calin c

Febra musculara - trebuie pauza de recuperare?

Recommended Posts

Am jucat ieri seara un meci de fotbal, prima oara in cam 10 ani si m-am ales pe azi cu febra musculara cam peste tot in zona superioara a piciorului. Nu ma asteptam :D

Dupa durere i-as zice de intensitate medie. Problema e ca mi-am programat maine o tura de mtb de aproximativ 60-70 km.

Ar fi ceva probleme, fortez prea tare daca merg in halul asta maine in tura? Sau mai bine ar fi sa aman pe alta data desi maine era momentul oportun.

Nu amana, nu ai de ce, doar fii atent sa nu fortezi in rapoarte prea mari. 

Ia o aspirina, o vitamina C si mananca bine in seara asta. Te vei reface in mare parte pentru maine. Daca e nu concurs, e ok.

Eu dupa 3-4 zile de iesit consecutiv cu bicla fac febra musculara, dupa 2-3 zile de pauza trece.

Pe langa vitamine C şi aspirina, ieşi liniştit la mişcare pe bicla, dar NU forta. Te vei reface mult mai repede decât făcând pauză. Mergi cu siguranţă pe principiul "cui pe cui se scoate"

Mama, ce problema! Frate, fara suparare, daca-ti iese vreo buba cred ca e dezastru.

Oricum, de apreciat condescendenta colegilor nostri.

• Upvote 5

Da meh calin, pentru ca treburile se fac cu capul, nu cu c#l.

Cum sa faci febra la un fotbal daca esti MTB-ist? Nu stii ca noi avem 4 unde oamenii ailati au 2 ?

• Upvote 1

de la bicicleta nu fac niciodata febra musculara, de la alergat destul de des, explicatia nu o stiu. si oboseala de la alergat imi trece mai greu ca cea de la pedalat .

De acord cu CRK. Eram prin clasele primare cand atunci cand avem febra musculara dupa ora de sport imi spunea profesorul de sport sa-i dau inainte sa fac miscare ca asa trece febra musculara.

de la bicicleta nu fac niciodata febra musculara, de la alergat destul de des, explicatia nu o stiu. si oboseala de la alergat imi trece mai greu ca cea de la pedalat .

Ciclismul (mai ales cel amator) e un sport aerob. Mai greu atingi pragul anaerob, la care incepe glucoza sa fie degradata rapid si incomplet pana la acid lactic.

La alergare acest prag il atingi mult mai rapid, de unde si febra musculara ce se instaleaza rapid si trece greu.  

De fiecare data cand aveam febra musculara opream activitatile sportive 2-3 zile pana imi trecea. Nu stiam daca se prelungeste sau agraveaza situatia in caz de efort suplimentar.

De aceea am pus eu problema in topicul asta si nu pentru ca as fi vreo "primadona" cum se poate sa fi inteles unii.

Am luni un program incarcat de supravegheat santiere urmat de o partida de tenis(tot in interes de serviciu) si m-ar incurca prelungirea/agravarii starii.

Si pana la urma ce e gresit in a te preocupa propria-ti stare de bine, "frate"?

In fine, am facut si tura si voi afla efectele pe propria-mi piele. Multumesc celor cu raspunsuri pertinente.

Se poate inchide topicul din punctul meu de vedere daca se considera reduntant.