Sign in to follow this  
mihaiviteazu

Compatibilitate Campagnolo

Recommended Posts

Salut!

Am o cursiera Look cu shiftere Campagnolo Chorus 10sp. Doresc sa schimb caseta de pinioane cu una Centaur sau Veloce (casetele Chorus sunt cam rare zilele astea si destul de scumpe). Stiind ca diferitele modele de casete vin cu diferite marimi ale distantierelor (distante variabile intre centrele pinioanelor), lansez intrebarea:  cele doua casete (Centaur si Veloce) sunt compatibile cu shifterele Chorus? 

Le multumesc celor care pot sa dea un raspuns.

in principiu da, daca ai avut pinioane pe 10 si pui tot pe 10 se potrivesc orice model de la campa

poti merge si pe ergouri super record de 10 si pinioane veloce pe 10 randuri.

multumesc.

insa imi trebuie un raspuns sigur.

'in principiu' asa m-am gandit si eu. numai ca ma ingrozeste gandul de a regla la infinit pentru a gasi buba data de cei cativa microni ai unei eventuale diferente la distantiere.

este cam greu sa faci rost de informatii scurte si clare. la obiect. pare sa fie o lume destul de secretoasa lumea asta Campy.....

nu e secretoasa nicio lume, toate casetele de la campa pe 8/9/10/11 au acelasi pas, fiecare diferit la fiecare numar de pinioane.

eu am scris clar ca daca ai ergouri de 9/10/11 poti pune orice caseta tot de 9/10/11 fara nicio problema.

nu m-am referit la lumea de pe forum ci la cea a produselor campagnolo, care e setata pe groupset-uri si in care stricarea acestora nu e binevenita. de aceea informatiile despre astfel de interschimbari, modificari etc. nu sunt la fel de abundente si de precise ca la Shimano ori Sram. de exemplu, cand te uiti la un produs si vrei sa-l cumperi nu ai astfel de informatii complete despre compatibilitate, in schimb gasesti o gramada de date tehnice si de distante variabile care au menirea de a ma baga in incertitudine. Dupa mine, toate astea sunt facute cu un scop: ai chorus, pune chorus.  

'in principiu' a lasat o urma de indoiala.

imi cer scuze daca am lasat urme de impolitete. 

Am o intrebare pentru tine, cum ramane de exermplu cu compatibilitatea Miche - Campa ? E drept ca eu sunt pe 8 randuri, dar la shiftere Mirage am luat pinioane Miche primato si n-am nici cea mai mica problema, eu zic ca-ti faci griji degeaba.