Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Vyk

Centura de fortificatii a Bucurestiului

Recommended Posts

Salutare!

Iata ca a mai trecut un an, topicul a trecut de frumoasa statistica de 1000 vizualizari, deci ciclisti interesati ar fi. Ce nu am reusit anul trecut vom face in 2014. Anul acesta vom merge si la forturi insa propun sa o luam treptat.

Mai exact, in martie (mai putin weekendul viitor) vreau sa organizez prima tura. De abia se mai incalzeste, se mai zvanta noroiul din padure etc.
De data aceasta voi veti stabili ziua si tura. Propun insa sa mergem direct la bateria 4-5 Tunari unde ar trebui sa fie uscat si bine. Dupa atata ninsoare nu m-as mira ca 3-4 sa se fi inundat la loc deci ne-am limita mult in a explora.

Punctul de intalnire ar fi Pipera, la rond (in zona Mac, benzinariile OMV si Mall), in jurul orei 12:00. In functi de ceilalti participanti se mai pot face intalniri si la alte puncte. Pentru nordisti tura va avea cam 35km dus-intors. Mai multe detalii dupa ce ne strangem si stabilim o data.

Buna!

Mie mi-ar placea sa vin; imi starneste interes aceasta tura, iar vremea cred ca devine din ce in ce mai prietenoasa.

Eu as prefera ziua de duminica, insa ma supun deciziei majoritatii. In ceea ce priveste obiectivul, pentru o prima tura bateria 4-5 suna foarte bine.

In cazul in care se mai strang 1-2 doritori as putea merge si in acest weekend, eu tot duminica prefer - lucrez mult in cursul saptamanii si sambata sunt cam zombi. Momentan se anunta ploaie fix pentru duminica insa poate se schimba prognoza, si weekendul precedent trebuia sa ploua, in ambele zile...

Celalalt weekend, 8-9 martie, s-ar putea sa nu pot sau macar 1 zi o sa fie blocata.

Salutare dragi cititori,

Azi am facut jumatate de PE (www.primaevadare.ro) vremea fiind buna (mai putin vantul iute de la intoarcere) si avand chef de un "Ghica".

Am trecut si pe la bateria 3-4 sa vad care mai este starea si, dupa cum ma asteptam, s-a inundat din nou, neputand fi vizitata total decat cu cizme. Apa inauntru este de cam 10cm, lejer fata de cei cam 40+ care erau pana spre toamna. De, zapada topita si ploie si-au facut vazut efectul. De la nivelul de mijloc se poate cobora pe trepte pana la luciul apei si trage de acolo ceva cadre interesante, fiind destul moloz cat sa se faca mici platforme deasupra apei pentru trepied (necesar) si fotograf.

Oricum, de vizitat ramane 4-5 unde sunt conditii mai bune. Iar pentru ciclistii care pot face o tura de 40-50km minim, fortul Stefanesti.

Salutare, inca un mic update, am fost si azi pe traseul PE --> nivelul apei la 3-4 este identic si daca nu ploua consistent nu vad de ce ar creste. La 4-5 inca nu a dat vegetatia deci este inca lejer de explorat extins.

Insa in viitorul apropiat nu stiu cand o sa mai pot organiza ture. Oricum pana acum nu fost inghesuiala pe aici :( insa ma voi opera la genunchi in 1 saptamana sa elimin ceva titan si apoi o sa fie o perioada de recuperare. S-ar putea sa mai ies si weekendul viitor insa nu promit. Daca se alineaza astrele si sunt doritori, cu placere.

Salutare si multumesc pentru interes. As vrea sa ne strangem macar 3 fara mine ca sa fie tura nu duet.

Pana la urma planetele nu s-au alineat deloc, ba din contra, am reusit sa racesc asa ca nu mai ies deloc cu bicicleta :( - trenuie sa ma fac bine pronto.

Patram legatura - iti dau PM cand mai incerc sa mai organizez insa dupa cum am scris, o sa treaca ceva timp.

Iata ca timpul a trecut, mi-am scos titanul din tibie, sunt in recuperare, am inceput sa pedalez si azi m-am avantat in prima tura mai offroad si in primul rand mai lunga. Am facut clasica jumatate de Evadare, cu retur pe sosea, Dimieni-Tunari-Pipera.

Cu aceasta ocazie am trecut rapid si la Bateria 3-4 sa vad care mai este situatia acolo, mai ales dupa ploile bogat cantitative din ultima perioada. Vegetatia a crescut mult, la fel si iarba, insa poteca este vizibila, raspunsul existentei ei fiind evident. Niste animale cu 2 picioare si vid la etajul superior s-au hranit si adapat in zona, stand marturie tacamurile, ambalajele de mancare gatita, paharele de bere si plasele de plastic lasate ofranda.

Inauntru apa a crescut mult, cel mai mare nivel de cand merg eu pe acolo (de aprox 1 an) insa nu cel mai mare nivel ever, dupa cum zic urmele de pe pereti. Practic estimez apa inauntru pe la 130-140cm! Cu mare acuratete, luand repere niste locuri care erau la nivelul ochilor. Fata de ele apa este cam la 30cm mai jos.

Deci pe la 3-4 nuprea e de mers, oricum apa de 1m sau de 20cm tot aia e, cizmele si pedalele nu se impaca. Insa la 4-5 ar trebui sa fie ok, acolo era uscat. Sa vedem, fie fac o tura solitara pt foto fie deja organizez aici o tura direct si aduc si ap foto. Anunt din vreme. Sper sa ne adunam. Topicul vad ca are citiri in crestere.

OK, pastram legatura! Maine (luni) lucrez, era si ziua aceasta o posibilitate.

Vin si eu. Luni muncesc si eu, in rest sunt aproape liber

Salutare,

Toamna a venit, m-am gandit sa mai scot de la naftalina topicul, de...am fost in concediu si apoi ocupat la munca, 2 maratoane si alte activitati de weekend. Sper prin noiembrie sa ne sincronizam sa mergem, oarecum mai bine, se mai duce vegetatia.

Azi am facut in clasic "juma de PrimaEvadare", pana la Ghica si am trecut pe la Bateria 3-4 ca sa vad care mai este situatia. Multa vegetatie, uscata insa tot plin, ceva graffiti noi, nivelul apei, dupa cum era de asteptat, a mai scazut. Insa mai sunt cel putin 50cm de apa inauntru deci tot inaccesibila. Poate avem noroc si pana ne strangem se duce..depinde de cat de mult soare si cat de putina ploaie mai este.

Umplandu-ma de scaieti dupa ce am plecat de la 3-4, pe directia traseului de maraton, mi-a pierit orice curiozitate sa vad ce mai este la 4-5 deoarece pe acolo era si mai multa vegetatie, cel putin pe "terasa" la nivelul mijlociu.

Tinem legatura! Voi da din timp PMuri la cei interesati + postare aici.

Multumiri pentru link. Interesant insa ma amuza clasificarile cu administratori privati, de exemplu la 3-4 Baneasa care este inundata si mereu pustie.

Te-ai baga la ture de recunoastere?

Ar fi tentant. Ține-mă la curent.

Ce ziceti, sunteti tentati duminica la o tura de recunoastere sa vedem ce mai fac bateriile 3-4 Baneasa si 4-5 Tunari? Sau alternativ, daca ne invrednicim, fortul Stefanesti direct. Sambata pentru cei interesati, este show aviatic la Romaero, eu merg. Si oricum o sa fiu dupa o noapte alba de party deci tot duminica ramane de baza pentru cycling.

Conditii....sa nu ploua. As propune un 11:30 ora de intalnire la Academie sau pentru nordistii ca mine (sector 1 si 2) undeva mai aproape gen Floreasca (intalnire la 11:00).

Daca ne strangem revin cu mai multe detalii. Oricum adidasi/ghete serioase (sa nu calcati in cioburi / suciti gleznele), frontale, crema de soare, aparate foto...

PS> am dat PM celor care se interesasera de tura in trecut, sa va anuntati si pe topic daca veniti, sa se stie ce trupa vom fi.

Ok, deci daca nu ploua suntem 2 + mine si pontetial mai vine inca cineva. Am mai dat alte 2 PMs insa baietii au alte planuri deja.

Decidem sambata seara insa sa nu ploua, ucigaltoaca vine cu cursiera si eu o sa am tot echipare de sosea la MTB. Plus ca e curata bike...

Sa va decideti daca mergem la 3-4 si 4-5 (la 3-4 terminam repede, ca e inundata si nu se poate vizita prea mult; la 4-5 putem stationa pe indelete, e si racoare, recomandat) sau incercam direct sa mergem la fortul din Stefanesti.

Prognoza nu este incurajatoare insa poate se mai schimba pana duminica...

http://www.yr.no/place/Romania/Bucuresti/Bucharest/hour_by_hour.html

Eu nu voi putea ajunge. 

Va urez vreme cat mai buna si expeditie fructuoasa! Si poze multe, evident! :)

Salutare, se pare ca un prea avem noroc, prognoza s-a revizuit in mai rau...

Astept telefoanele voastre de dimineata, insa nu mai devreme de 10:15 pls. Vedem cum o fi insa un prea sunt premize...