Rubyca

2013.07.20-21 - Păltiniș Stage Race - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

in principiu detest vaicareala pe forum, dar ma intreb daca o fi normal sa ai coloana de masini parcate in stanga la start. rezultatul: janta fata praf, casca sparta, cursa de 10 secunde.

tot in aceeasi ordine de idei ma intreb daca pe doamna/domnisoara de la finis o durea mana sa imi treaca si mie timpul dupa ce am alergat traseul azi traseul de la XCP.

in rest toate bune si frumoase, sper sa termin geigerul.

cu siguranta mi se va demonstra ca nu am  dreptate.

Masina nu e avariata? 8-X  Puteai trece cu chipul peste linia de finis...

@@maus: Nu putea trece cu cipul peste linia de finish, pentru ca in zona de sosire era deja montat podiumul si se pregateau premierele;)

@@marque: pe doamna de la finish nu a durut-o mana sa iti noteze timpul; l-am notat (16:05 - timpul de sosire). Dar daca citesti bine regulamentul triadei vei descoperi ca la punctul 3 -  Echipament, zice asa:

"Sunt admise doar biciclete tip “mountain bike” cu roti de 26” sau 29”.

Casca de protecţie este obligatorie.
Numărul de concurs (furnizat de organizatori) trebuie purtat pe ghidon pe toata durata competitiei.
Cip de cronometraj (furnizat de organizatori) trebuie montat pe bicicleta.

Lipsa acestor articole duce la descalificare."

Este de apreciat efortul tau de a parcurge traseul in alergare, dar conform regulamentului nu poti aparea in clasamentul final. Pentru statistica, ai sosit la ora 16:05, iar timpul tau pe traseu a fost de 4h02'.

In ceea ce priveste accidentarea de la start intr-adevar este un incident nedorit si imi pare rau pentru daunele produse, atat bicicletei cat si ale tale fizice/psihice. Acum nu incerc sa iti demonstrez ca nu ai dreptate, poate ca nu ai destula experienta de concurs si acest eveniment poate ti-a taiat "pofta" de a participa la concursuri, dar... exista si un dar... aproape intotdeauna vor exista pe margine: parapeti, pietris, copaci, masini, spectatori sau orice alt obstacol de care te poti impiedica/lovi, iar startul e mereu "nervos" majoritatea celor din fata luptandu-se uneori la propriu pentru a obtine un loc mai bun... tot in aceeasi ordine de idei, pe partea stanga unde erau parcate masinile, era trasa banda inca de dimineata care delimita clar traseul cursei de masini.
  • Upvote 2

Citeva impresii si din partea lui "tataia rock". Doua zile de tinut minte, fara falsa modestie,nu ptr. dificultatea lor (am insumat 16  concursuri pe anul asta) cit mai ales frumusetea traseelor, atmosfera extraordinara, revederea cu amici mai vechi sau mai noi. Cred ca aceste concursuri si atmosfera lor contribuie la " tineretea" mea. Multumiri organizatorilor, lui Ulisse in mod special care ma anunta cu accentul lui specific italienesc "haide tezar!",avea sa-mi spuna ca tot asa il cheama pe tatal sau, lui Tudy ptr. desenul traseului de xco  pe care m-am dat in premiera. Sa-i felicit pe cistigatorii clasei +40 de la xco, Stefan Morcov -Basso si xcm  Ionascu Marius-Maus in compania carora tataia Rock a avut  onoarea sa se dea pe traseu. Multumiri fotografilor care m-au surprins in ipostaze frumoase sau...pe singura cazatura,usoara de altfel,la xco, prietenilor cunoscuti sau necunoscuti ptr. incurajari, aici il remarc pe Mihai de la Drink Team in compania caruia am parcurs o buna bucata din traseul xcm(hai tataie,hai ca poti iara daca treceam in fata ridea si zicea...oh,oh,tataie,ce faci?)  Ps. Incurajari si sprijin moral ptr. companionul meu la Paltinis, Marc Sandu.

• Upvote 3

multumesc pentru aprecieri. ce a fost a fost si a trecut. am luat nota de aspectele organizatorice dar experienta la concursuri indraznesc sa cred ca am acumulat o bruma. aici am modificat putin topica, o fi de la lovitura la cap :) anul trecut am fost la vreo 16 concursuri, iar anul asta la vreo 10, de la back to roots (baia sprie) de exemplu m-am intors fara nici o zgarietura.

imi permit insa cateva comentarii referitoare la experienta unora din cei care vin la concursuri iar cel de la paltinis a fost un concurs dificil, daca tot s-a ridicat aceasta problema a experientei.

- ca de obicei, buluc la start. putin paradoxale comentariile unora avansati binisor in grupul de start, gen "sper sa reusesc sa dau doua ture, aoleo ce greu o sa fie, etc". de ce te mai bagi in fata daca iti e frica de traseu?

- fumatul inainte de start mi se pare incalificabil si in genere toata atitudinea asta a unora care stiu foarte bine ca nu se descurca si atunci isi inventeaza tot soiul de "fetisuri", de la echipament, la discursuri, inclusiv ironii, pe care le-am auzit cand se strigau in start riderii bine clasati la start, gen "campionii", "subtireii". astia comenteaza de altfel foarte mult si pe forum unde am citit aberatii mai demult gen "castigatorul purtat de aripile unei bicle de carbon - huoooo" ???de unde si pana unde?

- pozitii defectuoase pe coborare, picioarele incrucisate pe seat tube.

- pozitii defectuaose pe urcare, lipsa cadenta, sa lasata prea jos, picioarele nu puteau duce miscarea de rotatie.

- "urcari prea lungi, care nu se mai termina", in viziunea unora daca gandesti asa de ce mai vii la un concurs?

Ma opresc aici, nu vreau sa se spuna ca fac pe desteptul, anul asta am scris foarte putin pe forum, iar acum mi-a dat ghes cazatura in cap. Sunt constient ca acest gen de oameni or sa vina buluc si la Geiger, de altfel asta s-a si scris pe forum anul trecut. Desigur, nu e vina nimanui ca aceste concursuri sunt foarte frumoase si grele si inerent atrag si asa numitii "ciumpalaci" in viziunea unui alt rider/blogger e pur si simplu o chestie de statistica.

Asadar, sper sa imi repar la timp bicicleta si sa ajung la finis la Geiger. Cheers! :)

• Upvote 2

Un adevarat concurs!! Nu degeaba e catalogat ca si Campionat National de MTB. Am ramas uimit de ce inseamna , cu adevarat, Mtb-ul, trasee de "foc", dificultate ridicata unde nivelul adrenalinei creste peste masura. A fost prima mea experienta, cu adevarat, in materie de mtb la un nivel atat de ridicat. Felicitari organizatorilor!!! Nu regret nicio secunda ca am fost si eu  parte din acest "glob de aur" al mtb-ului romanesc. Sunt onorat ca am avut ocazia de a fi alaturi de "elita" amatorilor , dar si de adevaratele elite ale mtb-ului romanesc. Ma felicit ca am facut fata celor doua probe, fara accidentari si am stat pe bicicleta in cam toate acele portiuni "crunte" , atat pe coborari cat si e urcari. Restul , zic eu, masini, persoane de pe margine, ursi, lupi etc  sunt doar ...detalii. Sa privim partea buna si frumoasa a evenimentului.  Bravo participantilor! urmeaza ...Sibiu :).

asa concurs de mtb nu am mai vazut pana acum!!

satisfactia a fost imensa dupa ce am terminat a doua zi de concurs, dupa ce am si alergat 2 km pe langa bicicleta, cu lantul rupt in mana(multumesc lui Costel de la cortul shimano de la mijlocul traseului)

am o intrebare totusi, ultima portiune de urcare(cea cu pietre de se termina in cel mai inalt punct al traseului), portiunea imediata dupa checkpointul de la km 16 cati au urcat-o pe bicicleta?!

Elite-ul poate sau cei de la vreun club legitimat.  Eu , cel putin, si inca vreo aprox. 10 concurenti, care eram in acel timp , pe acea urcare, recunosc, am facut push... A fost singura portiune de push, pt mine. Dar nu era chiar atat de "criminala" urcarea. Adica un concurent foarte, foarte bine pregatit ( de la elite, poate , si nu numai...), legitimitat poate, ar fi putut sa urce pe bicla.

Se poate urca si clasamentul fetelor licentiate de la xco, ziua 1 separat cum e la baieti?

Momentan avem doar clasamentele de mai jos:

Clasament Elite – Paltinis Stage Race
Clasament general Amatori – Paltinis Stage Race
Clasament Amatori feminin peste 14 ani
Clasament Amatori masculin 14-18 ani
Clasament Amatori masculin 19-29 de ani
Clasament Amatori masculin 30-39 de ani
Clasament Amatori masculin peste 40 de ani

Multumim!