Pandy

Pantofi de ciclism - există viață după moartea tălpii?

Recommended Posts

O imagine face cât 1000 cuvinte.

cly3.jpg

Acum 2 ture se dezlipiseră. Au fost curățați și lipiți cu Moment pentru încălțăminte (același Moment cu care a fost lipită și talpa bocancilor de iarnă (care au suferit condiții extreme)) și încă ține. Aici, după o nouă tură s-au dezlipit. Mai au șanse? Mă gândesc la o varianta de cusut (bineînțeles nu să-i cos eu că nu mă pricep) dar credeți că ține?

Alte variante?

Nu flexează, dar problema este că suprafața de contract este pe de-o parte un fel de carton dur, iar dincolo plastic...

Cand am vazut titlul topicului, poza ta de profil si incaltamintea aia credeam ca iar ai cazut X_X .

Exista  , dar sunt 2 destinatii  !  Lafel si cu pantoful  , poate ajunge la cos    sau   sa fie reparat  . Prenadez si cusatura    la cizmar.

Pentru o clipa io am crezut ca-i ceva topic de pocaiti.

Io zic sa incerci cu capse de-alea badass care se mai folosesc la fixat tapiteria pe mobila. Pistolul special pentru fixat capsele alea nu stiu daca e foarte ieftin, dar poate gasesti la cineva.

Sau, de ce nu, cu nituri POP. Dai gauri dintr-o parte in alta sa zicem tot la 2-3 cm pe marginea pantofului si bagi nituri. Alea n-au cum sa nu tina. Si avand capatul plat, nu vad cum ar deranja la calcat dupa aia. Atata doar ca trebuie sa le bagi printre crampoane.

• Upvote 2

Se poate cu Poxipol. Cureti bine suprafetele pe care il aplici si ar fi bine sa le zgarii cu ceva ascutit ca sa prinda adezivul mai bine.

Pentru o clipa io am crezut ca-i ceva topic de pocaiti.

Io zic sa incerci cu capse de-alea badass care se mai folosesc la fixat tapiteria pe mobila. Pistolul special pentru fixat capsele alea nu stiu daca e foarte ieftin, dar poate gasesti la cineva.

Sau, de ce nu, cu nituri POP. Dai gauri dintr-o parte in alta sa zicem tot la 2-3 cm pe marginea pantofului si bagi nituri. Alea n-au cum sa nu tina. Si avand capatul plat, nu vad cum ar deranja la calcat dupa aia. Atata doar ca trebuie sa le bagi printre crampoane.

Dar și dacă era pentru pocăiți, nu te-ai abținut să nu intri :))

Pistol d-ala am, și capse, chiar sunt curios dacă ar rezista, dar pare o idee și mai bună cea cu niturile. Totul e să țină partea tălpii că în plastic/cauciuc sigur rămâne.

...ar fi bine sa le zgarii cu ceva ascutit ca sa prinda adezivul mai bine.

E și asta o variantă, nu m-am gândit, dar aș putea încerca cu nituri sau capse și să mai dau și cu lipici :)

Capsele alea nu vor tine decat daca reusesc sa treaca dintr-o parte in alta si sa ramana ceva si pentru indoit. Cel mai bine este sa mergi cu ei la un cizmar si sa ti-i lipeasca dupa care sa-i coase. Cred ca va costa undeva la 20-30 lei.

prenadez, asta e cel mai ok. Dar... dai pe ambele suprafete, faci contact ptr cateva secunde, faci asta de 3-4 ori  dupa care dezlipesti, lasi 10-15 minute dezlipit, dupa care imbini suprafetele, o sa tina foarte bine.

Poxipol NU, superglue NU, picatura NU.

Cel mai sigur cu prenadez + popnituri. Prenadezul se aplica pe ambele suprafete si nu se lipeste cat e umed trebuie sa se intareasca. Sunt mai multe tipuri de prenadez, nu toate sunt bune.

Dar și dacă era pentru pocăiți, nu te-ai abținut să nu intri :))

Pai am crezut ca-i rost de circ si trolling, dar cand colo oamenii mai au si probleme serioase.

BTW, si io am papuci SPD foarte similari cu ai tai, sper sa nu ma lase si pe mine talpa-n drum.

În cazul meu, există. 

10 sau 15 lei, chiar nu mai țin minte, 2 șuruburi și lipici.

jlsx.jpg

8ror.jpg

Cu alte cuvinte, putem spune cumva ca "ti-ai batut cuie-n talpa" :))

Alegerea facuta pentru titlul acestui thread este de-a dreptul ... interesanta. Inteleg ca are marketing-appeal, dar hai sa-l schimbam, totusi.

Conceptul mai exista : http://ecovillagegreen.com/4219/a-dead-sole-how-to-recycle-shoes/

Tema si termenii indexati in postul 1 pot directiona fara probleme o cautare, deci si asta e ok. 

In principiu as putea modifica nitel titlul, dar astept opinia initiatorului, adica @@Pandy :)