alix8787

Service pentru furca Manitou

Recommended Posts

Salutare. Am joc la un Manitou Axel Elite 80 mm. Si nu gasesc un service care sa poata umbla la ea. Pe unde am fost au zis ca sunt mai ciudate Manitou-rile astea...Daca stiti voi vreo locatie as fi recunoscator. Multumesc

Am cautat si eu anul trecut, pentru service, si am gasit doar la bikexpert pantelimon.

Salut.Ai fost la Bike Zone pe Cutitul de Argint nr.64?

salut. am fost la Bike Zone si au zis ca o pot repara , dar nu au piesele care ar trebui schimbate. ;)

De ceva timp parchez bicicleta agatata de roata. Astazi am observat ca imi curge ulei din furca (Rseven). Asta suna ca o chemare la service ? (de cateva luni am observat ca bratele furcii au inceput sa aiba o pelicula de ulei)

Daca e doar o pelicula de ulei pe brate (upper tubes/legs), nu cred ca sunt motive de ingrijorare. Eventual mai fa din cand in cand o tura cu bicicleta. Sau macar tine-o cateva ore in pozitia normala.

- cam toate piesele care au ulei in interior [furci, frane, ...] au ''ceva sensibilitati'' cand sunt solicitate sau depozitate in pozitii nefiresti

- tot timpul am avut retineri privind agatarea biclei de o roata

Ok.

am dat search, mi-au fost returnate 8 pagini de rezultate după "Manitou" dar marea majoritate sunt doar păreri/opinii.

Aici ar fi cel mai ok loc unde pot pune întrebări.

Am o problemă cu furca de pe "noua" mea biclă... SH, un Manitou R7, care cam plânge ulei. Un pic cam mult pe brațe și în plus și pe sus pe la lock-out.

cam așa:

Imagine postată

mai multe poze aici:

https://picasaweb.google.com/103534055387023587460/FurcaManitouR7?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJH9zajX5t2_5AE&feat=directlink

încotro s-o apuc? (la ce răsfoiesc pe forum se pare că Bikexpert Pantelimon ar fi răspunsul câștigător)

Am avut aceeasi problema. Dupa revizie, se "misca" foarte bine. Dar maine o testez cu adevarat, pe off-road. (am fost la bikexpert pe pantelimon)

Verific-o și de joc, ca să fie tacâmul complet. Ai nevoie de simeringuri noi, o-ring-uri noi, sper că nu și de bucșe :/ .

Am fost azi pe la 14:00 și-am lăsat-o în Pantelimon.

Să vedem ce-o să-mi zică băieții... :|

Ți-au mai zis ceva băieții? sau încă se mai uită la ea?

:))

scuze... am uitat să spun ce și cum

S-a remediat. Simeringuri schimbate și era un pic prea mult ulei...

După tine, sînt oameni serioși sau țepari? Rezolvă problemele cu eficiență profesională la un preț acceptabil sau nu? Am și eu o Manitou Axel (nu mai scrie nimic altceva pe furcă în afară de COMP TPC lockout 80mm) care ar avea nevoie de service și mi-ar folosi informațiile de genul ăsta. Merci

Salut,

stiti cumva cine se ocupa de furci Manitou in Ro? Am inteles ca ar fi cineva in Bucuresti care stie, are scule si chiar si piese.

Am un Manitou Black Elite 100, care are nevoie de schimbat bucsile din brate (am eu bucsile) si o revizie completa.

salut @teamplus

vezi aici :

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5939-service-in-bucuresti-ptr-furca-manitou/

sau aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13698-service-manitou-r7-mrd-absolute/

In ultimul link ultima postare a lui @raducanmihai face referire și la un Manitou Black.

Momentan voi închide topicul, peste câteva zile voi lipi postarea la topicul din primul link.

Eu am facut singur revizia la Black Elite, e o furca banala, pe arc. Doar ca n-am schimbat bucsele, insa mai mult ca sigur poti gasi un tutorial pe net care sa-ti de idei la capitolul asta. Uleiul il gasesti oriunde, 5WT parca.

Sunt de parere ca poti incerca singur.