Rubyca

2013.08.18 - Geiger MTB Challenge - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Am ajuns si noi si la concursul de copii dupa mici peripetii pe drum si am si castigat, fiica-mea iesind pe 1 la cei mici si pe 4 la general. Au avantajat-o categoriile (era cred cea mai mare) si un mic incident in cursa. Sper sa ne descurcam bine si la anul la categoria superioara.

Foarte frumoase cursele de copii, am asistat si incurajat cu mare placere la toate.

A doua zi a fost alta poveste. Am terminat printre ultimii traseul scurt. Am avut probleme mari pe urcare si am coborat neasteptat de mult pe bicicleta. Traseul a fost superb, peisaje de vis, single trail, coborare lina prin padure si abrupta pe toate tipurile de teren. O multime de voluntari prietenosi, traseu marcat excelent.

M-a intristat un pic gunoiul din ultimii km, nu ma asteptam sa vad atata gunoi langa sibiu. Pare ca oameni necivilizati sunt peste tot

Multumim, mai venim

In regulament la Conditii de participare scrie clar:

La preluarea numarului de concurs fiecare participant trebuie sa prezinte obligatoriu un act de identitate.

La Traseul incepatori la care am participat am dorit sa il inscriu si pe copilul meu de 11 ani (care a participat si sambata la concurs) dar nu a fost posibil.Scrie clar si mai sus de catre organizatori "copii nascuti inainte de  1999 si mai tarziu nu participa decat sambata".Ni s-a spus clar ca nu are voie sa participe.Am vrut sa il luam pe langa noi sa se invete si el cu trasee mai grele si la fel am primit raspunsul ca nu are voie,ca il intorc din drum daca il gasesc.

Si totusi am fost copii cu nr de concurs si cip care au participat duminca si nimeni nu i-a intors din drum.

Regret ca nu am fost corecta si l-am lasat in parc singur 2:30 ore ca sa ne astepte.

La final mi-a pus o intrebare la care nu am stiut sa ii raspund-poate imi raspund organizatorii:

-Mami,de ce unii copii care au fost la concurs sambata au avut voie sa participe duminica si eu nu?

Sunt de vina parintii care i-au inscris sau cei care i-au inscris fara sa le ceara buletinul?

Tin sa mai spun ca noi am venit de la 400 km distanta de Sibiu special pentru acest concurs.

Astept sa ii raspundeti copilului meu.

O zi buna!

• Upvote 2

mer'i la lunga. si eu cred ca bag lunga, daca ma intorc din concediu pana atunci. din ce am vazut pe bikemap.net, singura urcare nasoala e intre km 45 - 50 cu panta de 12%. In rest, din cate imi amintesc din liceu, sunt drumuri forestiere, in genul curmatura-santa-paltinis din cadrul KOM-Offroad.

tura lunga a fost un numar prea mare pentru mine. nu mai recomand. :)

am abandonat la PA3. ne vedem la anul, cand voi fi mai fit :)

• Upvote 2

tura lunga a fost un numar prea mare pentru mine. nu mai recomand. :)

Am un prieten care rupe pedalele, si abia a terminat in 8.30h. Atat estimam eu ca as face , dar se pare ca abandonam lejer.

Pt tura lunga cred ca tura scurta trebuie sa ti se para incalzire.

• Upvote 1

O fost fain. Ceva mai puțini idioți decât de obicei dar nu am dus lipsă de comentarii de doi lei.

1738_10201175838050637_1797776150_n.jpg

Pe scurt: prima data la Geiger, mi-a placut :) 

Am avut mici ezitari pe ultima portiune dupa sosea, inainte de parc dar a fost ok pana la urma.

Felicitari tuturor

@@Lidia

Copilului ii puteti spune exact asa:

" dragul meu, in lumea asta sunt oameni cinstiti si oameni necinstiti, sunt oameni corecti si oameni care incearca de fiecare data sa fure, noi vrem sa fim un exemplu si tu trebuie sa cresti urmand un set de principii si de valori. De aceea noi am inteles ca organizatorul a stabilit o regula si am respectat acea regula, pentru ca am vrut sa ne urmezi exemplu si pe viitor sa intelegi ca a fi corect si civilizat este un lucru pe care multi oameni il apreciaza".

Din pacate modul in care puneti problema in textul dumneavoastra ma face sa am indoieli serioase ca ii veti spune aceste cuvinte copilului.

• Upvote 4

Eu n-o sa imi spun nemultumirile (ca nu sunt) si nici n-o sa spun ca e cel mai tare concurs din sezonul asta (ca a fost). O sa va impartasesc un aspect pe care l-am observat in acest an. Initial credeam ca sunt eu slab, dar acum sunt convins ca sunt si eu slab slab, dar se si intampla ceva cu fenomenul competitiilor MTB de la noi.

Cred ca suntem de acord ca traseul de anul asta a fost 99% la fel ca cel de anul trecut si ca am pedalat cam in aceleasi conditii (anul trecut a fost seceta, dar si anul asta tot plin de nisip era pe toate coborarile).

Anul trecut, la Geiger, tura scurta, au fost ~400 de finisheri. Ultimul timp a fost de 9:53 si au fost 26 de finisheri care au terminat in mai mult de 6 ore (6.5% din competitori). Primul timp a fost de 2:29.

Anul acesta, la Geiger, tura scurta, au fost doar ~280 finisheri (deci mai putini inscrisi cu o treime, daca presupunem aceeasi rata de abandon - DNF-urile nu sunt in clasament). Ultimul timp a fost de 7:22 si au fost 8 finisheri care au terminat in mai mult de 6 ore (3% din competitori). Primul timp a fost aproape identic cu cel din 2012, 2:26. La traseul de incepatori au fost doar 51 de finisheri si oricum s-au bagat acolo multi ciclisti care ar fi scos timpi de primul sfert la traseul de 52 km (lucru pe care nu-l inteleg si nu-l apreciez, dar in fine).

Personal, mi-am imbunatatit timpul cu 30 minute fata de anul trecut (se putea si mai bine), dar in clasament sunt mai aproape de coada fata de anul trecut.

Concluzia pe care o trag eu dupa Geiger si intreg sezonul asta, este ca s-a mai oprit un pic valul de entuziasm pentru MTB, s-a inchis robinetul de incepatori, s-au cernut un pic participantii si acum la competitii par sa vina doar oamenii bine pregatiti. Ceea ce cred ca e bine, normal si o evolutie sanatoasa.

Si la sfarsit, nu o sa spun cum mi s-a parut organizarea (impecabila), ci o sa spun ca si pentru 2014 voi avea aceleasi doua repere in timpul sezonului: Surmont si Geiger. Acum ar fi frumos sa si urc un pic in clasament, dar vad ca nu sunt singurul care se antreneaza :P

• Upvote 1

Salutare tuturor de la batranul Rock ! A treia oara la Geiger,fata de anul trecut cind au fost niste rataciri in masa,anul asta totul a fost ok si cind zic ok nu mai trebuie sa dau alte detalii. Am sa zic doar citeva cuvinte din partea celui mai batran concurent la astfel de competitii, in nota mea obisnuita,adica...cam 80-85 % din ce pot,psihicul nu ma lasa mai mult cind nu exista categoria "mosi". Targetul propus de sub patru ceasuri,indeplinit. Satisfactie mare ca am stat in sa pe urcarea din asfalt,unde datorita inghesuielii,cam faci push bike. Satisfactia cea mai mare a fost ca mi-au iesit coboririle tehnice,tot in sa,cum am reusit pe unde multi se dadeau jos ?adrenalina plus experienta de la paltinis xco.  Sa ne revedem sanatosi si voiosi la anu' ! PS. ma tot maninca sa fac odata tura lunga,asa...ptr satisfactia mea,anul asta chiar ma simteam in vina,ma retine frica de a nu ma incadra in timp la ultimul chek point,nu ca nu as putea face suta aia de km.

@@nubciclist geigerul a fost de departe cea mai grea tura scurta pe care am facut-o. Mi s-a parut mai greu decat tura lunga de la tusnad de anul trecut de ex. In plus sunt din ce in ce mai multe concursuri. Nu cred ca a trecut entuziasmul cu mtb-ul din contra oamenii au mai multe oportunitati si se duc la ce li se pare ca pot termina mai usor.

Eu as face o alta comparatie. La Vidraru anul asta am fost nu departe de jumatate iar un prieten cred ca a prins primii 20-30%. Aici am fost printre ultimii (5h26) iar el a ajuns pe la inceputul ultimei treimi.

Au venit aici oamenii care stiau cat de greu e traseul si care erau pregatiti pt el.

• Upvote 2

@@Lidia

Copilului ii puteti spune exact asa:

" dragul meu, in lumea asta sunt oameni cinstiti si oameni necinstiti, sunt oameni corecti si oameni care incearca de fiecare data sa fure, noi vrem sa fim un exemplu si tu trebuie sa cresti urmand un set de principii si de valori. De aceea noi am inteles ca organizatorul a stabilit o regula si am respectat acea regula, pentru ca am vrut sa ne urmezi exemplu si pe viitor sa intelegi ca a fi corect si civilizat este un lucru pe care multi oameni il apreciaza".

Din pacate modul in care puneti problema in textul dumneavoastra ma face sa am indoieli serioase ca ii veti spune aceste cuvinte copilului.

eu unul ca si participant ce a platit o taxa m-as astepta ca organizatorul sa asigure buna desfasurare a cursei ceea ce implica si filtrarea participantilor pe categorie de varsta. nu a facut-o, desi era responsabilitatea sa, macar sa isi asume greseala nu sa o dea la intors sau sa caute scuze.

in felul asta mama suparata nu mai avea regrete in timpul cursei vazand alti copii care participau in timp ce ai ei facea wheelie-uri in parc

mi-as permite sa fac o comparatie cu masinile parcate pe pistele de biciclete, unul, doi parcheaza acolo, politia nu da amenda, nu se ridica masinile, e normal ca in cateva saptamani pista de biciclete ajunge parcare pubilca. asa cum la fel de normal va fi ca Lidia isi va inscrie copilul la cursa urmatoare chiar daca nu va avea voie

oamenii vin la concursuri pentru premii, clasament, intrecere altfel s-ar duce la plimbare sau ar face cicloturism, nu ?

A doua oara la geiger, tura scurta...puteam sa scot acelasti timp ca anul trecut sau un timp mai bun daca nu faceam pana pe la km 10(fiind atehnic m-am inarmat cu rabdare ca sa rezolv pana si sa pot pleca mai departe, rezultatul = o pana facuta in cca 15 min ). In rest, coborarile am ales sa le fac pe bicicleta, chiar daca ma miscam mai cu talent daca le luam la pas!!Asa am vrut eu, sa cobor tot ce se poate pe bicicleta(cred ca am innebunit franele!! ).

In loc sa stau pe malul marii la plaja, am ales sa alerg la geiger si nu regret deloc!!

Si da, la toata Triada de anul asta au fost mult mai putini participanti..probabil pentru ca au realizat ca nu este pentru incepatori!!! Anul asta a fost mult mai grea decat cea de anul trecut(si vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca am participat si anul trecut la toate cele 3 etape)

Eu n-o sa imi spun nemultumirile (ca nu sunt) si nici n-o sa spun ca e cel mai tare concurs din sezonul asta (ca a fost). O sa va impartasesc un aspect pe care l-am observat in acest an. Initial credeam ca sunt eu slab, dar acum sunt convins ca sunt si eu slab slab, dar se si intampla ceva cu fenomenul competitiilor MTB de la noi.

Cred ca suntem de acord ca traseul de anul asta a fost 99% la fel ca cel de anul trecut si ca am pedalat cam in aceleasi conditii (anul trecut a fost seceta, dar si anul asta tot plin de nisip era pe toate coborarile).

Anul trecut, la Geiger, tura scurta, au fost ~400 de finisheri. Ultimul timp a fost de 9:53 si au fost 26 de finisheri care au terminat in mai mult de 6 ore (6.5% din competitori). Primul timp a fost de 2:29.

Anul acesta, la Geiger, tura scurta, au fost doar ~280 finisheri (deci mai putini inscrisi cu o treime, daca presupunem aceeasi rata de abandon - DNF-urile nu sunt in clasament). Ultimul timp a fost de 7:22 si au fost 8 finisheri care au terminat in mai mult de 6 ore (3% din competitori). Primul timp a fost aproape identic cu cel din 2012, 2:26. La traseul de incepatori au fost doar 51 de finisheri si oricum s-au bagat acolo multi ciclisti care ar fi scos timpi de primul sfert la traseul de 52 km (lucru pe care nu-l inteleg si nu-l apreciez, dar in fine).

Personal, mi-am imbunatatit timpul cu 30 minute fata de anul trecut (se putea si mai bine), dar in clasament sunt mai aproape de coada fata de anul trecut.

Concluzia pe care o trag eu dupa Geiger si intreg sezonul asta, este ca s-a mai oprit un pic valul de entuziasm pentru MTB, s-a inchis robinetul de incepatori, s-au cernut un pic participantii si acum la competitii par sa vina doar oamenii bine pregatiti. Ceea ce cred ca e bine, normal si o evolutie sanatoasa.

Si la sfarsit, nu o sa spun cum mi s-a parut organizarea (impecabila), ci o sa spun ca si pentru 2014 voi avea aceleasi doua repere in timpul sezonului: Surmont si Geiger. Acum ar fi frumos sa si urc un pic in clasament, dar vad ca nu sunt singurul care se antreneaza :P

Foarte bune remarcile. Si eu am observat acelasi lucru. Desi mi-am imbunatatit timpul cu peste 30 min, sunt in aceeasi zona a clasamentului. Ar fi frumos daca ne-ar da si procycling anumite concluzii dupa 2 ani de triada, ca ei au acces la mai multe date.

@@sqryn

Tu ai oproblemă sau te bagi în seamă ca să pari inteligent. Dacă se aplică ultima variantă te anunț că nu îți iese.

Comparația ta este idioată și nu are nici o legătură cu subiectul.

Când vei organiza un eveniment de acest gen, cu români în Romania o să mai discutăm.

Noi nu facem poliție, noi organizăm un eveniment pentru cei care vor să se simtă bine și suntem destul de stricți în ceea ce privește regulile.

Ce faci cu tânărul de 14 ani care plânge că a uitat buletinul acasă dar el vrea să se dea (și sunt zeci de cazuri de acest gen)? Ce faci cu părintele care te imploră să îl lași cu opilul pe traseu și când îl refuzi te înjură și pleacă totuși cu copilul pe traseu? ce faci cu toți cei care sar gardul la start sau CULMEA iau startul cu cei de la Elite deși ai anunțat clar că descalifici pe oricine merge în față și nu este înscris la Elite? Decizi...decizii!

Știu, tu ești un băiat deștept care ar fi rezolvat toate aceste chestiuni cu calm, discernământ și inteligență! Anul viitor avem nevoie de oameni ca tine, te primim în echipa de organizare să demonstrezi că ești capabil. Până atunci SHUT UP!

Nu am afirmat că suntem perfecți sau că nu am greșit. I-am spus doameni ce să îi transmită copilului pentru că sunt dezgustat de persoanele care nu condamnă gestul (aici vorbim de niște persoane care au încălcat regulamentul) ci sunt indignate că nu au putut și ele să fenteze acel regulament. 

• Upvote 1

Bobby, tu ai CT 36 BBY? - offtopic

Ontopic, cred ca ma apuc de tinut meditatii gratuite cu reparatul penelor. Ultima tura mi-a lasat 3 gauri in camera :D reparate toate 3 in 7:30 minute :)))

• Upvote 1

@@sqryn

Ce faci cu tânărul de 14 ani care plânge că a uitat buletinul acasă dar el vrea să se dea (și sunt zeci de cazuri de acest gen)? Ce faci cu părintele care te imploră să îl lași cu opilul pe traseu și când îl refuzi te înjură și pleacă totuși cu copilul pe traseu? ce faci cu toți cei care sar gardul la start sau CULMEA iau startul cu cei de la Elite deși ai anunțat clar că descalifici pe oricine merge în față și nu este înscris la Elite? Decizi...decizii!

Știu, tu ești un băiat deștept care ar fi rezolvat toate aceste chestiuni cu calm, discernământ și inteligență! Anul viitor avem nevoie de oameni ca tine, te primim în echipa de organizare să demonstrezi că ești capabil. Până atunci SHUT UP!

Nu am afirmat că suntem perfecți sau că nu am greșit. I-am spus doameni ce să îi transmită copilului pentru că sunt dezgustat de persoanele care nu condamnă gestul (aici vorbim de niște persoane care au încălcat regulamentul) ci sunt indignate că nu au putut și ele să fenteze acel regulament. 

Decizia este simpla, ii descalifici sau nu le permiti participarea. Tolerand abaterile creezi situatii ca cele de mai sus in care unii sunt suparati ca nu au reusit si ei sa fenteze regulamentul. Eu nu intentionez sa organizez concursuri dar asta nu ma impiedica sa nu ma deranjeze atitudinea ta.

In loc sa spui da, am gresit, data viitoare va fi mai bine, incerci sa deturnezi discutia si sa arunci vina spre cei care de fapt sesizeaza problema. Cele doua persoane care si-au spus of-ul aici par destul de indreptatite sa ceara explicatii, pana la urma ele si copii lor s-au comportat corect, nu ?

Premiul dat dupa festivitate sau mai bine zis oferit e cam apa de ploaie cam ca si in turul Frantei dupa ce lui Amstrong si inca cativa li s-au retras titlurile. Oricum majoritatea nu ii mai tin minte pe cei de pe locul 2 sau 3 desi acum sunt oficial castigatori. Si nici ei nu cred ca se mai bucura la fel de mult ca si atunci cand ar fi urcat pe podium. Dar poate si comparatia asta e idioata si nu are legatura cu subiectul

• Upvote 2

Bobby, tu ai CT 36 BBY? - offtopic

Ontopic, cred ca ma apuc de tinut meditatii gratuite cu reparatul penelor. Ultima tura mi-a lasat 3 gauri in camera :D reparate toate 3 in 7:30 minute :)))

da, eu sunt cu ct 36 bby..por que?

e prima pana pe care o fac in aproape 3 ani de zile...in rest doar ce am vazut pe la prieteni :))

Anul trecut am venit doar la Geiger și eram invidios pe concurenții care aveau trei bucăți de disc, așa că mi-am propus atunci ca-n 2013 să strâng toate bucățile :D ! Și am reușit! A fost mișto, urcările au fost faine, coborârile solicitante, a fost de toate. Chiar și bălți cu noroi prin parc, ca cireașa de pe tort, pentru cei care erau dezamăgiți că trec finișul cu bița curată. PA2 la capătul urcării a fost genial, deși și anul trecut acolo era loc de popas, dar fără izotonice și apă de la organizatori. Deși o parte din coborâri au fost deviate, vorba lui LeMan, it never gets easier, a fost greu și așa cum a fost. Pe prima coborâre mă dureau brațele și mă rugam să înceapă odată vreo urcare să mă pot odihni. Aveam emoții cu „Zona bobo” dar l-am văzut pe Tudy acolo și mi-am dat seama că totul e sub control (deși era mai bine să fi fost în echipament și pe biță), m-am ales numa cu două „low-five” și mi-am văzut de marcaje (am ignorat marcajele ambulante - niște copilași înveliți în benzi Shimano). Am avut ceva rețineri prin parc pe ultimii 5km, parcă mi-ar fi plăcut să fie mai dese benzile. Am scos timp mai bun ca anul trecut, fără incidente, întreg, mulțumit de mine, de traseu, de colegii concurenți, de organizare. Mi-am cules toate bucățile de disc, păcat că-i de 160 și nu se potrivește cu frânele mele de 180. Cine are măcar o frână de 160 și tot discul, să posteze o poză cu setup-ul :) 

Aș vrea să mulțumesc organizatorilor pentru această etapă dar și pentru efortul susținut de-a lungul verii pentru organizarea celor trei etape. Doar îmi pot imagina cât e de dificil pentru o echipă să organizeze evenimente în trei locuri diferite și la un așa nivel. Vin și la anul, tre să-mi bat timpii de la Brașov XCM, Păltiniș XCP și Geiger și să nu mă mai morcovesc la coborârile de la Păltiniș XCO.

• Upvote 3

:D Lidia, bine ca nu te-a intrebat copilul de ce l-ai lasat singur in parc... Sau ai fi transferat si intrebarea asta tot catre organizare...

In extremis, e ca si cum te-ai supara ca i-ai interzis copilului sa fumeze iarba in situatia in care colegii lui o fac si nu-s pedepsiti de politie.

• Upvote 6

Geiger-ul :) Pentru mine, ramane cel mai frumos traseu de la toate concursurile la care am participat. Ciclabil in proportie de 90%, foarte bucuroasa ca, fata de anul trecut m-am dat jos numai la coborarea cu sant pe mijloc si tare curioasa as fi daca aia se poate face pe bicla :D (banuiesc ca da, asa ca trebuie sa mai invat). Portiunea de single trail de final, ca si anul trecut, m-am simtit minunat pe ea - dupa atata stat in soare, umbra aia tare frumoasa a fost.

Ce imi place iar este ca Geigerul strange, cel putin la fete, pe cele mai bune - si vezi cum stai fata de ele, te motiveaza sa te antrenezi mai mult.

Cum spunea cineva mai sus, in sfarsit un concurs in care concurentii au fost civilizati: fara impins aiurea, fara injuraturi pe traseu, fara nervi. Am vazut in sfarsit fair playul pe care l-am remarcat in cursele de alergare. 

Felicitari organizatorilor si celor care au terminat !!!

• Upvote 5

@@sqryn

de pe margine lucrurile par simple, din interior se schimbă povestea.

Că te deranjează atitudinea mea nu este o problemă, problema este că intri într-o dezbatere care are loc într-un loc public fără să ai cunoștințe despre fenomen și fără să fi implicat în problemă. Bine, asta este caracteristic românilor, să ne dăm cu părerea în public chiar și atunci când nu este problema noastră.

Mai direct spus nu cred că cei care au făcut o plângere au nevoie de avocat și tu, dacă considerai că ai să îmi spui ceva, puteai aborda chestiunile de principiu în privat.

Oricum, pentru că am ceva timp la dispoziție o să îți răspund și la ultimul post.

1. Nu descalifică nimeni un concurent dacă nu există o contestație. Țigănia de mai sus a început după ce persoanele care postează au remarcat că nu urcă pe podium să primească punguța cu doi bani. 

Nu sunt organizatorul GMC dar cum lumea mă cunoaște au venit la mine. Le-am spus direct să facă o contestație dar nu au vrut, au preferat să vocifereze. 

2. Persoanele de mai sus sunt 100% îndreptățite să ceară explicații. Le vor primi pe forum? Mă îndoiesc.

Există datele de contact ale organizatorului, aveau nenumărate modalități prin care puteau cere un punct de vedere oficial. Că ei aleg să scrie aici chiar nu este problema mea. Sunt oameni care nu pot procesa corect cum funcționează anumite lucruri și de aceea se folosesc de această tribună sperând că cineva îi bagă în seamă. Eu îi bag în seamă dar nu le pot rezolva problema.

3. Eu nu deturnez discuția, remarc doar că an de an la concursurile pentru copii avem aceleași probleme. Părinți care vor mai mult decât copii să câștige, deși cursa este gândită pentru cei mici. Noi vrem să îi educăm să facă sport dar părinții vor să îi educe să câștige cu orice preț.

Să îți spun că utilizatorul BATRANELU împreună cu soția stăteau de vorba foarte prietenește cu familia fetei care a luat locul 3 deși are 12 ani (se întâlnesc doar la zeci de concursuri în fiecare an) chiar după terminarea cursei. Că nu au avut nimic de comentat decât atunci când doamna a realizat că este pe locul 4 pentru că puștoaica de 12 ani a fost pe locul 3? Adică na, principiile sunt principii doar atunci când suntem afectați direct, până atunci nu contează.

Departe de mine să am ceva cu familia lor. Îi respect pentru determinare și pentru faptul că participă la vârsta lor la majoritatea concursurilor. În plus au fost în fiecare an alături de Viorel la AAR sau AWR, concursuri făcute cu destul de multă pasiune. Aici avem puncte de vedere diferite.

Discuția poate continua la nesfârșit tocmai pentru că fiecare dintre noi se ghidează după un anumit set de valori. Suntem, așa cum bine spunea cineva, suma experiențelor din viața pe care o trăim. Poate că punctul meu de vedere nu este corect dar la ora actuală eu cred cu tărie în el și nu cred că poate cineva pe un forum să construiască un post atât de bine argumentat încât să fiu convins că am greșit.

Hai să discutăm despre concurs și despre lucrurile frumoase care au fost, nu despre excepții (pentru că eu cred că acestea au fost excepțiile de la Geiger Mtb Challenge).

Mă uit la curse care au o organizare mizeră și lumea nu comentează nimic, tace și înghite. Este normal ca la un concurs cum este GMC să ai pretenții dar eu cred că anul acesta 99%  din concurenți au avut o experiență plăcută. Nu o să ajungem niciodată să mulțumim 100% din participanți. Acesta este un lucru asumat, important este să facem în așa fel încât de la an la an să creștem procentul celor care sunt fericiți că au terminat Geiger MTB Challenge.

PEACE!

• Upvote 3

Eu privind din afara, nu pricep doua lucruri:

1. De ce xulescu nu a facut contestatie, si de ce Ovidiu vorbeste asa 'de sus' si tot nu pricepe ca niste reguli au fost incalcate si nu au fost luate in seama, iar daca el a aflat primul de situatie, putea sa anunte el organizatorii... nu sa dea cu batul pe aici :)

Cand luati o pauza de la carcoteala bagati un ochi la pozele facute de Patrutiu Lucian: Geiger 2013.

Eu nu inteleg de ce dupa un concurs trebuie sa apara x si y sa vocifereze si sa tot bage de vina. In loc sa spunem cum ne-am descurcat sau cum a fost traseul noi ne dam cu parerea despre orice lucru.

Personal a fost prima data cand particip la un concurs de MTB si a fost foarte ok. Un traseu dificil dupa ochiul meu de incepator dar nu imposibil. Cel putin pe mine m-a terminat urcarea prin padure in portiunea unde erau multe pietre. Am simtit ca nu mai am fund. :)) Anul viitor mi-am propus sa particip la toate trei cursele si scot un timp mai bun fata de acest an.

Păi zice omu pace ,el nu ,si nu ,îi da cu razboiu inainte...

Guest
This topic is now closed to further replies.