Rubyca

2013.07.27-28 - Cheile Râșnoavei Adventure

Recommended Posts

Cheile Râșnoavei Adventure – Ediția a II-a 26-28 Iulie 2013, este cea  mai amplă competiție de vară de sporturi montane din România, singurul eveniment care cuprinde, pe parcursul a două zile:

• concurs de alergare montană: cu trasee de maraton și semimaraton,
  • concurs de mountain bike: cu trasee de maraton și semimaraton (cursa 27km) 
  • concurs de duatlon care cuprinde traseul de mountain bike 27km și traseul de alergare de la semimaraton.

Detalii eveniment și înscrieri la http://www.clubulmontanaltitudine.ro/concursuri/inscrieri/
Pagina Facebook a evenimentului: http://www.facebook.com/CheileRasnoaveiAdventure

Vă invităm să fiți alături de noi în organizarea și desfășurarea evenimentului Cheile Râșnoavei Adventure , 26 – 28 iulie 2013 având ca obiectiv promovarea sporturilor montane, a unui mod de turism responsabil, cu  raportare prietenoasă la mediu și natura.

Cheile Râșnoavei Adventure face parte din seria de evenimente inițiate și promovate de alpinista Crina Coco Popescu, prima alpinista din lume care a încheiat Circuitul 7 Volcanoes, cu record validat de World Records Academy.

nu prea inteleg de ce sunt aceleasi curse si sambata si duminica!

si de ce la duathlon se face clasament comun pe 2 zile, tre sa revii duminica in caz ca ai castigat?

nu prea inteleg de ce sunt aceleasi curse si sambata si duminica!

si de ce la duathlon se face clasament comun pe 2 zile, tre sa revii duminica in caz ca ai castigat?

Cursa de Duatlon se va tine si Sambata si Duminica, la cererea populara a concurentilor. Un numar mare de concurenti si-au exprimat dorinta de a participa la o proba de MTB sau alergare montana dar si la Duatlon. Astfel, am creat aceasta posibilitate dupa cum urmeaza:

- un concurent poate participa fie sambata la duatlon si duminica la una dintre probele de MTB, fie sambata la una dintre probele de alergare montana si duminica la duatlon.

- clasamentul la duatlon se va realiza duminica dupa incheierea probei de duatlon, acest clasament va fi alcatuit din rezultatele concurentilor din ziua de Sambata si rezultatele concurentilor din ziua de Duminica.

Pentru premiere, in cazul in care obtineti un loc pe podium si nu puteti fii prezent la festivitatea de decernarea premiilor, fie puteti delega pe cineva sa ridice acest premiu (anuntandu-ne in prealabil), fie veti fi contactat ulterior pentru a stabilii modul de a intra in posesia acestuia.

Concurez de aproape 20 de ani, si cred ca pot sa zic ca a fost cea mai proasta organizare de cand ma stiu. Locul 2 vine editiei de anul trecut. Va rog sa faceti o mare favoare comunitatii de duatlon/triatlon/ciclism si sa nu mai organizati acest concurs. Este mai usor pt toata lumea.

pai da si detalii... nu numai arunci galusca si fugi...

pacat de zona care are un potential frumos, imi pare rau sa spun asta, dar organizarea a fost un esec total si dezamagitor...

marcarea traseului a fost sub orice critica!

am un cunoscut care a participat si spune ca a fost frumos, si ca trebuie inteles ca sunt totusi la inceput.

depinde daca si prietenul tau e la inceput? iar aici a fost a II-a editie, am fost la altele unde erau la prima si nu am avut niciun fel de problema.

m`am ratacit de doua ori, repet traseul foarte prost marcat. plus alergat de caini

da, zona a fost frumoasa. Si traseul, tehnic, single-trail, macadam tot ce vrei. Dar echipa organizatoare e ceva dezastru. In primul rand marcarea traseului a fost grabita si numai in anumite zone. Punctele de revitalizare au fost numai in preajma startului: la proba de duatlon am alergat aprox 15 km fara un pic de apa. La CP/uri au fost oameni neinstruiti, care habar nu au avut de traseu, nu au resusit sa ma indrume, sau daca au facut acest lucru a fost gresit. In momentul in care ai ajuns pe asfalt (indiferent daca ai fost la mtb, sau la alergare) nu mai vedeai nici un marcaj.

Da, sunt la inceput: anul trecut majoritatea concurentilor au sosit in start urland de furie, atunci organizatorul ne-a asigurat ca acum va fi altfel. Da, a si fost. Mai rau: toata lumea se certa cu organizatorii - care au dat vina unul pe celalalt. Din cate am inteles, dupa prima zi, traseul de 27km MTB a fost marcat de un participant enervat - de aceea a fost cat-decat ciclabil.. Este o echipa care nu poate sa lucreze impreuna, si e evident ca nu investesc destul timp in acest concurs.

eu am fost anul trecut la cursa asta si a fost prima cursa pe munte la care am fost. M-am bagat din prostie la tura lunga dar n-am avut nici o problema cu organizarea. Nici cu gasirea traseului, nici cu alimentarea (au fost chiar mai multe decat erau planificate).

Imi pare rau sa aud ca anul asta a fost asa rau.

Guest
This topic is now closed to further replies.