Sign in to follow this  
keith_moon

Coburi Trekking ieftini

Recommended Posts

Salutare. Poate cineva sa-mi recomande niste cob-uri bune si decente ca pret? poate are cineva de vanzare. Multumesc!

Am mutat topicul la cicloturism, unde ii este locul.

Eu iti pot recomanda pe cele mai bune, incepand cu Ortlieb si vaude, dar nu stiu daca esti dispus sa dai mai bine de 100 euro pe un set.

Sunt si coburi mai ieftini, chiar sub 100 lei, depinde cati bani ai si ce vrei sa faci cu respectivii coburi.

Multumesc, pot investi in jur de 50 Euro, adica m-ar interesa in special Abus ST550 sau asemanator.

In primul rand, bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, daca nu le-ai citit deja, poate te ajuta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3955-genti-si-portbagaje/ 

(topic inchis, insa te poti informa)

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/12609-genţi-bagaje-si-borsete/ 

(topic deschis, in caz ca ai nelamuriri)

Bafta.

Eu fac naveta zi de zi la servici cu o geantă StreetCoach, din acelea care mai apar pe la noi pe net cu 60-80 de lei bucata. Până acum, de un an jumate şi mai bine de naveta zilnică, uneori cu greutăţi mari, a rezistat bine, singura problemă fiind niturile cu care e prinsă şina de geantă, pe care a trebuit să le schimb. Dacă eşti cât de cât priceput la bricolaj, sunt nişte genţi OK la un preţ foarte bun.

Multumesc, Radu. Le-am gasit la baietii acestia pe site:

http://www.bringahaz.ro/shop/accesorii-biciclete/portbagaje-genti

Pe mine m-ar intyeresa ceva in genul Abus ST550:

http://www.abus.com/eng/Mobile-Security/Bike-safety-and-security/Bags/Onyx/ST-550-Pick-Up

dar nu stiu unde le-as putea gasi in Romania (ma rog, n-am fost in stare eu sa le gasesc pana acum la vreun magazin:D)

Imi trebuie pentru oras, dar si pentru iesiri mai lungi la sosea.

Daca n-ai probleme cu comandatul online, le gasesti pe Amazon, (aproape) in buget: link

Acolo le-am gasit demult, dar la noi doar pe ceva site de anunturi, cu 350 de lei + transport.

De pe Amazon a mai cumparat cineva? Au existat "surprize" cu livrarea sau produsul?

Sau de aici:

http://www.bike-components.de

preturile sunt mai bune decat cele practicate la noi, in general.

De la bike-components am comandat de multe ori, sunt ok. Poşta e 10 euro şi durează cam 5 zile.

Vezi că se fac comenzi organizate cu colegii de pe forum, ca să se împartă transportul. Vezi aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3752-comenzi-bike-components/page-35

Eu, inainte de a-mi cumpara ceva serios, am preferat sa iau unele ieftine de proba. Si am ramas cu ele pentru ca sunt foarte multumit pana acum. Este vorba de un model (singurul cred) pe care il gasesti la German Shop (fostul TCM) si e ~ 28 ron (da, am scris corect).

Este foarte, foarte, foarte asemanator cu StreetCoach dar la o treime din pret.

8568529418_fbb144817d_c.jpg

9032386734_916b2d4b27_c.jpg

P1090271.JPG

Şi eu folosesc doar unul, deşi am doi.

Da, este doar pentru o parte.

Am doua, dar nu am de ce sa-l car si pe al doilea zi de zi.

ok, poate ne intalnim la sfarsit de saptamana sa le vad, daca ai vreme.

Coburile Ortlieb sunt un must have si pt cicloturistul (foarte) amator? Vad ca sunt cele mai recomandate.

Ma intereseaza de fapt coburi impermeabile pt naveta zilnica si mers la cumparaturi, iar ture de peste cinci-sapte zile nu cred ca voi face prea curand. Pretul poate varia de la 100 la 200 lei.

Aveti vre-o recomandare?

Chiar și pentru "navetă zilnică și mers la cumpărături" - s-a întâmplat să mă prindă o ploaie torențială cu laptopul în cobur și nu am regretat că scria pe el Ortlieb... Era și o discuție despre Crosso pe iasibike, poate îți oferă @@Drysna detalii.

Orice ai cumpăra, asigură-te că sunt impermeabili 100%.

• Upvote 1

Referitor la coburi:

Chestiile ieftine de obicei au o forma standard:

693652956010702511256228-361232-700_700.

- trebuie ancorate serios pentru ca vor cadea pe stanga/pe dreapta... vor intra la spite etc

- daca ai chestii valoroase in ele iti va lua secole sa le scoti s sa le iei dupa tine(de exemplu le lasi la intrarea in kaufland, la ghiseu)

- nu sunt impermeabile

- au fermoare de o calitate execrabila si prea multe cusaturi care deabia asteapta sa cedeze

Coburile care arata ca niste saci cu sistem de prindere sunt mare inventie insa:

63841991164790318506917-361232-700_700.j90 lei setul insa nu se mai gasesc

crosso 200 - 400 lei setul, in functie de material(transportul e scump insa; 100-150 lei acum un an; se merita daca comnada mai multi)

ortlieb 400+ lei setul in functie de model

Folositul in oras mi se pare mai stresant pt coburi decat o calatorie:

- 365/365 7/7 24/24 ele stau pe bicicleta, pe ploaie/ger/soare ; nu stii niciodata cand te suna de acasa ca s-a terminat hartia igienica

- te strecori non stop printre masini/garduri/ziduri... sunt ultimul lucru de care ai grija de pe bicicleta ta

- le vei folosi heavy duty, nu te gandesti ca te lasa in mijlocul padurii si trebuie sa fii calculat

Experiente proprii, am avut de toate din cele mentionate in afara de ortlieb:

- la cele din prima poza: am avut vreo 2 sau 3 , le-am cumparat SH cu 30-40 lei, toate au cedat destul de repede; inca mai am o pereche mai profi(valoreaza vreo 400 lei cred), sunt neprietenoase la folosire insa asa ca le-am imprumutat la prieteni

- streetcoach: folosite intens, fara mila, incep sa cedeze pe ici pe colo insa inca mai sunt functionale dupa vreo 3-4 ani

- crosso dry: prindere mult mai buna decat streetcoach, constructie prea simpla ca sa se strice ceva;

- atat crosso cat si streetcoach: volum incredibil de mare: daca le inchid fara sa le rasucesc sau daca rasucesc doar o data, un sac cred ca are 50-60 l in loc de 30l

- daca am grija la greutate, am volum de carat la bicicleta de 2*50l fata + 2*50l spate + sac 40l intre coburi spate = 240l

Cei care au posibilitatea recomand sa cumpere cumpere coburi din cordura. Diferenta de rezistenta la frecare e de la cer la pamant.

Investitia de 600 lei pt ortlieb e offtopic insa 340 de la crosso mi se pare aproape on topic.

Foarte ontopic:

O sa cumpar si eu o pereche din ce a postat radub. Platesc comision pt cine ma poate ajuta: sunt din Iasi.

• Upvote 2

Eu le recomand cu placere (27,9 ron bucata)

Am doua dar doar unul il folosesc zilnic (celalalt e nou nout).

Zilnic car in el diferite lucruri.

Vara o data la 2-3 zile vede 10 -15 kg (pepeni si alte fructe si legume).

In plus, stau fara griji ca mi-l fura sau ca-l stric daca cad cu bicicleta. Acum vreo 2 ani am cazut cu bicicleta intr-un sens giratoriu si i-am facut o gaura de aproximativ 1 cm2 din cauza U-Lock-ului pe care il aveam inauntru. Ce faceam daca aveam Ortlieb?

Nu am văzut nimic despre impermeabilitate. Nu cred ca sunt impermeabile...