ovidiu

2013.08.04 - MTB Maraton Miercurea Ciuc

Recommended Posts

După o pauză de câțiva ani un avem ocazia să participăm la un maraton în Miercurea Ciuc.

Zona este cunoscută pentru maratonul organizat până în 2009, unul dintre primele evenimente de acest gen din Romania.

Pentru 2013 organizatorii au solicitat ajutorul lui Kelemen Arpad, de la Nomad Merida Team, pentru a alege două trasee cât mai spectaculoase. Se pare că au reușit, concursul fiind programat pentru data de 4 August.

Program:

03.08.2013 (sâmbătă), între orele 17.00 – 21.00

• înscrierea concurenţilor şi preluarea numerelor – lângă Casa de Cultură

04.08.2013 (duminică)

• 07.30 – 9.00 înscrierea concurenţilor şi preluarea numerelor – lângă Casa de Cultură
• 9.45 – deschiderea festivă şi chemare la start
• 10:00 – start – pentru concurenții pe traseul maraton (70 km)
• 10:15 – start – pentru concurenții pe traseul semimaraton (30 km)
• 17:00 – festivitate de premiere

• Upvote 1

De la asta avem sperante mari! Tre' sa se ridice la nivelul celui dinaintea lui, inainte decaderii acestuia in penibilul maratoanelor in ture. A fost pana la urma cred primul maraton de MTB din Romania....

Doar o mica gustare, videoclipul evenimentului. Revenim cu filmari de pe traseu inregistrate de prietenul nostru Árpi Kelemen.

Enjoy it!

• Upvote 4

No ce fain ! Venim, cum sa nu ! :) 

Duminica,16 iunie, va invitam la o tura pe traseu.Plecare la ora 11 din fata Casei de Cultura.
Recomandam, sa aveti la voi cel putin 1 litru de apa,o camera de rezerva,eventual o pelerina de ploaie ,si ceva mancare,batoane etc.Tura va dura cel putin 5 ore, vom merge in ritmul dictat de cel mai slab dintre noi.
Probabil,la km 22 punctul PA2 de pe traseu, ne vom despartii in doua grupuri,cine doreste continua pe traseul de maraton, cine se simte obosit,urmeaza traseul scurt.
Va asteptam!

Extraordinar, dupa ani de asteptare revine primul maraton la care am participat si de la care am poate cele mai frumoase amintiri :-)

Datorita darniciei sponzorilor ,va asteapta premii in valoare totala de 8450lei cash si vouchere+premii in valoare de cca 2200lei in produse de intretinere Interflon.Posibil sa mai adaugam si alte premii surpriza.

Pachetul de start va contine tricou, baton si ghid de nutritie isostar,apa 0,5l, dulciuri, stickere,alte materiale promotionale.La sfarsit va asteptam cu medalie de finisher, apa 0,5l, gulas si bere/racoritoare

Punctele de alimentare vor fi aprovizionate cu apa, isotonic, banane, ciocolata, ulei pentru lant,etc

In zona de start pentru interventii de urgenta va va ajuta o echipa de macanici profesionisti

Inca o surpriza!

O camera video Go Pro Hero 3 Silver Edition va fi extras la tombola.

Premiu oferit de Xtremvideo.ro

Sanse egale pentru toti concurentii!!!!!!!

• Upvote 1

Mtb Maraton Miercurea Ciuc este avizat de FRC.Va asteptam cu o categorie pentru Elite/UCI cu premii in cash pemtru primii cinci sportivi legitimati .

Doar o mica gustare, videoclipul evenimentului. Revenim cu filmari de pe traseu inregistrate de prietenul nostru Árpi Kelemen.

Enjoy it!

Da....

Vazand acest clip,pot spune,ca se stie si castigatorul la Elite.

Aveti trei incercari sa ghiciti...

:p

O cursa de 66km nu se castiga pe o cobarare de cateva sute de metrii :) Saritura lui Arpi arata bine pe videoclip,dar la concurs, probabil nici el nu va sari. Am mai precizat, ca tot traseul, inclusiv ultimul downhill, este accesibil pentru orcine cu minima experienta in mtb.

Merge careva din Bacau, prin Cheile Bicazului?Sau este cineva care merge la concurs , prin Cheile Bicazului ?

Daca vrea cineva din Bucuresti sa mearga la maraton , am locuri libere in masina, plecarea sambata dimineata.

Si o intrebare pentru organizatori - la punctele de alimentare va fi disponibila bautura energizanta (iso sau altceva) sau doar apa ?

Daca vrea cineva din Bucuresti sa mearga la maraton , am locuri libere in masina, plecarea sambata dimineata.

Salut, eu as vrea, spune-mi te rog cum luam legatura ? Multumesc.

Alex

"LucianS": Probabil, cum ati vazut si pe site, Isostar este pe lista de sponsori, deci, pe langa batonul energizant, din pachetul de start, veti avea la punctele de alimentare si isotonic

Nebunie ce sa zic ... 3 portii de gulas si inca mie foame...

Cateva crampee de la concurs.. :)..

Guest
This topic is now closed to further replies.