Sign in to follow this  
cpx

Sunet (pocnitura) ciudat din zona ghidonului , pipa?

Recommended Posts

Salut, 

Tot aud periodic un pacanit scurt din zona ghidonului, mai exact cred din zona pipei. Se intampla in special atunci cand accelerez brusc si ma infig mai bine in ghidon  :)

Ghidonul este zoom, bicicleta Univega Alpina HT-5500 din 2011.

Ce credeti ca ar putea fi? cum pot scapa de sunet?

Multumesc

Ciprian

Desfa ghidonul din pipa si curata bine suprafetele care intra in contact. Ai grija sa montezi corect ghidonul la loc, sa nu ramai cu el in mana pe o portiune din asta pe care tragi tare de el.

Daca nu dispare dupa curatarea, inspectarea si remontarea ghidonului, ar putea fi si din cuvete sau mai degraba de la sa/tija de sa. Zgomotele pe bicicleta, mai ales pocniturile sunt greu de localizat.

• Upvote 1

Intr-adevar, ce zice Akebono e  corect. Si eu am avut intr-o perioada niste sunete care imi pareau a veni de la ghidon, insa de fapt erau de la tija de sa (si s-au rezolvat scotand saua si stergand bine prinderile tijei si sinele seii).

Mai ales daca intr-o tura iti da prin minte sa schimbi poztia seii fata-spate iar sinele nu-s curate bec vei avea cocert de pocnituri.

Si eu zic cuvete.

Sa ne zici de unde-a fost, dupa ce repari, ca-s curios.

Mie jocul din furca si cuvetele imi produceau pocnituri.

Multumesc pt pareri, va tin la curent dupa ce ma apuc de curatat :) ps. Cei de la bicishop mi.au spus ca s.ar putea sa fie prea stranse cuvetele dar vreau sa elimin orice varianta.

Am curata cheita si tija de la sa. La fel si pt pipa si ghidon. Pocniturile inca persista. Ce am mai observat astazi: se intampla sa se auda in special atunci cand ma aplec in mers mai pe ghidon si atunci cand ma ridic un pic sa merg mai relaxat. Credeti ca sunt cuvetele? Cum pot sa rezolv in acest caz?

Ce cuvete ai? Le-ai strans corespunzator cand ai montat pipa la loc?

La sa, trebuie sa cureti si sinele seii, dupa ce o demontezi.

e pocnitura sau un fel de scartait?

@akenobo , nu am desfacut pipa, am desfacut decat prinderea aceea pt ghidon, o sa desfac si pipa.

@@mumus - este pocnitura

Revin diseara cu poze dupa ce desfac si pipa.

Inseamna ca tu acum nu esti sigur daca ai cuvetele stranse corespunzator, nu?

Nu stiu daca sunt defecte, legat de strans cei de la bicishop au zis ca sunt prea stranse

Am desfacut si pipa, era curat peste tot, am mai sters un pic. Am desfacut si saua + tija, aveam ceva pamant pe acolo , am spalat si curatat bine. Am strans bine toate suruburile din aceste zone. Sa vedem acum la urmatoarea tura.

Pune vaselina la capetele suruburilor de la pipa (capetele fara filet, cele cu imbus, intre surub si capacul pipei). Si mie imi pocnea ocazional ghidonul cand trageam de el si am rezolvat problema asa.

Ms pt sfat, verific la urmatoarea tura si daca nu bsg si vaselina

Dupa ultima tura pot spune ca in proportie de 95% am scapat de pacanit ;) am mai auzit parca de 2-3 ori(in special la gropitele noastre din buc) in drum spre casa. O sa pun si vaselina la capatul suruburilor de care zicea colegul de mai sus si sper sa o rezolv. Acum sa vedem cat tine :) multumesc tuturor pt sfaturi

Din pacate astazi in drumul spre munca am inceput sa aud iar acele pacanituri, este drept ca mai rar decat inainte dar mai des decat ieri :( se pare ca aceasta curatare si stranger nu este de durata pt eliminarea sunetelor.

Daca aveti alte sfaturi le astept :)

Se pare cam am rezolvat problema, acum sa vedem pentru cat timp :)

Am strans mai bine QR de la Tija si am bagat inca 2-3 cm tija in interiorul cadrului, acum sunetul a disparut.

Asta dupa ce am citit undeva ca tija trebuie sa intre minim 10cm in cadru, verificand acest lucru la mine parca era la limita (ce-i drept nu am masurat exact).

La fel am patit si eu mai demult de la tija seii,QR nu era strans suficient,iar in timpul pedalarii unele zgomote ciudate se propagau de-a lungul tevii superioare dand impresia de cadru fisurat sau obiect care mai are putin si plesneste.M-am speriat,am inceput sa verific cm cu cm cadrul in zona head tube-ului,iar in final am tras puternic cu mana de tija seii dandu-mi seama ca de acolo e toata treaba.