Rubyca

2013.07.07+2013.08.04 - Road Grand Prix - Ploiești 1+2

Recommended Posts

Road Grand Prix  este un turneu de concursuri de ciclism de șosea desfășurate în diverse orașe ale țării.

Ne dorim ca RoadGrandPrix să relanseze ciclismul de șosea în România prin participarea cât mai multor cicliști, amatori sau profesioniști, de toate vârstele și cu toate tipurile de biciclete.
Evenimentele deja stabilite sunt:
26.05.2013  - Road Grand Prix Cluj
16.06.2013 – Golden Runner – Road Grand Prix
07.07.2013 - Road Grand Prix Ploiesti 1
04.08.2013 - Road Grand Prix Ploiesti 2
Sportivii profesioniști sunt și ei invitați să participe, însa vor avea un tratament special prin lungimea traseului și prin crearea unei categorii separate de cele ale amatorilor. Se va creea o categorie specială numită “ELITE OPEN”, unde sunt obligați să se înscrie toți sportivii legitimați peste 17 ani inclusiv, dar la care se vor putea înscrie și amatorii care au transformat acest hobby (bicicleta) în ceva mai serios și “realizează” că a se întrece cu profesioniștii înseamnă o provocare mai mare decât un rezultat mai bun cu cei ce au biciclete de oraș.

Ciclismul de sosea TREBUIE să revină acolo unde ii este locul: în inimile oamenilor. Criteriile din centrul marilor orașe, sperăm să nu facă altceva decât să mobilizeze cât mai multă lume să meargă pe doua roți nemotorizate, de la mic la mare, de la tânăr la… mai puțin tânăr (nimeni nu este bătrân pe bicicletă), de la Tohan-uri la Cannondale-uri.

Mai multe informații găsiți pe site-ul concursului http://www.roadgrandprix.ro/.
  • Upvote 2

Un concurs foarte frumos si foarte bine organizat. Felicitari organizatorilor, si mai ales participantilor!

• Upvote 1

Ploiestul a dat o lectie capitalei prin numarul spectatorilor participanti la o cursa ciclista(Turul Romaniei versus Road Grand Prix -Ploiesti)

• Upvote 1

Dragul meu calutu, comparatiile de acest gen nu isi au rostul. 1, nu ajuta pe nimeni, 2, oricat de greu ar parea de crezut, RGP a fost mai mediatizat decat TR, daca iti vine sa crezi si 3, oricand vei strange mai multi oameni intr-o urbe mai mica, la un eveniment de acest gen, decat intr-un oras mare, unde oamenii sunt bombardati de evenimente organizate simultan (din toate domeniile).

In alta ordine de ide, felicitari Alex Ciocan pentru idee si organizare si pentru ca lupti sa aduci ciclismul de sosea inapoi in randul maselor.

Cateva poze aici:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.263096180499514.1073741840.202775773198222&type=3

https://www.facebook.com/anghel.marius.144/media_set?set=a.662588520435113.1073741901.100000519135413&type=3

https://www.facebook.com/traian.sendroiu/media_set?set=a.657114370984351.1073741831.100000573830877&type=3

https://www.facebook.com/heracleopatra/media_set?set=a.661751277169921.1073741843.100000051650351&type=3

• Upvote 1

Vreau sa o felicit in mod special pe colega Andreea Crivoi ptr. performanta,apoi pe Alex Ciocan care ia pus la dispozitie bicla,pantofi...Andreea era pregatita ptr. Surmont Azuga, venea dupa cursa de la Zarnesti,avea mtb-ul nu cursiera. La Ploiesti " nu a deranjat " pe nimeni intirziera ei,ba mai mult,i s-a pus la dispozitie cele necesare...Cam cu tilc patania ei dar pina la urma stiti cum se zice "totul e bine cind se termina cu bine ! "

Foarte frumos. Primul concurs de sosea la care particip si mi-a placut foarte foarte mult.

Felicitari organizatorilor si abia il astept pe cel de pe 4 august.

• Upvote 1

Un concurs Beton, sau mai bine zis Ciocan.

O cursa memorabila - alta mancare de peste fata de un traseu intins. Am ascultat tot felul de povesti inainte de start: ba sa stau linistit si sa dau in ritmul meu, ba sa trag dupa primul pluton primele 2-3 ture ca apoi o sa se linisteasca baietii, ca sa stau numai in trena ... Si cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la fata locului, 3, 2, 1 - Start dupa masina lui Alex. Nici nu plecaseram bine ca deja spiritele incepusera sa se incinga in fruntea plutonului, toti cautau plasa masinii iar altii mai talentati se tineau de masina. Cert este ca de cand s-a dat startul lansat nici un ciclist nu a lasat moale motorul.

Am incercat sa stau cu primul pluton, dar a fost peste puterile mele. Asa ca m-am resemnat cu plutonul nr. 2 in care am observat ceva valori (rechinii de la Constanta, oltenii din Slatina si multi alte carboane) si mi-a mai crescut putin moralul. A fost frumos pana cand plutonul fruntas ne-a racorit cu o tura :(. Din nou am sperat ca pot sa ma agat de ei, dar dupa cateva sprinturi majore, mi-am dat seama ca ma lupt cu morile de vant si efortul meu era degeba. Cireasa de pe tort fu la final, cand dupa ultima curba, toti s-au ridicat in sea si au inceput sa traga mai ceva ca la start - eu personal am atins un max. de 59km/h (pt. cateva sec). Astfel au trecut cu bine toate cele 22 de ture.

Faptul ca a fost in ture, ne-am bucurat mereu de aplauze si atmosfera a fost de vis.

A fost dementiala atmosfera, intalnirea cu pretenarii. A fost interesant sa il zaresc pe Mos Rock cum pedaleaza cot la cot cu Basso si elita ciclismului romanesc. I-a facut cineva respiratie gura la gura dupa cursa?

Intr-un cuvant a fost un SPECTACOL CICLISTIC. Mai asteptam astfel de evenimente in cat mai multe orase, pentru a vedea toata lumea ca si ciclismul este un sport frumos.

• Upvote 4

Muti: am observat si eu ca toti au tras foarte puternic de la inceput. Am incercat sa ma tin si eu dupa pluton de la inceput si dupa primele 2 ture deja ma gandeam ca nu o sa reusesc sa termin cursa. Am facut si tampenia sa ies dintre oameni si sa incerc sa urc mai sus. (ce-o fi fost in capul meu ... )

Noroc ca s-a mai incetinit ritmul si am reusit sa stau la adapost :)

Foarte frumoase cursele de sosea. Felicitari si cat mai multe de genul asta !

Frumos, din ce in ce mai frumos!

Muti a explicat foarte frumos ce s-a petrecut in cursa, fiecare dintre cei care au participat cred ca au trait aceleasi sentimente ca el!

Muti nu mi-a facut nimeni " bush a bush". Am fost cumintel,nu am pupat nici o ursoaica ca deh,eram sofer...In ce ma priveste,chiar m-am simtit in bulan cum se zice chit ca prin tura trei parca,pe o intoarcere am inclinat mai mult bicla si mi-a fugit fata pe marcajul alunecos,cazatura clasica,rashchetat asfaltul pe piciorul si cotul sting. Emotiile au fost cind urmatorul a trecut peste bicla mea,a cazut si el,credem ca am ramas fara roata fata...la mine nimic,el pana pe fata. M-am ridicat,in forta si dupa cam o tura am reprins grupul. Maneta stinga strambata spre interior de la cazatura,am folosit numai foaia mare si doua pinioane 15 si 16 dar m-am simtit excelent. Cred ca energia am capatat-o de la viespea de la Zimbrarie care mi-a cam umflat buca stinga...

Sa inteleg ca au fost mai multe cazaturi usoare, ca am mai vazut si eu una tot in curba.

Ce am patit eu: La un moment a aruncat cineva din pluton un bidon de apa spre trotuar catre cineva, dar persoana respectiva nu l-a prins si mi l-a aruncat in fata bicicletei, am avut noroc ca nu l-am luat la roti. :(

Pentru că pe site vor fi afișate rezultatele doar mai târziu am obținut acceptul lui Alex să le public aici.

Sunt 2 sau 3 concurenți care nu sunt sigur că au fost încadrați corect și este posibil să nu apară în clasament. Îi rog pe cei care au nelămuriri să trimită un mail la mail ovidiu.simen at ciclism.ro

Clasament BAIETI peste 40 ani.pdf

Clasament FETE peste 19 de ani.pdf

Clasament BAIETI 19-39 ani.pdf

Clasament ELITE OPEN.pdf

...  prin tura trei parca,pe o intoarcere am inclinat mai mult bicla si mi-a fugit fata pe marcajul alunecos,cazatura clasica,rashchetat asfaltul pe piciorul si cotul sting.

... Cred ca energia am capatat-o de la viespea de la Zimbrarie care mi-a cam umflat buca stinga...

Poi la experienta matale cum de ti-a fugit roata? Eu zic ca ochii iti erau dupa niste fete care iti faceau galerie :).

Deci ai mers dopat tataie?

Teste doping s-au facut dupa cursa? Am vazut cateva cazuri dubioase - Caine turbat, mosi cu bulanele cat casa, fete care faceai baietii.

DJ @@ovidiu a fost si el la inaltime. Cred ca a tanjit putin ca nu putea sa dea si el o pedala.

UItandu-ma la clasamente am constatat :

1. masina din fata plutonului a mers mai repede la categoria amatorilor 19-39

2. viperele tinere au scos o medie mai buna decat unii mosuleti

3. timpii de final pentru locurile 2-5 la batranei au fost aprig disputate (semn ca stau bine cu inima si cu picioarele)

Vreau alta editie de la RGP - mi-a intrat in sange. >-)

la Ploiesti 1 am iesit cu o pozitie mai jos doar fata de ieri, cu toate ca am avut o medie mai mare cu aprox 2 km/h. Cred ca s-a mers mai repede in general.

ce sa mai...a fost cel mai tare concurs de pana acum..senzatia de a pedala in pluton e maxima...am tras ca un nebun..nu credeam ca sunt in stare de asa ceva :))

m-am nimerit pt o perioada in fruntea plutonului 2 si parca nu imi venea sa ma dau la o parte, dar am fost atentionat ca se poate mai tare si m-am lasat pe spate :P si am stat cuminte in mijlocul plutonului

Și eu, de pe margine, am fost cuprins de febra cursei, mai ales la categoria 19-39 când cei doi din frunte păreau că mai pot fi prinși. A fost frumos și la ultima cursă, când Frunzeanu a făcut jocurile.

Eram stresat  pentru că este foarte complicat să cronometrezi o astfel de cursă și chiar am vrut să iasă ok pentru că iubesc ciclismul de șosea mult mai mult decât MTB-ul și vreau ca lumea să prindă microbul curselor de ciclism de șosea și să se organizeze cât mai multe evenimente pe viitor.

Cred și că oameni cum este Alex Ciocan trebuie să fie încurajați și feedback-ul vostru trebuie să fie pozitiv ca să fie motivați să mai organizeze concursuri de acest fel.

Vestea bună este că se pare că pe 1 septembrie se va mai organiza un concurs de șosea la Vâlcea. Poate că acolo o să am ocazia să mă dau și eu :).

Felicitări celor care au participat. A fost o atmosferă frumoasă!

• Upvote 5

Daca va fi ceva pe 1 septembrie, eu zic ca ar fi trebuit deja anuntat evenimentul cu surle si trambite, pentru ca mai e putin timp si lumea trebuie sa stie cum isi planifica treaba. Hai fie-ti mila de noi @@ovidiu si da-ne mai multe detalii @};- .

puteti lasa feedback-ul pe site-ul road grand prix http://www.roadgrandprix.ro/contact/

Din ce am auzit, ar fi 100km in linie, cu startul si sosirea din Valcea din centru.

Alex a spus ca va reveni cu detalii pana la sfarsitul saptamanii.

Vorba lui Muti, cu cat mai repede cu atat mai bine, ca nu mai e mult timp. :)

later edit: nu e chiar formular de "feedback", e de contact, dar eu am primit feedback foarte repede :))

Nici nu am vazut formularul de feedback. Eu cred că este important pentru organizator să transmiteți aprecierile voastre. Nici nu vă imaginați cât de important este pentru un organizator de evenimente să știe că lumea s-a simțit bine.

Multumim Ovidiu ptr. clasamente ! Chiar eram curios cum am mers, cind am aflat ca vom lua startul cu elita...am zis ca daca dau 15 tururi e bine,am dat 21,cum sa nu fiu multumit ? Vazind timpii,am realizat ca am cazut in turul 6. In grupul in care m-am dat,cel putin trei eram peste 60 ani,am terminat eu si cu dl. de la Constanta,un altul,cu parul grizonat bine se pare ca l-am pierdut pe traseu. In tot cazul,un sf de saptamana cu doua concursuri diferite la locatii diferite,sper sa ma mai dau inca multi ani de aici inainte.

Daca se va reusi organizarea concursului de la Valcea avand in vedere pozitia geografica a orasului, relieful cel inconjoara, oameni pasionati, sa nu uitam ca anul trecut a fost o etapa a Turului Romaniei care a plecat de aici cu final la Ranca, eu zic ca ar avea sanse sa devina una dintre cele mai frumoase curse de ciclism pe sosea de la noi! 

Legat de cursa de duminica numai cuvinte de lauda am, si aici ma gandesc si la imbunatatirea considerabila a sistemului de cronometrare.

Felicit organizatorii din toata inima pentru efortul depus.A fost o cursa senzationala iar datorita sistemului de cronometrare nu au mai existat discutii in privinta clasamentului.Felicitari!

Guest
This topic is now closed to further replies.