teamplus

Ischgl Iron Bike, Austria

Recommended Posts

In 3 august va avea loc traditionalul Ischgl Iron Bike, in statiunea Ischgl.

Sunt 3 trasee cu dificultati diferite,dar marele avantaj este ca nu trebuie sa optezi la inscriere pentru un traseu sau altul ci, completezi tura mica si la sosire decizi daca mergi mai departe si in tura mijlocie. In zona de maxima altitudine din tura mijlocie ai intersectie: cobori si ai completat tura medie sau mai urci faci tura lunga.

Detalii pe http://www.ischgl.com/en/enjoy/summer-highlights/ironbike

E cineva amator?

Parca tot al nostru, de la Oradea, pare mai fain :)

Cu toata diferenta aia imensa de nivel, 79 km nu pare asa fioros, cred ca e perfect pentru cei care iubesc urcarile foarte abrupte. Ma gandesc ca mi-ar face placere, da' anul asta nu stiu daca am cum.

Super, abia astept sa ne ziceti cum a fost....

Daca ajung austriecii astia pe traseele de la maratoanele noastre cred ca raman socati .

Sa stii ca-s cam basite traseele de MTB la austrieci, din ce-am vazut eu. Sunt pitoresti e drept si foarte dificile ca panta, dar sunt un fel de chestii ca-n palma, pietruite cu pietricele albe.... Nu ai santuri, radacini, bolovani, urme de tractor ca la noi. In schimb la francezi e altceva, acolo e bine sa te spovedesti inainte de a te baga pe un traseu negru de XC. Am dat inclusiv de drum de TAF cu noroi imputit ca la noi sau de coborare prin albia raului pe super panta si era traseu marcat de federatia franceza de ciclism.

Intr-adevar urcarile in marea lor majoritate sunt pe alei asfaltate sau cu schotter (un pietris fin bine tasat), adica zbori. Pe la coborari mai sunt chestii tehnice. Din aceasta cauza sper sa putem aborda mai mult decat un maraton obisnuit de la noi cu obstacole obisnuite: trail, radacini, noroi, stanci, etc.