Trevizes

Le Tour. Editia 100 (pariuri si comentarii)

Recommended Posts

Poftim tip de raspuns dat la o intrebare. Sincer m-am plictisit sa intru in polemici cu astfel de oameni, dar tie iti recomand cu caldura folosirea optiuni mediaboxului pt alte limbi, ai de ales intre engleza, maghiara, croata.

CRK cred ca au ceva probleme, am intrat si pe pagina de facebook, de pe care comentatori mai citeau una alta, dar nu e nici un raspuns din partea lor, sper sa se rezolve problema ca mie engleza cu accent britanic imi displace tare mult.

Faneeeeeeeee, calitatea comentariului nu era pusa in discutie. Pe mine daca ma intrebi prefer ineptiile in romana celor in engleza.

Bate-te peste gura, sa nu ramana asa.

Zamolxis, multumesc pentru sugestie.

Cavendish nu mai e ce era....Kittel e pe val.

PS: a revenit comentariul in romana

Pentru maine, etapa 13:

sole42: Cavendish/Froome

Cavendish nu mai e ce era....

Orice manz ajunge gloaba sau ... painea se mananca pe rand.

Eu unul ma bucur pentru ... cavendish. Prea se manifestau cu spirit de balshoi comentatorii aia ai lor. :P

crk, GeoVIP, dang, sole42, superpippo ,CristiC, Trevizes, adi marinescu, saquza:  Cavendish / Froome – 9p

Fflorin, mariusescu,razvanArad, shinelikeme: Greipel / Froome – 1p

nerazzurru: Kittel / Froome – 11p

1. saquza - 76 pct

2. GeoVIP - 71 pct

3. superpippo - 69 pct   

adi marinescu – 69 pct

sole42 - 69 pct

4. FFlorin - 67 pct

5. dang - 65 pct

6. crk - 64 pct

7. Trevizes - 63 pct

8. shinelikeme - 61 pct

9. razvanArad - 58 pct

10. nerazzurru - 55 pct

11.CristiC - 51 pct

12.  mariusescu - 46 pct

13.darieteslui - 18 pct

Nici comentariul in engleza nu e mare branza. Tot romanii nostri au mai mult farmec si-s mai haiosi.

Mi s-a parut mie sau Cavendish a pierdut astazi pt ca s-a lansat mult prea devreme? I-a cam tinut trena lu' Kittel...

• Upvote 1

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo: Cavendish/Froome

nerazzurru: Kittel/ Froome

Mi s-a parut mie sau Cavendish a pierdut astazi pt ca s-a lansat mult prea devreme? I-a cam tinut trena lu' Kittel...

Mie mi s-a parut obosit. In alte dati nu-l mai ajungea nimeni.

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo, adi marinescu , CristiC: Cavendish/Froome

nerazzurru: Kittel/ Froome

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo, adi marinescu , CristiC, Trevizes: Cavendish/Froome

nerazzurru: Kittel/ Froome

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo, adi marinescu , CristiC, Trevizes, crk: Cavendish/Froome

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo, adi marinescu , CristiC, Trevizes, crk,GeoVIP: Cavendish/Froome

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo, adi marinescu , CristiC, Trevizes, crk,GeoVIP: Cavendish/Froome

mariusescu: Greipel / Froome

si mie mi s-a parut Cavendish obosit ieri... avea pozitia ideala, a fost lansat ca la carte, a facut sprintul, si ....s-a terminat benzina 

noh.. si azi merg tot pe Greipel..poate nu mai cade :D

Din cate am inteles la Lotto au cam fost probleme in urma cazaturii, cel putin trei oameni au fost afectati. 

De aceea ma gandesc la faptul ca Greipel e posibil sa fie cam pe cont propriu.

mariusescu; FFLorin: Greipel / Froome

Cred ca sunt trei infrangeri consecutive pentru Cav, nu? De data asta echipa l-a pus perfect in valoare, a fost cum s-ar zice cu poarta goala. Se apropie de 29 de ani, parca, si se pare ca recordul de victorii de etapa al lui Merckx in LeTour va ramane in picioare, dar Cav va ramane cel mai mare sprinter din toate timpurile.

Boasson-Hagen va parasi competitia din cauza unei fracturi de clavicula. Om de baza in strategia Sky anul trecut, cand totul a fost o procesiune plicticoasa etapa de etapa, echipa carand un contratimpist pe munti, in editia din acest an rolul campionului norvegian parea a fi mai mult un fel de puncheur / sprinter aflat pe cont propriu, odata parca l-a batut si pe Cav. 

Sky este insa acum destul de decimata, G.Thomas resimtindu-se dupa cazaturi, Lopez iesit din forma, Kyrienka out, Porte de nerecunoscut intr-o etapa. Citeam pe alte forumuri, si pe afara e mania teoriei conspiratiei, in care, chipurile, Sky s-au dat singuri la fund, pentru ca era prea mult ca sa-si adjudece iarasi ca anul trecut locurile 1-2 si sa nu atraga strident atentia asupra performantelor lor individuale imbunatatite. Numai evolutia lui Porte ar putea fi in aceasta strategie. Daca mai ramane singur impotriva tuturor pe munte, Saxo si Movistar il pot macelari, au locotenenti Quintana, Kreuziger care dupa unii sunt peste oamenii de general! 

Froome este cu totul si cu totul altfel de rutier decat Wiggins, daca poate face spectacol, il face. Dar si performantele sale la contratimp sunt ciudate asa cum erau si cele ale lui Contador la un moment dat. Pina in 2011 nu conta la TT, acum ii bate la 2 minute pe principalii rivali in 33 de km si lasa impresia ca putea demola si timpul lui Tony Martin. 

Urmatorul contratimp e mult mai echilibrat si e de asteptat sa-i avantajeze pe cataratori, iar programul ultimei saptamani este infernal. Turul inca se joaca in conditiile in care duminica e Mont Ventoux, iar saptamana viitoare e infernala daca echipa nu-l poate sustine pe Froome. TValverde va miza probabil pe o singura lovitura de maestru, iar Contador il va ataca permanent. Trei minute se pot pierde intr-o singura catarare, iar in 2011 Froome a clacat in ultima saptamana. 

• Upvote 1

Pt. conformitate:

nerazzurru, shinelikeme: Kittel/ Froome

mariusescu, FFlorin : Greipel / Froome

sole42,darieteslui,razvanArad, superpippo, adi marinescu , CristiC, Trevizes, crk,GeoVIP, saquza: Cavendish/Froome

nerazzurru, shinelikeme: Kittel/ Froome

mariusescu, FFlorin : Greipel / Froome

Etapa de sambata, nr14, Lyon

Trevizes: Sagan / Froome

Ieri a fost tiganie, froomey a pierdut 1 min, valverde practic out. Azi ar fi fost in mod normal etapa pentru evadare. Alt scenariu, Cannondale sa repete trena teribila care ii lasa pe sprinteri de caruta pe catarari si prind evadarea