Sign in to follow this  
adrian06

Un mic sfat (pedala)

Recommended Posts

Am o mica problema cu pedala. Azi, tocmai ce mi-a venit bicicleta, am mers cu ea vreo 2 ore, iar cand am ajuns acasa am observat ca am o problema cu pedala, si anume nu s-a infiletat corect, defapt s-a infiletat intr-o parte in acel brat, iar acum sta stramba si nici nu prea mai am cum sa o scot... Vreo idee? :(

si nu reusesti sa o desfiletezi cu o cheie mai lunga? oricum s-ar putea sa se fi distrus filetul...

"s-a infiletat" adica ai infiletat-o tu sau asa a venit ea. Bicicleta e noua, SH, da mai multe detalii.

Daca a venit cu pedalele demontate si tu ai infiletat-o, e foarte posibil s-o fi stricat (ori pedala, ori bratul, ori ambele). Daca e noua bicicleta si asa a venit, mergi cu ea sa-ti schimbe bratul si pedala.

Pedalele vezi ca nu au filetul la fel. O pedala e pentru partea stanga, iar alta pt dreapta, nu merge sa le montezi invers. Ca regula de baza: Daca sprijini bicicleta de un perete si te uiti la ea asa din lateral, pedalele se desfileteaza rotind in sens orar si se infileteaza in sens anti-orar. Acelasi principiu se aplica indiferent de care parte a bicicletei esti. Asta ca sa lamurim sensul de rotatie. Apoi, pedalele se monteaza cu mana si trebuie sa se infileteze usor. La final se strange cu o cheie de 15 sau cu un inbus daca au asa ceva in capatul axului pe interiorul bratului pedalier. Nu se strange foarte tare ca ele oricum se strang in mers, iar daca le strangi prea tare, nu o sa le mai poti desface peste 1-2 ani cand poate vrei sa le schimbi.

Un filet distrus la pedala sau la bratul pedalier reprezinta un risc mare sa te accidentezi. Eu unul nu as merge pe ea stiind ca filetul ala a fost deteriorat (imi imaginez ca daca a fost montata stramb si stransa cu cheia nu prea avea cum sa scape intreg). Daca cedeaza in mers, risti sa cazi si cine stie in ce situatie o sa fii atunci.

Bicicleta este sh, pedalele au fost desfacute pt a putea fi introdusa bicicleta in cutie

Chiar asta a fost greseala mea, am observat ca a fost infiletata gresit, si am rotit in sens anti-orar crezand ca se va desface, dar se pare ca mai rau am facut. Maine o sa vad ce pot face. O sa folosesc un fel de parghie, pt a incera sa o desfac, de data asta corect,  sper doar sa nu se strice filetul. Ar mai fi o problema caci daca o sa  procedez asa, va trebui sa tin blocat celalalt brat al angrenajului, adica e ca si cum as trage de fiecare in directii diferite, si mie teama ca ar putea sa se  strice ceva (nu a fost tocmai o explicatie corecta dar sper ca s-a inteles cat de cat ce am zis)

Pai nu asa se face. Pui bratul pedalier orizontal si bagi sub el o caramida sau ceva ca sa nu-i permita sa mearga in jos, apoi pui o cheie pe pedala si incerci sa fie si cheia tot orizontala. Cu ele puse asa, ar trebui sa poti desface. Daca e super intepenita, foloseste un ciocan cu care lovesti usor cheia in capat (asta ar trebui sa-i dea drumul).

Oricum, avand in vedere ce spui, eu unul as lua un pedalier nou. Nu stii cand cedeaza pedala aia si ramai cu piciorul in aer. Nu ai zis ce fel de bicicleta este. Ar fi util pentru a-ti putea da sfaturi mai clare. Gandeste-te ca daca e MTB si esti pe o coborare in viteza, tu stai in pedale si cu mainile pe ghidon. Cum ar fi sa ti se rupa pedala intr-un astfel de moment? O sa cazi garantat, o sa te lovesti rau si nu cred ca merita riscul.

daca reusesti s-o desfaci ... si te gandesti s-o mai folosesti. Poti incerca putin poxipol pe filet inainte de reinfiletare, va fi pentru ultima data cand mai vezi acea pedala separat de brat ... sau mai exista flex :D

Bicicleta este aceasta http://imageshack.us/photo/my-images/853/o515.jpg/   tocmai am cumparat-o de la bykeservice

O sa fac  cum mi-ai zis, daca totusi o sa se strice filetul o sa cumpar un brat pedalier ieftin

Multumesc frumos!

Si monobloc :), ca nu o sa se potriveasca, daca stii unde si dupa ce sa te uiti, eu asa am facut cand mi-am schimbat angrenajul, m-am uitat la pedalierul vechi, si am luat acelasi angrenaj cu punctul de insertie al axului fata de placa mica(unele is mai in exterior(trebuie ax mai scurt), si altele in interior(ax mai lung), daca mergi la un service, stiu ei la ce sa se uite.

S-a rezolvat, am scos pedala, am dat putin cu smingherul unde s-a stricat filetul(nu peste tot, o portiune mica) si am infiletat-o din nou. A intrat bine, adica s-a infiletat drept de data asta pana la sfarsit

Multumesc frumos pt sfaturi!