Rubyca

2013.08.18 - Geiger MTB Challenge - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

La categoria Incepatori este voie sub 14 ani cu declaratie semnata de parinti la fata locului ?

Toti copiii nascuti in 1999 si mai tarziu pot participa doar la concursurile de sambata.

Pentru toata lumea care vrea sa se inscrie raspunsul este DA, mai sunt locuri. Foarte probabil , daca o sa se inscrie multa lume, cei care se inscriu la fata locului nu vor primi tricou.

Bun. De inscris sunt inscris, doar ca nu am platit. Deci sa ne vedem cu bine la start.

Se poate face public traseul va rog?

Este in interesul tututror sa fie cati mai putini ciclisti care se pierd pe traseu

stie cineva de unde se poate descarca fisierul pentru gps la tura scurta? ca pe site da cam asa ceva"This route was set to be private by it's owner. Only the owner of this route can display it."

Se poate face public traseul va rog?

Este in interesul tututror sa fie cati mai putini ciclisti care se pierd pe traseu

Eu pot sa vad si sa descarc traseele si fara logare la bikemap.net. Dati click dreapta pe linkul din Title (sunt si alte posibilitati) si "open in new tab" de ex si va apare trackul. Acolo aveti "export gps data". Bafta!

Acum merge, s-a schimbat linkul catre alt fisier.

Vad ca-i cel din 2011. Anul trecut au fost ceva mici diferente fata de cel din 2011.

Care o sa fie mai aproape de cel de anul asta? (2011 sau 2012)

Salutare,

Stie cineva ceva cazare decenta la pret bun? Am nevoie de o camera dubla. Eu pe unde am sunat nu erau libere.

Eventual si un camping, desi stiu ca este unul doar prin Cisnadioara...

Am gasit cu greu, dar am gasit :) 

Foarte greu de găsit cazări în acest moment. Încercați în zonele limitrofe pentru prețuri mai decente (Rășinari, Cisnădioara, Sibiel, Gura Râului, Cristian)

• Upvote 1

cred ca o sa mai fie si alti participanti la camping cisnadioara...cred ca acolo ramane ultima sansa dupa o 1345 de telefoane :) asa ca o sa ne vedem acolo...pentru duminica daca e cineva care vrea sa mearga cu mine cu masina in directia Constanta via pitesti, bucuresti sa ma contacteze :)

Pentru cei interesati am 2 locuri libere... plec sambata pana in pranz iar duminica ma intorc imediat dupa cursa deoarece am treaba in Bucuresti.

Toti copiii nascuti in 1999 si mai tarziu pot participa doar la concursurile de sambata.

Ms.

O fost fain. Ceva mai puțini idioți decât de obicei dar nu am dus lipsă de comentarii de doi lei.

Vremea a fost frumoasă și anul acesta nu au fost probleme de marcaj (cel puțin nu am auzit pe nimeni să se plângă).

Cei care au furnizat adresa de mail la înscriere au deja în inbox un mail cu timpul obținut și poziția în clasament. Pe site-ul oficial se vor publica rezultatele până la ora 22.00.

Felicitări tuturor celor care au terminat cursa!

Timpul pe mail, foarte frumos.

Prima data la Geiger, traseul de 50km, foarte frumos, fara probleme de marcaje pentru mine, organizare ca la carte.

In rest, inghesuiala la start, imbecili in trafic (soferi), gunoi si cioburi pe traseu, "bobo" si "gumi-gumi" si altele asemenea fac parte din "savoarea" traiului in ro :)

Din partea mea, nota 10 (cu felicitari) pentru organizare.

Am fost astazi la un concurs renumit la care doream de mult sa ajung. Mi-a placut foarte mult.Atmosfera superba,organizare riguroasa si placerea de a auzi frumosul dialect ardelenesc.Ca participant la traseul de incepatori pot spune ca a fost un traseu usurel cu prima urcare solicitanta si apoi coborari destul de tehnice pe care ciclocomputerul mi-a aratat 39 km la ora(super).O singura problema care mi-a lasat un semn de intrebare in ceea ce priveste organizarea. La premiere ,la categoria incepatori feminin +14 ani a fost anuntata castigatoarea locului trei o fetita care, culmea, este anuntata la microfon ca are 12 ani.Uitandu-ma la premiere am vazut ca era aceeasi fetita care cu o zi in urma participase si castigase locul 1 la cursa de copii.Intreband pe cei din jur am aflat ca au fost intrebari catre organizatori(Ovidiu)despre acest lucru si i s-a raspuns ca asta e daca parintii sunt nesimtiti.Am fost si eu la Ovidiu sa-l intreb si mi-a dat niste raspunsuri de parca vorbea Salajan de la Federatie.Ca de ce nu am facut contestatie si sa nu mai fac circ de doi lei, ca sunt alte 50 de concursuri de copii la care putem sa mergem.Dar tu ca organizator vezi ca un concurent incalca regulamentul si nu iei masuri de descalificare? E corect ?Noi platim o taxa in care  organizatorul este obligat sa ne asigure conditii bune de concurs si respectarea regulilor.Este primul concurs la care un rider castiga si la copii si la adulti.Un alt copil de 12 ani, care a participat la cursa de copii, a vrut sa mearga pe traseul de incepatori (nu sa concureze) cu unchiul sau care venea in urma tuturor pentru suport tehnic si nu a fost lasat cu toate rugamintile lor. Cum pentru aceasta fetita de sub 13 ani s-a putut sa fie lasata sa participe si sa fie si premiata ?Pentru mine Ovidiu mi-a dat un alt raspuns halucinant -De ce veniti la concursri la varsta asta(eu 58 si sotia 55) Veniti doar sa paricipati ca distractie nu pentru a castiga. Multumesc ca mi-a adus aminte ca sunt batran.La urmatorul concurs de la Sibiu , am sa vorbesc cu tata Rock sa ne inscriem la cursa de copii sub 14 ani ca vom castiga sigur, iar oficialii vor inchide ochii ca si acum.Apropo fetita purta tricou Geiger ,sa fie cumva o slabiciune a oficialilor pentru acest lucru?Totusi pe langa vorbele mele "de doi lei" astept un raspuns din partea lui Tudor Oprea si nu a lui Ovidiu.

• Upvote 7

@@ovidiu

Am si eu o nelamurire. Datele primate pe mail referitoare la pozitia in clasament sunt bune, dar timpul de pe mail este de 15:40:37 si nu stiu exact ce inseamna asta pentru ca timpul meu real este de 06:09:36. Am mai vb cu cineva care are aceeasi problema.

@@ovidiu

Am si eu o nelamurire. Datele primate pe mail referitoare la pozitia in clasament sunt bune, dar timpul de pe mail este de 15:40:37 si nu stiu exact ce inseamna asta pentru ca timpul meu real este de 06:09:36. Am mai vb cu cineva care are aceeasi problema.

Din cauza unei erori umane (sunt eu prost :) ) am trimis ora sosirii în loc de timpul obținut :). Tu ai trecut linia de sosire la ora 15:40:37.

• Upvote 1

@@batranelu

Se pare că, așa cum părea că se întâmplă și la fața locului, vorbim două limbi diferite și eu spun una și dumneavoastră înțelegeți altceva.

Comparația cu Selejean nu mă atinge.

Punctual:

1. Au fost persoane care au înscris la tura de începători copii sub 14 ani. Fetele de la înscrieri nu au verificat buletinul și asta a fost, o greșeală a noastră de care au profitat anumite persoane.

2. Nu suntem țigani și nu dăm persoane jos de pe podium pentru că cineva vine la noi și urlă că se simte neîndreptățit. Am oferit celor nemulțumiți un instrument simplu care se numește CONTESTAȚIE. Cine nu face contestație în scris, vine să urle la fața locului și pe urmă postează pe forum se descalifică și demonstrează lipsă de cultură și un "românism" de înaltă calitate.

3. L-am adus pe părintele care și-a înscris copilul să discutați. V-a oferit premiul și a încercat să poarte o discuție amicală. Nu a prea avut cu cine discuta și ați refuzat premiul.

Adică s-a mers pe principiul hai să facem spectacol. Nu facem contestație, nu acceptăm premiul din mâna fetiței de 12 ani, dar ne certăm cu Ovidiu (care apropo, face doar cronometrajul, nu este organizatorul cursei și a specificat acest lucru de câteva ori în timpul discuției)

4. La final utilzați la fel ca stimabilul domn cu care mă comparați, Selejean, o tactică securistă 100%. Ați luat vorbele mele și ați eliminat câteva cuvinte ca să dați un alt sens frazei.

Posibil să nu mă fi auzit bine și de aceea repet : Dacă la vârsta dumneavoastră veniți la concursuri pentru niște premii mai bine mergeți la alte evenimente, noi nu pentru dumneavoastră facem acest concurs.

Subiect închis!

• Upvote 3

Poze de la competitiile de copii de sambata - http://www.facebook.com/laurentiuvezentan/media_set?set=a.10201783340330260.1073741853.1384211347&type=3 Sa faceti abstractie de diafragma aiurea, chiar m-am straduit dar obiectivul era nou :).

Despre cursa mea la tura lunga - a devenit la final "Mein Geiger" dupa o ratacire urata de PC5 (dupa ce am facut bucla de Paltinis si tocmai trecusem de portiunea comuna) - eram pe locul 4 (5) la categorie, in fatza lui Moisa. Am fost indrumat de persoana de la PC in stanga si la stanga am luat-o. GPS-ul meu era pus pe modul trip (aveam scrisi pe poza cu profilul traseului timpii de anul trecut si eram cu cel putin 40min mai bine, cam 15 min castigasem pe Magura pana la despartirea trasee), era o coborarea abrupta, si de fapt nici nu mi-a trecut prin cap ca nu e bine si sa ma uit pe harta, mai ales ca pana atunci nu avusesem nici o problema cu orientarea. Am facut si eu vreo 93km, ajungand in Rasinari pe la Curmatura, dar m-am oprit inainte de linia de finish ca n-am respectat traseul. A sosit si Simu apoi, parca-i vad si acum fatza cand ne-a vazut pe mine si Lupsa (probleme tehnice) la povesti :). La final s-a dovedit ca a fost bine ca l-a depasit pe Vasiliu! Daca tot faci ceva, fa cat poti de bine! Cam asa i-am spus si la fiica-mea la cursa ei - nu stiu daca se face premierea separat baieti si fete - asa ca incearca sa fii de podium si impreuna cu baietii. Si a reusit - loc 3 la general - singura fata ce a reusit acest lucru, loc 1 la fete.

In concluzie: traseu fain, mi-am aruncat priviri si-n jur, ciclabil, pacat de acea exceptie - un om la PC trebuie sa stea acolo, nu inainte, nu dupa intersectie sau mai stiu eu unde. Stiu ca in general in intersectiile unde se programeaza un om marcajul e deficitar tocmai pentru ca se considera ca nu e necesar, asa ca ... o sa-mi fie invatatura de minte. La copii totul fain, traseu solicitant si valurit, au fost si multi, a compensat lipsa probei family (mi-au cerut copiii sa mergem pe traseul de family - incepatori in acest an, dar n-am avut timp sambata).

Pe anul viitor, tot la tura lunga daca ma tin puterile. Pana timpii mei devin mai slabi ca anii precedenti!  

Guest
This topic is now closed to further replies.