Trevizes

Le Tour. Editia 100 (pariuri si comentarii)

Recommended Posts

Andy schleck a incheiat onorabil in top 20, el nu mai incheia ture de o zi dupa fractura la bazin.

Editia asta nu a avut nici o etapa desenata pentru capacitatile lui Purito, acum cred ca e satisfacut ca s-a razbunat pe Contador.

Movistar e foarte puternica, l-ar fi putut aduce si pe Valverde pe locul doi daca nu era tigania Saxo - Belkin. "Boc" ala chiar nu a aratat nimic.

Sunt trei ciclisti exceptionali care au fost protagonistii lui 2013, Nibali, quintana si Froome, editia urmatoare se anunta foarte disputata, cred ca aceasta perioada e mult mai interesanta decat 2007-2011 cand domina singur Contador.

Pe mine m-a impresionat Porte, un locotenent in adevaratul sens al cuvantului, nu mascarici ca froome anul trecut, sigur era de podium si el, dar nu au mai venit cu strategia de a face o dubla

Nici Kreuziger nu a mers rau, dintre locotenenti. Pacat totusi ca a trebuit sa-l duca in spate pe Contador, dar poate la anul vor inversa locurile :)

Bine ca se apropie Vuelta ca sa vedem si noi ciclisti mai simpatici (sper), ca mie unul mi s-a luat de Froome si Quintana :D

Nici Kreuziger nu a mers rau, dintre locotenenti. Pacat totusi ca a trebuit sa-l duca in spate pe Contador, dar poate la anul vor inversa locurile :)

Bine ca se apropie Vuelta ca sa vedem si noi ciclisti mai simpatici (sper), ca mie unul mi s-a luat de Froome si Quintana :D

pai parca vine si Froome in Vuelta... sau nu stiu eu bine

Etapa 21:

crk, Trevizes , CristiC, superpippo,GeoVIP, saquza, adi marinescu, razvanArad: Cavendish / Froome

ionut-daniel: Sagan / Froome

nerazzurru: Greipel/ Froome

pai parca vine si Froome in Vuelta... sau nu stiu eu bine

Sa vina, daca vrea, ca sa vedem si noi din ce aluat e facut...

Clasament final

1. saquza - 133 pct

2. superpippo - 129 pct   

3. GeoVIP - 128 pct

4. crk - 122 pct

5. adi marinescu – 117 pct

6. Trevizes - 111pct

7. razvanArad - 101 pct

8. nerazzurru - 99 pct

9. CristiC - 94 pct

10.FFlorin - 92 pct

11.sole42 - 80 pct

12.dang - 65 pct

shinelikeme - 65 pct

13.mariusescu - 58 pct

14.darieteslui - 34 pct

15.ionut-daniel - 19 pct

16.hcampian - 1 pct

Cine vor fi adversarii lui Nibali & Wiggins in Vuelta? 

Froome nu vine in Vuelta, isi traieste momentul de glorie si incheie sezonul cu participari de parada. Contador nu vine in Vuelta, sare peste Giro si tinteste iarasi Turul Frantei 2014. Este o mare ambitie sa nu se lase batut de noul val. Si Purito a declarat ca vrea sa revina in Le Tour pentru un loc mai bun decat cel de anul acesta. Va sari peste Vuelta si el? Mie mi se pare mai potrivit pentru tururile care ofera bonificatii de etapa si pentru care el se poate bate cu favoritii. 

Pentru Cadel acesta ar putea fi ultimul Le Tour, deci se va concentra pe Giro sa-l infrunte pe Porte? Valverde nu a spus clar dar probabil va veni in Vuelta.

Si Andy Schleck ar putea incerca, este iarasi o vuelta pentru cataratori, in putinii km de contratimp sunt si catarari ...  

Felicitari saquza, Felicitari pt pronisticuri celorlalti participanti.

Ne regasim in vuelta

Wiggins nu va veni in Vuelta,vrea sa castige Turul Marii Britanii si mondialele de contratimp.Nibali,Purito,Valverde,Samuel Sanchez,Bentacour,Henao vor fi sigur.Sunt sanse,mici ce-i drept sa participe si Froome,poate si Andy Schleck.

Pot sa-l iau de-acum pe Betancur? Bineinteles, la o cota de bun simt =))

Multumesc FFlorin. Sunt curios de ce se va intampla in Vuelta. Nibali cred ca are o sansa destul de mare, dar sincer sper sa ne impresioneze Betancur cum a facut Quintana in TDF. Cat despre sprinteri, nu stiu ce sa zic. Sper sa-l vad pe Arnaud Demare intr-un mare tur.Chiar sunt curios sa vad daca poate face fata. Apropo, ce parere aveti de lupta Cavendish-Kittel?

Eu as fi tentat sa cred ca urmeaza perioada de dominatie a lui Kittel dar, in acelasi timp ma gandesc la faptul ca britanicul nu a venit cu picioarele odihnite in Franta. 

Am inteles ca la Omega vor veni Renshaw si Petacchi (??) cred ca sunt intariri importante in "trenulet" care a inceput sa devina un factor mult mai important decat era. Recordul lui Mercx inca poate fi batut. :) 

Din cate am vazut, in ultimul kilometru ceva s-a intamplat cu trenuletul lui Cavendish si asa a ramas al 4-lea la intrarea pe linia dreapta. Era destul de clar ca nu putea sa castige desi mie mi s-a parut ca a sprintat cel mai bine din cei 3.Problema e ca aceeasi chestie s-a intamplat cu trenuletul lui Cavendish si in etapa castigata de Greipel si cea castigata de Kittel in fata lui Greipel pe pavate. Deci niste intariri ar fi numai bune. Eu inca cred ca britanicul poate fi cel mai rapid, dar daca vede ca nu-i merge trenuletul sa ia o roata mai repede, nu sa astepte sperand ca Steegmans o sa faca minuni.

Dupa cum a fost finalul la Paris, Cav putea sa-l bata doar pe Greipel dar nu a facut-o nici pe asta. 

Kittel e foarte tare pe picioare rezista bine chiar daca pleaca primul. Mie nu-mi plac sprinterii nemtii, Greipel este extraordinar de arogant, Kittel e un fitzos care zici ca tocmai iese dintr-un club. 

Ce-a ajuns Farrar, saracu' ... 

Daca pana si Boonen il bate, e clar. Ce sprinteri vin in vuelta?

Pentru cei interesati, s-au afisat si castigatorii concursului de pe Eurosport:

In urma tragerii la sorti, care a avut loc in data de 23 iulie, au fost desemnati castigatorii concursului Turul Frantei, desfasurat in perioada 29 iunie – 21 iulie 2013.

PREMIU:  o bicicleta modelul Felt Z95, cadru marimea 58 cm, Gloss White 

• Andreescu Cristian, Braila, jud Braila

PREMIU: cate un ceas de mana marca Time Force 

• Paveliu Mihai Sebastian, Ploiesti, jud. Prahova
  • Prodan Mitica, Brasov, jud. Brasov
  • Ismana Denis, Brezoi, jud. Valcea
  • Voicu Iulian, Chiajna, jud. Ilfov
  • Serbanescu Mioara, Sebes, jud. Alba
  • Blaga Margareta, Tg Mures, jud. Mures

PREMIU: cate un pachet promotional Eurosport alcatuit dintr-un tricou, o sapca si un breloc

• Abrudan Traian, Cluj-Napoca, jud. Cluj
  • Duculescu Adriana, sector 3, Bucuresti
  • Ambrozie Daniel, sector 2, Bucuresti
  • Barbulescu Eneia Sabin, sector 1, Bucuresti
  • Fantanaru Florentina, sector 1, Bucuresti
  • Zybaczynski Dan, sector 1, Bucuresti
  • Sava Alexandru, Roman, jud. Neamt
  • Oita Radu Constantin, Targoviste, jud. Dambovita
  • Marcu Constantin, Bacau, jud. Bacau
  • Hutopila Catalin, loc Dumbravita, jud. Arad
  • Dimcica Tudor comuna Agigea, jud. Constanta

sursa: http://sportline.ro/concurs/