Rubyca

2013.08.18 - Geiger MTB Challenge - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Eroii sunt condamnaţi să sufere înainte de a învinge!” – acesta este un motto care se potrivește perfect acestui concurs.

trans.gif

Prezentare Geiger Mountain Bike Challenge:

GMC este cel mai dur maraton de Mountain Bike din România;

GMC se desfăşoară la Sibiu în data de 18 august 2013;

GMC este o competiţie de ciclism montan care se adresează amatorilor dornici de a-şi evalua performanţele sportive şi de a parcurge pe bicicletă un circuit turistic unic în România, în cadrul unui eveniment local de anvergură;

GMC a ajuns la a VI-a ediţie;

- Pune la dispoziţie o provocare unică, parcurgerea unor trasee superbe, cu urcarea pe vârful Măgura (vechiul drum al saşilor din Cisnădie) şi cu urcarea până la cea mai înaltă staţiune din România (Păltinis);

GMC este organizat de C.S. ProCycling în colaborare cu Primăria Sibiu, Ciclism.ro şi magazinul ActionSport.ro, cu sprijinul sponsorilor principali Geiger Transilvania, Ideal Bikes România și Mapei România.

Geiger Mountain Bike Challenge a pregătit ca şi în anii precedenți două distanţe de concurs, fiind un punct de referinţă în peisajul concursurilor de acest gen.

Traseu Lung- 100 km - cu o diferenţă de nivel de 3.500 m

Traseu Scurt- 50 km - cu o diferenţă de nivel de 1.350 m

Traseele Geiger MTB Challenge par o nebunie pentru majoritatea oamenilor, dar nu şi pentru participanţii la această cursă.

La Geiger MTB Challenge sunt mai multe tipuri de participanţi: unii participă pentru a castiga, alţii işi testează limitele încercând să termine o cursă, cei mai mulţi vin pentru plăcerea participării la eveniment, pentru a fi alături de prieteni, pentru a putea discuta un an întreg despre cea mai grea cursă de maraton de MTB din România. Important este faptul că în 18 August 2013 aveţi ocazia să vă testaţi limitele, aveţi ocazia să ajungeţi la finalul celei mai dificile încercări, aveţi ocazia sa fiţi alături de noi la o sărbătoare a ciclismului.

Acest concurs face parte din cupa Triada MTB 2013 împreună cu Brasov XCM (23.06.2013) și Păltiniș Stage Race (20-21.07.2013).

Cupa va avea un clasament pe puncte separat pentru fiecare concurs și la GMC se vor premia câștigătorii Triada MTB 2013.

Informații și înscrieri pe site-ul Triada MTB.

Am reusit sa fac anul trecut traseul scurt in 3h40. E recomandabil sa incerc traseul lung? Mentionez ca nu am mai facut distante de 100km la maratoane.

Nu ma deranjeaza ideea de a fi oprit la intermediare, si vreau sa fac maxim din ideea de a merge la Sibiu. Mi s-a parut scurt sa fac 3h40 pt cati kilometri si benzina pana acolo.

Eu zic ca nu esti pregatit pentru traseul lung, in afara faptului ca e diferenta mare de duritate a traseului sunt si timpii limita care trebuie respectati altfel esti descalificat, traseul lung are multe portiuni mult mai hard si mai lungi atat ca urcari cat si ca coborari.

Văd 4h:17m în dreptul tău anul trecut, ai avut vreo defecțiune și ai scăzut-o din timpul total?

Mie unul mi-e urât să ajung printre ultimii la traseele lungi - nu mai e (aproape) nimeni pe la finish, plus că trebuie să mă aștepte colegii de echipă. Prefer oricând jumătatea clasamentului la tura scurtă.

Am scazut plimbarea prin Poplaca din cauza sagetii dreapta plasate pe sosea. :)

Nush, mi se pare ca e discrepanta prea mare...ar fi mers un 70km, habar n-am, sau poate ceva mai lung la tura scurta, un 55km ca sa nu termini mega rapid.

Eu estimez un 3h si 30 daca nu se mai incurca traseul sau altele. Nush, vin pt Sibiu pt  3h30....aia e buba mea.

Văd 4h:17m în dreptul tău anul trecut, ai avut vreo defecțiune și ai scăzut-o din timpul total?

Mie unul mi-e urât să ajung printre ultimii la traseele lungi - nu mai e (aproape) nimeni pe la finish, plus că trebuie să mă aștepte colegii de echipă. Prefer oricând jumătatea clasamentului la tura scurtă.

Mi se pare o mentalitate proasta la tine.

Tot respectul pentru cei care reusesc sa termina tura lunga! Apreciez mai mult concurenti care termina tura lunga, decat pe cei care ar fi in stare sa termina tura lunga, insa se bag la tura scurta ca sa termina cat mai sus in clasement ca sa fie vedeta. 

Mi se pare o mentalitate proasta la tine.

Tot respectul pentru cei care reusesc sa termina tura lunga! Apreciez mai mult concurenti care termina tura lunga, decat pe cei care ar fi in stare sa termina tura lunga, insa se bag la tura scurta ca sa termina cat mai sus in clasement ca sa fie vedeta. 

Da frate, daca ai antrenament suficient, cel putin 3000 de km in picioare anul acesta si ture mai lungi, cu diferente de altitudine asemanatoare si ai technica suficienta, bagate la tura scurta. Daca reusesti, cu atat va fi mai mare satisfactia la finish!

Pai normal ca merita sa mergi la lunga daca te-ai saturat de scurta. In cel mai rau caz nu prinzi timpul intermediar, dar care nu mai e deloc asa strans cum a fost acu' cativa ani. Pana la urma vezi mai mult si deci merita mai mult sa mergi pana acolo. Daca o sa termini, vezi tu atunci, da' doar nu iti confisca organizatorii o roata de la bicicleta daca nu termini. Daca nu te duci, nu o sa stii niciodata daca ai fi reusit.

Pe de alta parte, tu chiar mergi la concursuri de ceva vreme, asa ca nu vad de ce nu. La cineva care se da de azi de ieri era altceva.

mer'i la lunga. si eu cred ca bag lunga, daca ma intorc din concediu pana atunci. din ce am vazut pe bikemap.net, singura urcare nasoala e intre km 45 - 50 cu panta de 12%. In rest, din cate imi amintesc din liceu, sunt drumuri forestiere, in genul curmatura-santa-paltinis din cadrul KOM-Offroad.

Daca o sa termini, vezi tu atunci, da' doar nu iti confisca organizatorii o roata de la bicicleta daca nu termini.

In sibiu era la moda sa-ti ia ventilele de la roata cand te prindea politia pe centru cu bicicleta.

Asa a fost si in tura mea de la Azuga de weekend. M-au trimis baietii mai buni sa urc de la capatul urcarii pe drum forestier al concursului de Azuga, spre Susai, pe drumul mai putin abrupt ...."ca nu pot" pe panta maricica din padure .

M-am dus dupa ei.

Am facut inscrierea la tura lunga acum.  :)

• Upvote 1

pai mai lasa upgradeurile si baga ture de acum..:P

Asa da! Ne vedem acolo, intre timp dau o fuga pana in Dolomiti sa ma antrenez la altitudine, o sa vin direct de pe Stelvio si Mortirolo.

Tura lunga are cateva "momente psihologice" sa zic asa, daca treci de ele netulburat e OK. E vorba de urcarea din valea Sadului inapoi in creasta - mai ales daca e cald si mai e si urcarea aproape de final inapoi pe valea Caselor ce se termina cu caratul in spate a biclei pe o rapa abrupta pana in ultimul PA. Daca stii dinainte de astea si nu te doboara, se face elegant. Am vazut multi concurenti care au cazut psihic la urcarea din valea Sadului - incepe foarte abrupt si continua asa multi km - ei i-au dat tare de la inceput si s-au terminat ca bateria. M-au depasit pe asfalt inainte cu viteza mare si i-am regasit cazuti pe marginea drumului in primii 2-3 km de urcus - deci atenite la abordare! Aia de la ultimul PA e doar psihica, adica nu te astepti la asa ceva aproape de final.

Nu mai sunt pregatit nici 30% din ce puteam, asta e , incerc sa dau burta jos , cat de grea e tura scurta? 

Mi-as dori sa fac si tura lunga dar in regim de plimbare

pai mai lasa upgradeurile si baga ture de acum. :P

O sa bag un BV lung in weekend. Si-am urcat deja artileria de transmisie pe bike. No eXXcuses. :)

Tura scurta e ok daca esti mai usurel. Sunt 16 km de urcare care pe un carbon usurel, anul trecut nu i-am simtit. :) Adica, am ajuns la finish cu sentimentul...gata, s-a terminat?

O sa bag un BV lung in weekend. Si-am urcat deja artileria de transmisie pe bike. No eXXcuses. :)

Tura scurta e ok daca esti mai usurel. Sunt 16 km de urcare care pe un carbon usurel, anul trecut nu i-am simtit. :) Adica, am ajuns la finish cu sentimentul...gata, s-a terminat?

Pai carbonul il am si eu usurel, dar degeaba daca elefantul de pe el are 110 kg (ma rog de la 116 e ceva ) 

Coborarile cum sunt ? 

Lungi si destul de ok. Ai ceva printre copaci, ceva sleauri, etc. Nush, exista potential de cazut daca nu esti cat de cat tehnic, dar nu-s mai tehnice ca la BV tura scurta.

@ Campian: Urcarea din Valea Sadului e cea care te duce spre Paltinis, nu?

Iar caratul biclei in spate peste rapa nu comporta aptitudini de alpinist si se poate face cu pantofi de ciclism in picioare ?

• Upvote 1

Anul asta as vrea si eu sa ajung la acest faimos si mult discutat concurs, ar fi pt prima data, deci tura scurta.

Tura scurta e ok daca esti mai usurel. Sunt 16 km de urcare care pe un carbon usurel, anul trecut nu i-am simtit.

Urcarea spre Magura e partea cea mai frumoasa din concurs, as zice. Problema nu e pe urcarea aia, ca ajungi acolo devreme si e impadurita, deci sunt temperaturi scazute, numai bune de catarat. Problema e daca te prinde arsita la ora 12-1 pe celelalte urcari mai scurte, dar fara umbra, dinainte de Rasinari. Pe mine alea m-au terminat anul trecut, dupa ce am reusit sa fac prima catarare dintr-o bucata, fara push-bike.

Despre coborari as zice ca nu-s chiar usoare. Destul de accidentate si de abrupte, in niciun caz de viteza ci mai degraba tehnice. Poate coborarea de la Brasov e mai grea, dar nici coborarea de pe Magura nu se face tocmai fluierand.

Eu nu as subestima tura scurta de la Geiger. Ca lungime si diferenta de nivel e tura lunga de la alte concursuri iar ca dificultate nici nu se compara cu alte trasee care sunt in mare parte pe forestier si asfalt.

@ Campian: Urcarea din Valea Sadului e cea care te duce spre Paltinis, nu?

Iar caratul biclei in spate peste rapa nu comporta aptitudini de alpinist si se poate face cu pantofi de ciclism in picioare ?

Oarecum te duce spre Paltinis, de fapt te urca inapoi in creasta, de acolo mai ai cateva urcusuri si coborasuri mici pana in Paltinis, apoi de acolo urci pana in varf la releu. Incepe din asfalt de pe valea Sadului, urmeaza un forestier foarte pietros care zic eu ca are peste 10% sustinut toata lungimea lui si se termina cu un push-bike pe un torent si inca un pic de drum de TAF care merge cat de cat pe bicicleta. Prima data am pupat poteca cand am ajuns sus, fara exagerari. A doua oara, cand stiam ce urmeaza, nu m-a mai impresionat asa de tare.

Caratul biclei peste rapa nu e mare filozofie, dar vine pe la km 90 si, daca nu stii ca vine, te rupe la moral. De fapt, tu ajungi in vale dupa o coborare foarte grea printre niste copaci si, vazand la ce km esti, te astepti sa te dirijeze in jos spre oras. De fapt, arbitrul te dirijeaza in sus, mai ai de urcat vreo 3 km pe forestier, apoi vine rapa aia si ajungi in ultimul PA de unde traseul e identic cu cel scurt.

Deci niciuna nu e teribil de grea, doar sa stii ce vine. Dupa parerea mea marea dificultate la Geiger sunt coborarile, nu urcarile, cea mai mare parte din push-bike fiind in jos.

poate scot un timp sub 4 ore anul acesta la tura scurta!

si vis a vis de dificultate, este greu, pentru mine coborarile sunt o mica problema...dar trecand peste etapa de la paltinis, o sa fie OK geigerul :))

Haratiu alea nu-s push-bike si hold-bike ca sa nu se duca-n rapa.... :)

Pardon, ca sa nu se duca cu tine cu tot in rapa :)

P.S. Eu vorbesc exclusiv de tura lunga, sa nu cumva sa se sperie cineva de cea scurta.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.