Sign in to follow this  
dak

Dimensiune cauciuc?

Recommended Posts

Va salut. Am luat o bicicleta pe a carei jante este trecuta dimensiunea 622/22 si vreau sa-i schimb cauciucurile. Va rog sa imi spuneti care este dimensiunea minima a cauciucului care poate fi montat pe aceasta janta, deoarece pe la magazinele de pe aici nu au stiut sa-mi spuna clar, doar se uitau prin stocuri sa vada ce ar fi disponibil. Nici pe net nu am gasit un calculator pentru asta. Bicicleta o folosesc din cand in cand la naveta (18 km) si mai putin prin oras. 

Unii si-au montat anvelope mai inguste decat janta. Teoretic merge, dar practic arata foarte urat si nu e prea sigur.

Pentru jantele tale gasesti anvelope de 622x23.

Eu sincer pentru naveta ţi-aş recomanda măcar 28, dacă nu 32mm balonaj - comfortul e net superior.

Ce zice @@radu_vadan, zice bine, 622x28 ar trebui sa iti intre in furci, peste e discutabil.

Verifica intai si apoi cumpara sa nu ramai cu ele pe cap.

Acum are 42-622 (700x40c) si imi da senzatia ca invart niste roti de moara. Probabil cele de 28 sunt cele mai potrivite, 23 si 25 parand prea subtiri pentru bicicleta asta.

Am pus cauciucuri 25-622 in locul celor 42-622 si este o schimbare semnificativa. Viteza medie a crescut cu 11 Km/h, la 35, iar cadenta medie la 80 (de la 71). Cred ca o sa caut o cursiera :). In extrasezon sunt preturi semnificativ mai mici la biciclete (second)? 

Am pus cauciucuri 25-622 in locul celor 42-622 si este o schimbare semnificativa. Viteza medie a crescut cu 11 Km/h, la 35, iar cadenta medie la 80 (de la 71). Cred ca o sa caut o cursiera :). In extrasezon sunt preturi semnificativ mai mici la biciclete (second)? 

X( Nu am setat ciclocomputerul cu noile cauciucuri, deci viteza nu e reala.

Exista o diferenta notabila intre 28-622 si 32-622? Ma refer la comfort si viteza. Bicicleta in cauza e un trekking folosit preponderent pentru naveta in Bucuresti. Ezit intre cele 2 dimensiuni pentru un Marathon Supreme. Acum, pe sezon rece, folosesc Marathon Mondial 42-622 dar mi se par foarte grele, lente pentru oras.

Am avut Continental Touring Plus cu balon de 28  si 32. Pe sosea nu am sesizat diferente. Pe offroad usor era un avantaj minor de confort pt cele de 32, dar immputabil mai ales faptului ca puteam sa rulez la 4 atm in loc de 5.5. PEr ansamblu as zice nu.

Eu nu aş pune cauciuc mai îngust decât suprafaţa de frânare - adică în cazul tău 20mm.

• Upvote 1

Ms. Radu, ceva de genul asta .

ca sa inchei si poate mai ajuta pe cineva informatia, am gasit un chart cu valori orientative si as merge pe un 23mm valoare minima a latimii cauciucului la 14mm deschiderea jentii : 

ETRTOSchwalbe.jpg

• Upvote 1