claudiuid

Soft inregistrare ture

Recommended Posts

uite-o aici.

LE

și ti-o trimiti ca atasament pe mail.  (intr-adevar, depinde de aplicatie cum gestioneaza. De ex mapmyride o trimite catre mobil odata facuta p eweb, cyclemeter o incarca daca tii mai mult apasat pe atasament si te intreaba "open with...")

Pai depinde de aplicatie. Cu ce vrei s-o folosesti ? Are acolo o gramada de formate ...

@Mac, si daca are Ozy Explorer de ex ?

Pentru windowsphone 8 exista Navicomputer . Iti poti incarca orice harta la orice nivel de zoom si o poti folosi off-line . Log-ul este in format gpx, format suportat de toate celelalte (edmondo, strava, etc) , inclusiv de banalul Maps de la Google, daca introduci fisierul aici: http://www.gpsvisualizer.com .

Pentru antrenamente pe trasee consacrate, unde este bine sa ti se sopteasca melodios la ureche, in timp util, de o voce duioasa, cam cum stai; nu este recomandat.

Salut,

Dupa vaste cautari am gasit aceasta aplicatie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maral.cycledroid.

Il folosesc de aproximativ o saptamana. Functioneaza grozav doar cu GPS-ul telefonului, fara sa aiba nevoie de o conexiune de date. Ce m-a uimit este ca in general aplicatiile cer initial si conexiune de date sau wi-fi ca sa te localizeze repede (doar prin GPS in general dureaza mai mult) insa acesta mi se conecteaza la 15-20 sateliti in 5-10 secunde de cand activez tracking-ul.

Are si niste grafice mai mult sau mai putin utile. Are map traking si inca ceva interesant este ca pot exporta in mai multe formate, printre care si ".csv".

Nu cere permisii de access la date personale, nu are reclame. Exista varianta identica pe Google Play cu "(donate)" in coada, pentru cei ce vor sa sustina developer-ul.

Numai bine

• Upvote 1

Sau exportă înregistrarea traseului din MyTracks și importă-l într-o altă aplicație (MapMyRide, Strava, BikeMap, RunKeeper etc.) pentru a recalcula datele de lungime și elevație ale traseului.

Mulţumesc, puterfixer şi dragancenusa, problema cu datele aiurea apare doar pe telefon; cand export traseul în Google Earth de pildă, datele sunt evident mai apropiate de realitate.

Am făcut azi niște plimbărele prin oraș, prima fiind din Tineretului în Herăstrău - 6km, mers agale, oprit la toate semafoarele. Ce-mi arată Strava pe ecran? 91km și media de 220km/h. După upload pe server, traseul arată normal.

WTF.

http://www.strava.com/activities/144855989

10313857_10152173257720749_6702130887660

@@locke

Dupa vaste cautari am gasit aceasta aplicatie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maral.cycledroid.

L-am testat azi și părea ok dar nu reușesc să încarc pe el un gpx din afară; îmi dă tot timpul error. Ai încercat să imporți vreun traseu în acest program?

Și Mytracks merge doar cu GPS-ul telefonului fără altă conexiune de date.

@@Mircea PF

Salut,

Nu am incercat sa import pana acum dar din cate observ singura optiune de import este aceasta: ".csv" (comma separate value).

Ma gandesc ca, daca poti converti gpx-ul in csv, asa ar functiona. 

Oricum, sunt foarte impresionat de simplitatea aplicatiei, ofera pentru mine un numar mare si suficient de statistici: current/average/maximum speed, distance, ride time (timpul petrecut in miscare), altitude AMSL, ascending/descending elevation, min/max altitude, initial/final altitude, total time (timp start finnish, cu tot cu timpi stationari), gross speed, net/gross pace, start/end time (data hh:mm:ss) si conform unor date pe care le introduci (inaltime, greutate) iti da si niste valori estimative pentru calorii arse, burned fat (grams), consumed oxigen (l).

Pe langa acestea ai si track pe maps si 3 grafice ce compara altitudine vs. distanta, viteza / distanta, viteza / timp.

Toate acestea intr-o aplicatie facuta fara briz briz-uri, fara reclame.

Numai bine

@@locke:

Mulțumesc, am să încerc așa; și mie îmi plac aplicațiile simple fără briz-briz-uri.

numai bine și ție!

Eu foloses Strava pentru Segmentele realizate de altii si bine inteles clasamente :) si mai nou am descoperit Viewranger cam de o saptamana si mi se pare foarte interesant are toate functiile necesare cu toate ca hartile sunt foarte scumpe de pe site dar poti sa iti faci propria harta si sa o folosesti offline, in rest are de toate ...import/export gpx , GPS, Navigare... etc.

Viewranger pe Android si Apple ( din păcate nu e și pe Win )

Navicomputer pe Windows