doruk

Monociclul, bicicleta cu o singura roata

Recommended Posts

poate mai mult din curiozitate, sau pentru a incerca toate formele de exprimare pe bicicleta (ma rog asa zisa bicicleta), as dori sa aflu parerea celor care poseda o asemenea inginerie. Cat de greu se poate invata, folosirea in oras, ptr fun etc.

gata, m-am ales cu o asemenea instalatie, am sa va zic primele impresii dupa ce ma urc pe ea. Poate intr-o zi am sa reusesc sa cobor cu ea prin paduri, cum face nebunul acela din New world disorder:)

am sa va zic primele impresii dupa ce ma urc pe ea.

Aş avea doar două mici sugestii:

- să nu te urci pe ea, ci, pentru început, să încerci s-o strecori sub tine.

- schimbă titlul threadului: ”Bicicleta, monociclul cu două roţi”

S-o stăpâneşti sănătos şi să-ţi facă numai bucurii!

În acest caz, ”s-o stăpâneşti” e şi în sens figurat...

Freeride cu monociclul :

Sa inebunesc, nu alta:shock: Nu credeam ca e posibil asa ceva. Omul ala cred ca are bile de otel nu numai in butuc:idea:

E bun traseul din filmulet pentru un Geiger Maraton Reloaded :mrgreen:

unul dintre cele mai tari clipuri pe care le-am vazut in viata mea!!!!fiu-meu de 9 ani,a stat cu gura cascata pana la sfarsit,de i-au curs balele din gura!!!Doamne,Tata,ce as vrea sa pot si eu sa fac asa ceva!!!a innebunit.si eu!

Are un prieten o chestie din asta. Abia am reusit sa stau pe sa tinandu-ma cu ambele maini de pereti si mese.

Imagine postată

am gasit si eu o gramada de vanzare prin targuri,si m-a batur tare gandul sa-mi iau,dar am renuntat la ideecu toate ca nu stau rau cu echilibrul.cu bicicleta stau pe loc minute in sor,in echilibru!

Şi eu mi-am luat unul, am încercat vreo 2 săptămâni să mă dau, şi apoi am renunţat. Acuma stă şi adună praf...

mai,ce face ala in clip e o adevarata incantare,dovada de maiestrie maxima,dar nu trebuie toti sa credem ca vom putea face asta,nici macar sa credem ca putem sta pe el in achilibru!e foarte greu!eu,de exemplu pot merge intr-o roata cu motociclete si 50-100 metri,daca o prind in pozitia buna,dar cu bicicleta,rade fiul meu de 9 ani de mine!el merge mult mult mai bine decat mine,eu abia pot merge cativa metri.am prieteni care urca si coboara dealuri mari intr-o roata cu bikla,pot merge zeci de km intr-o roata,eu as da si 10000 de euro sa pot face asta,am incercat de mii de ori dar nu pot si pace buna!coboara pante mari numai pe roata fata cu bicla!mi se pare imposibil,lor li se pare usor!tre sa te nasti cu astea!

[...]Omul ala cred ca are bile de otel nu numai in butuc

Fix la ce ma gandeam si io. Cum maica sa poti cobora asa fara sa le faci omleta? :blink:

Pe de-alta parte, in oras e buna ca e compacta, usor de urcat/coborat din autobuze, tramvaie. Nu cred ca ar fi potrivita in zonele cu trafic pietonal intens...

nu prea poti merge cu viteza mare.nu e deloc practica,poate esti doar interesant,ca intr-adevar se uita lumea la tine!!!eu am cu fiul meu doua trotinete din aluminiu,eu am una cu rotile mai groase decat normale(tot mici),cu suspensii fata+spate,se pliaza de le bag in rucsac,si sa vedeti ce ture si concursuri bagam pe la mare vara!!!si pe aici,pe la noi pe strada.fac 1 minut cu ea pana la alimentara,vreo180-200 metri!

[...]dar cu bicicleta,rade fiul meu de 9 ani de mine!el merge mult mult mai bine decat mine,eu abia pot merge cativa metri.am prieteni care urca si coboara dealuri mari intr-o roata cu bikla,pot merge zeci de km intr-o roata,eu as da si 10000 de euro sa pot face asta,am incercat de mii de ori dar nu pot si pace buna[...]

Presupun că motocicleta o ţii într-o roată din acceleraţie şi la fel încerci să faci cu bicicleta, nu?

mai,glumetule!!!!normal ca tot din acceleratie o tin,dar la bicicleta acceleratia e in picioare!!!la bicicleta trebuie sa te sincronizezi,picioarele si corpul.la motocicleta e numai corpul,sa pui motocicleta in pozitia optima,ca pe urma nu e greu sa o ti asa,chestia sa nu iti fie frica si sa te lasi suficient pe spate!m-am dus intr-o roata de mii de ori,si am cazut 1 singura data,din prostie,la mine la poatra,mi-a cazut motorul pe glezna dreapta,mi-am spart glezna in 3 locuri,placa,surub,2 operatii,2 ghipsuri,recuperare,1 an frecat!!!toata vara a fost vai de mineam jurat ca nu ma mai ridic intr-o roata,dar sa vezi ce ii dau de numa'!nu este o data sa ies cu motorul sa nu ma ridic de minim 100-200 ori intr-o roata!

Aici greşeşti. Ideea îi să o ţii din echilibru. "Acceleraţia" o foloseşti când simţi că-ţi coboară roata din faţă iar când simţi că te duci pe spate foloseşti frâna (presupun că nu te dai "brakeless"). Iar înclinarea stânga-dreapta o controlezi din ghidon şi din genunchi.

Asta-i cam toată filozofia, în rest îi doar practică.

mai,teoria e Usoara!!Practica ma omoara!!!la motocicleta e mai usor,nu folosesc frana niciodata,o tin doar din acceleratiedar la Bicla ,unde trebuie,pe langa echilibru,sa folosesc si picioarele,si frana,nu se sincronizeaza deloc toate 3!mie nu imi place deloc treaba cu frana.la motocicleta ,si daca merg la un concurs,nu folosesc frana decat 20-30% din cat o foloseste altul!!!folosesc foarte mult frana de motor!am prieteni care isi schimba placutele de 2-3 ori pe an,eu nu le schimb niciodata in viata!cu Masina acelasi lucru.foarte mult lucrez cu frana de motor...

i-am zis si lui Rechinu din Medias,ca,impreuna cu prietenul lui,Traian,merg intr-o roata de se satura(km intregi):as da oricat sa ma pot duce ca ei!initial am zis ca as da si 10.000 euro,apoi am zis ca vreo 3000.acum nu as da mai mult de 1000-2000,ca s-a mai redus bugetul!papa.bfta la mers cu Monociclul tuturor care citesc pe aici!

Presupun că partea practică nu ai pretenţia să o înveţi tot în faţa calculatorului, nu? :P

Ce am uitat să scriu mai sus îi să ţii întotdeauna măinile întinse (nu încerca să tragi de ghidon spre piept când simţi că-ţi coboară roata din faţă).

Deasemenea, încearcă să cobori căt mai jos şaua. Îţi va fi ,ai greu să ridici roata din faţă, dar odată ce ajungi cu ea sus îţi va fi bicicleta mai stabilă şi o vei controla mai uşor.

Sper că nu foloseşti SPD-uri.

P.S. Şi frâna de motor tot frână îi, dar la bicicletă n-ai aşa ceva (cu excepţia bicicletelor fixie)

P.P.S. Suntem pe forum, aşa că aici sfaturile se acordă din spirit samaritean, nu pentru bani http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Bravo ! Acum te poti angaja la circ :)