistit si totul a fost ok pana la final.

Frica asta o am si eu cand voi merge cu pustiulica la prima cursa. Io acum nu mai plang ca sunt baiat mare, dar el oare intelege faza cu "important este sa participi"?

Ieri la RGP incepuse sa se smirocaie putin ca nu am reusit sa castig. Ma simteam naspa ca am fost cam slabut in ochii lui, dar ... va fi o data viitoare :P

@@theli Felicitari pentru cursa! :)

Singurele momente in care am mers in fata lui Vladutz au fost cele in care am luat-o inainte sa-i fac poze. Si eu l-am lasat in ritmul lui, n-avea rost sa fortez. Am vazut insa parinti care isi certau copiii ca nu se misca mai repede. Dupa ce o fetitza a cazut si-a luat si vreo doua palme, ca-i prea lenesa.

Guest
This topic is now closed to further replies.