red_dragon

Neuzer Bike Party 12.10.2008 - Editia a 5-a

Recommended Posts

Special edition

La sfarsitul sezonului, ca si in ultimii 4 ani NEUZER Romania impreuna cu ciclistii de la C.E.T. CTm continua sa organizeze BIKE PARTY-ul de sfarsit de sezon. Aceasta va avea loc in Targu Mures (Platoul Cornesti) in 12.10.2008(duminica).

Vor fi 3 trasee de XCM pentru amatori: una de 10 km cu dificultatea mica, si una de 30 km cu dificultate medie. Pentru cei care pedaleaza mai mult sau sunt profesionisti va fi un traseu de 50 km.(echipament obligatoriu: casca protecite).

Fiecare traseu va fi unic si nu vor fi ture.

Traseele vor fi pe drumuri forestier, pe drumuri ierbuite si pe drumuri pietruite. In caz de ploaie se recomanda folosirea anvelopelor de noroi(Anvelope XC recomandate pentru noroi de NEUZER Romania: IRC Mythos 26x2.10, IRC Nothos 26x1.70).

Totodata va avea loc si un concors down-hill cu un traseu technic, dar accesibil tuturor riderilor care au deja un pic de experienta.. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

In timpul concursurilor de XCM si DH vor fi concursuri si pentru copii.Dupa acestea va incepe "masa festiva a riderilor" (fiecare concurent primind cat-o portie de gulyas +bere sau suc). Urmand cu niste concursuri distractive unice...

Nu uitati moto-ul concursului:"oricine cu orice bicileta!"

Voi veni cu mai multe detalii in curand.

Imi place motto-ul. :)

Sa vedem cum ramane cu cazarea si alte costuri.

Ca sa participi la concursul de DH, e obligatoriu sa ai bicla de DH? :mrgreen:

Imi place motto-ul. :)

Sa vedem cum ramane cu cazarea si alte costuri.

Ca sa participi la concursul de DH, e obligatoriu sa ai bicla de DH? :mrgreen:

Nu e obligatoriu, poti merge cu orice bita :-?, Daca vrei pot sa ma interesez si de cazare mai ieftina.

Coool! Vin si eu! Sunt din Sfantu Gheorghe dar am cazare acolo! O intrebare: Atitudinea maxima este numai Platoul Cornesti(448m) ?

Coool! Vin si eu! Sunt din Sfantu Gheorghe dar am cazare acolo! O intrebare: Atitudinea maxima este numai Platoul Cornesti(448m) ?

Depinde de pista, pe traseu de 10 km da este atitudinea maxima(punctul maxim). Pe 25 si 50 traseul urca mai sus.

Salut,

Din pacate site-ul concursului a fost deteriorat de cineva (cineva a spart in site si a sters totul :confused:).

Peste 2-3 zile va fi gata noul site. Multumesc pentru intelegere.

cand ai timp sa parcurgem impreuna traseul de 10 km?:D

Din pacate am avut un accident cu bita si am suturi si trebuie sa stau in pat 14zile:-(.

Traseul de 10 km este deja markat cu vopsea. Incepi de langa zoo ( o iei la stanga in padura si dupa cativa metri la drapta - acolo deja exista marcaj) Pe copaci sunt vopsite triunguri verzi cu contur alb. Numai o portiune de 1000 m a ramas nemarcat fiindca, traseul acolo iese din padure(Acesta este cca la km 3,5). Dupa ce iesi din padure urci pe drumul ierbuit (spre vf Cinege) iar dupa cca 800 m o iei la dreapta inapoi in padure, dupa ce ai intrat in padure iar la dreapta, dar acolo deja este marcat.

Sau astepti 2 saptamani si mergem impreuna;-).

care e data limita pentru inscrierile pe net? ca inca nu stiu daca vin sau nu, asa ca ma intereseaza cat timp mai am de gandire.

oricum in cel mai rau caz ma inscriu la fata locului... :P

traseul de 10km nu trece direct prin stânã?

Nu , traseul va merge sus aproape de padure. Incercam sa evitam cat mai mult posibil cainile.:P

Am observat o greseala la afisarea categoriilor de varsta .

Daca ai 45ani , la ce categorie intri ? 36-45 sau 45<.

Confirmati existenta categorii 45<. Daca raspunsul este afirmativ va felicit !!!

Organizatorii maratonului din Baia Mare si voi din Tg.Mures sunteti singurii

(deocamdata) care va ganditi si la cei de varsta a 3-a, lucru normal intr-o

alta tara (civilizata).

Scuzati duritatea cuvintelor dar de cite ori am prilejul incerc sa sensibilizez si pe org. maratoanelor clasice precum cei din Medias , Sibiu , Cluj, Resita.

Am observat o greseala la afisarea categoriilor de varsta .

Daca ai 45ani , la ce categorie intri ? 36-45 sau 45<.

Confirmati existenta categorii 45<. Daca raspunsul este afirmativ va felicit !!!

Organizatorii maratonului din Baia Mare si voi din Tg.Mures sunteti singurii

(deocamdata) care va ganditi si la cei de varsta a 3-a, lucru normal intr-o

alta tara (civilizata).

Scuzati duritatea cuvintelor dar de cite ori am prilejul incerc sa sensibilizez si pe org. maratoanelor clasice precum cei din Medias , Sibiu , Cluj, Resita.

Da. Exista categoria 45<. Si da, daca ati impinit 45 ani, atunci concurati in aceasta categorie.:P

Se poate ca pe site sa facetzi si o sectziune cu "Cazari"...sa se poata mai usor cauta locuri de cazare.Asta desigur pentru cei care vor veni din zone mai indepartate.

Multumesc, Lupsa

Se poate ca pe site sa facetzi si o sectziune cu "Cazari"...sa se poata mai usor cauta locuri de cazare.Asta desigur pentru cei care vor veni din zone mai indepartate.

Multumesc, Lupsa

Da:). Deja este facut. :P

red_dragon, cred că de la tine e cel mai indicat să cer ajutor.

Te rog să mă bagi în lista de messenger (alex_sonyqwerty) că am nevoie de câteva amănunte legate de cazare, locul exact de unde se dă startul, unde mă pot caza aproape de grădina zoologică (1. nu pot dormi la cort că e frig, 2. nu cred că mă înţeleg bine cu leii, dar nici nu vreau să experimentez... :P, şi alte minuni din astea.

Mersi...

Cum e cu punctele de alimentare pe traseu ?

In special cate sunt, cam ce o sa fie acolo, sa stiu si io daca sa vin cu rucsacul de apa in spinare... ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.