Rubyca

2013.07.20-21 - Păltiniș Stage Race - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Păltiniș Stage Race – a doua etapă din Triada MTB Challenge – și totodată un concept relativ nou pentru România se va desfășura în weekendul din 20-21 iulie 2013.  Circuitul de cross country (XCO) va fi “celebrul” deja circuit din stațiunea Păltiniș. Pentru categoriile de Amatori va fi desenat un nou traseu având la bază traseul pentru Experți, dar mult mai accesibil din punct de vedere tehnic.

Sâmbătă – XCO – circuit de aprox. 5km în zona stațiunii Păltiniș. Numărul de tururi va fi anunțat în curând.
Duminică – XCP (aprox. 40km cu 1.800m diferență de nivel)
Startul și sosirea ambelor zile vor fi în centrul stațiunii Păltiniș.

Acest concurs face parte din cupa Triada MTB 2013 împreună cu Brașov XCM (23.06.2013) și Geiger MTB Challenge  (18.08.2013).

Cupa va avea un clasament pe punte separat pentru fiecare concurs și la GMC se vor premia câștigătorii Triada MTB 2013.
Informații și înscrieri pe site-ul Triada MTB.

Tudy este momentan in concediu. Cand vine o sa il rog sa detalieze aici. In principiu la fel ca orice maraton.

E un maraton la care toata lumea participa la tura scurta. La modul serios, cred ca UCI a inventat XCP pentru a incadra concursurile gen maraton dar care nu se incadreaza in normele de lungime/timp pentru XCM.

Uite mai clar de la UCI:

Cross-country Marathon – XCM 

4.2.004 The cross-country Marathon format races must respect the following minimum 
distances: 
Minimum distances 
 Marathon (cycling for all) 60 km 
 Continental championships 80 km 
 World championships 80 km 
 The maximum distance is 120 km. 

The course for a cross-country point to point event must be between 25 km and 60 km 

in length. 
 The event must start in one place and finish elsewhere. 
 XCP events are used mostly during stage races (XCS). 

chestia principala la XCP e ca incepe intr-un punct si se termina in altul. De acolo e numele point to point. 
Dar vad ca aici in descriere startul si finishul sunt in acelasi loc. E ceva gresit. Poate ca e altul finishul...

Ei acuma te legi si tu de amanunte.... Are 40 km, nu se incadreaza la maraton, iar daca organizatorii vor sa dea triadei un iz cat mai serios, i-au pus numele de XCP, ca acolo se incadreaza cel mai bine. Acuma e drept ca Prima Evadare chiar e un XCP daca e sa o luam ad literam, dar na, si acolo, pentru cativa km lipsa putem sa-i zicem mai degraba Maraton, ca efortul participantilor e demn de denumirea asta.

Da' sincer, de vreo 2 ani cred de cand am vazut XCP-ul asta prima data in regulamente, n-am inteles ce hram poarta. Oricum, e bine ca avem si noi un stage race si un XCP, ba am inteles ca o sa avem si un XCE la Sfantu Gheorge pe undeva... Asta ultimul chiar nu ma intereseaza personal, dar e un lucru bun ca se face, isi gaseste el fani destui.

Si pana la urma poate o sa puna finish-ul in alt loc tot in Paltinis, cine stie...

Ce ma doare mai rau e ca as fi venit cu drag, desi nu iubesc XCO-urile, da' asa, de 2-3 ori pe an, merge.... Doar ca imi doresc mult sa ma duc anul asta la 7500. O alegere grea, dar cred ca totusi voi ramane anul asta doar cu doua bucati de disc  :((

Ce e scris acolo am citit si eu dar nu ma luminat deloc ,din contra ma bagat mai tare in ceață...Distanta  am inteles ,dar nu se explica nicaieri pe net ce e aia cu 'point to point' .Initial ma gandeam ca sunt niste timp stricti de la un punct la altul, insa nu am gasit nicaieri o lamurire.

Nu șefu, point to point înseamnă că se dă startul de la Galați și se ajunge la Giurgiu (ca să înțelegi și matale).

Aha .Puteai sa zici si alte orașe  ca mai știu câteva... Bine ,toate sunt pe ruta Galati-Giurgiu :)

Ne vedem la Păltinișșșș.

Kaa.jpg

• Upvote 3

ne vedem!

Ști că cei care au câștigat la edițiile trecute trebuie să urce cu un rucsac plin cu bolovani pus în spate?

• Upvote 4

Ce e scris acolo am citit si eu dar nu ma luminat deloc ,din contra ma bagat mai tare in ceață...Distanta  am inteles ,dar nu se explica nicaieri pe net ce e aia cu 'point to point' .Initial ma gandeam ca sunt niste timp stricti de la un punct la altul, insa nu am gasit nicaieri o lamurire.

Tati eu cred ca e chestia aia cu biletelele de le cauti in copaci si le aduci la finish sa dovedesti ca ai fost pe traseu. La noi se numeste biletel, la engleji point.

Aha .Puteai sa zici si alte orașe  ca mai știu câteva... Bine ,toate sunt pe ruta Galati-Giurgiu :)

Ne vedem la Păltinișșșș.

Kaa.jpg

De la Galati la Giurgiu nu "ie "decit apa si e si la "dial ". Pe mal,parca ar fi citeva sate...

Am observat ca UCI definesc in 2 feluri tipurile de concurs, In functie de format si in functie de distanta.

Cred ca formatul primeaza in definitie si apoi distanta mai ales cand ai putini km diferenta de la definitie.

La Prima Evadare clar formatul este XCP (point to point)

Eu as fi mers pe definirea pentru triada ca fiind semimaraton chiar daca nu este in regulamentul UCi, sau lasat asa maraton, sau strict o denumire de concurs.

Momentan in Romania fiind la inceput sportul asta cred ca distantele mai mici putin decat cele impuse ajuta la promavarea sportului si incurajarea oamenilor sa participe.

Mai degraba intrebarea corecta este daca Triada MTB si Nationalele de XCO care au loc ambele in aceleasi zile tot la Paltinis au ceva legatura intre ele... E un lucru interesant de precizat iar pe site la Triada n-am gasit nimic - poate n-am cautat destul.

Conteaza asa mult ce tip de cursa e? Eu sunt curios daca se XCO-ul tine loc si de CN pt amatori sau doar pt elite

Conteaza pentru ca daca finishul e in alta locatie o sa apara probleme de logistica. Sau asta nu e o problema?!

Asa cum au observat si altii, ceva nu se leaga in descrierea XCP-ului cu startul si finishul tot in Paltinis insa referitor la distanta vs. ascensiune, tura nu e foarte accesibila amatorilor (1800m intinsi doar pe 40km nu e de ici colo). Tura lunga de la Surmont a avut 1370m pe aprox 41km, si nu a fost chiar floare la ureche.

Din regulamentul Triadei MTB:

2.2. XCP – Cross-country Poin-to-Point

• Traseul poate avea o lungime între 30 și 60 km sub forma unui singur tur.
  • Startul si sosirea pot fi amplasate în puncte diferite.
  • Pe traseu vor exista minim 2 zone de alimentare și asistență tehnică.
  • Startul se va da în grup.

Regulamentul UCI - XCP: course or single lap of between 25 km and 60 km

Exista mai multe competitii UCI in care curse XCP au startul si sosirea in acelasi loc (de exemplu Afxentia Stage Race in Cipru). Nu este ceva iesit din comun si se incadreaza in conceptul de XCP. 

- Cursele de Cross Coutry de sambata, atat Elite cat si Amatori vor avea dublu rol: etapa in cadrul Paltinis Stage Race si Campionat National. Cei care vor sa participe doar la Campionatul National o pot face fara probleme. Acestia vor preda cip-ul de cronometraj dupa etapa de sambata si nu vor puncta in clasamentul Triadei.

Asa cum au observat si altii, ceva nu se leaga in descrierea XCP-ului cu startul si finishul tot in Paltinis insa referitor la distanta vs. ascensiune, tura nu e foarte accesibila amatorilor (1800m intinsi doar pe 40km nu e de ici colo). Tura lunga de la Surmont a avut 1370m pe aprox 41km, si nu a fost chiar floare la ureche.

de pe pagina FB a triadei:

"Etapa a 2-a din Triada MTB 2013 va propune următoarele trasee:

- Traseu XCO Elite

- Traseu XCO Amatori

- Traseu XCP (același atât pentru Elite cât și pentru Amatori)

Nu vom avea așadar un Traseul Lung și un Traseu Scurt. Deși acest lucru apare în formularul de înscriere este doar o eroare de programare a acestuia pentru care ne cerem scuze.

Cele 3 trasee vor fi publicate în cursul zilei de joi 11 iulie."

Dupa o zi de XCO o sa fie interesant traseul XCP pentru amatori comun cu elite... :)

Hă ,hă  ,hă ... :) Piticu' vrea oferte bre ,nu dinalea ptr tot poporul. Adica mai ieftinache   ptr tot ciclistul.

• Upvote 1

din ce rezulta pe bikemap sunt 15,5 km de urcare si 990 dif. de nivel, deci 6,4% panta medie si asta timp de 15,5 km

Sper ca o parte este cu telescaunul si cealalta cu teleschi-ul :-)

consistenta treaba dupa o zi de XCO