S3M3

Cum te poti inscrie la un club de ciclism din Romania???

Recommended Posts

M-am gandit mult si m-ar interesa cum te poti inscrie la un club de ciclism din Romania???:roll: Avand in vedere ca sunt multi fani ai ciclismului in tara ar fi de folos aceasta informatie:mrgreen:!!!

Simplu: te duci frumusel si intrebi cine este este presedintele clubului, sau cum i-o zice, intrebi de "boss", pentru ca de obicei aceea este prima persoana cu care trebuie sa discuti :mrgreen:

Din ce oras esti?

Simplu: te duci frumusel si intrebi cine este este presedintele clubului, sau cum i-o zice, intrebi de "boss", pentru ca de obicei aceea este prima persoana cu care trebuie sa discuti :mrgreen:

Din ce oras esti?

Sunt din judetul Cluj!!! Pot merge oriunde nu face nimic am masina

:mrgreen:

aceeasi dilema o am si eu..de vro 10 luni

am 18 ani si tin neaparat sa fac ciclsm la un club(sa vad cum e,nu ca as fi vrun sportiv:)).

Am incercat pana acum la Conpet si la Torpedo Vectra...la conpet cica nu ma poate legitima ca sunt batran..iar la zarnesti a zis antrenorul ca ma baga la echipa dupa ce ma vede cum merg.

E totusi foarte greu sa faci ciclism in Romania:-(

Ma decat in Bucuresti , mai bine pui bicicleata pe un suport si dai 200 km zilnic , daca ai kilometraj sa vezi cati km ai parcurs in gol .

foarte rau ca au cerinte de varsta.astfel nu se incurajeaza sportul.eu locuiesc in israel si aici orice echipa nu-ti impune limite de varsta pt ca ei au competitori la orice categorie de varsta.ceea ce conteaza e sa pedaleze bine. cred ca asa ar putea sa procedeze si cei din romania.

astfel nu se incurajeaza sportul.

ce concepte bizare. tu vrei ca oamenii din romania sa incurajeze aceasta inutila pierdere de timp?

of of, mai mai

Precis imi urc in cap iarasi tot felul de amatori.

Da... ii dau dreptate colegului din israel. In mai toate tarile civilizate nu exista limita de virsta daca vrei sa te inscrii la un club.

Cred ca numai la noi e conceptul asta poate bun poate rau.

Dar neamul nostru e facut sa distruga nu sa construiasca...de aceea nu se sustine nimic la noi. E foarte simplu.

De ce sa avem noi concursuri de sosea, pe mai multe categorii de virsta.

Mai bine nu. Mai bine ne nuitam la televizor la tot felulu de emisiuni pentru retardati si cu tot felul de personaje de astea bizare..ca nici nu stiu sa se exprime bine romaneste...bere si fotbal.

Atit aici la noi nu asteptati mai mult.

Sunt curse cu categorii de virsta 50-59 ani, si peste 60 de ani.

Am intilnit in cursa aceste grupe de categorii de virsta, si in plus si destui participanti care faceau parte dintr-un club de ciclism.

Inclusiv in Turul Lacului Balaton intilnesti aceste grupe de virsta.

Asa ca dincolo unde lumea e mai civilizata, se poate si se poarta aceasta modalitate de a gindi privitor la clubul de ciclism.

Eu sper ca si la noi vor veni vremuri de astea, dar mai trebuie sa asteptam.

In Ungaria exista campionatul national de seniori unde sunt doua grupe de virsta diferite 40-49 de ani si 50-59 de ani.

In 2007 la acest campionat national de seniori la 40-49 de ani au participat 28 de rutieri si la 50-59 de ani 14 rutieri. Asta ca un exemplu.

buna sunt nou si as vrea sa ma ajute cineva in privinta ciclismului. Eu am 15 ani si as vrea sa ma inscriu la un club si de aceea as vrea sa stiu ce se intampla cu scoala. Va trebui sa o abandonez?

In niciun caz nu trebuie sa lasi scoala dar sa nu crezi ca va fi usor:adica trebuie sa faci anumite sacrificii cu ar fi sa-ti petreci majoritatea timpului liber facand antrenamente plus ca orele de odihna trebuie repectate cu strictete.Avnad internet poti cauta cu usurinta un club sa te inscrii mai ales ca ai o varsta buna pentru a intra in acest sport si poti cauta de exemplu Mazicon Emedue sau C.S.Vointa Bucuresti club unde am activat si eu dupa care la under 23 am fost transferat la Dinamo.

In rest poti veni cu noi in fiecare zi de luni pana joi la ora18:00 la Rond Rahova unde facem antrenamente dupa pregatirea individuala iar in week-end ora de antrenamente este la 11:00in rest MULTA BAFTA!!!

da dar problema e ca eu sunt din suceava si aici nu este nici un club.M-am uitat pe federatia romana de ciclism is am vazut ca este un centru ciclist la campulung mold (70 km de Suceava).Ce anume inseamna centru ciclist??

Inseamna pur si simplu un spatiu organizat in care exista un antrenor cu patalama de la Federatia Romana De Ciclism Si Triatlon in care exista de obicei biciclete,resturi de biciclete,un mecanic si o eventuala sala in care poti sta tu cu eventualii colegi de antrenament deci Campulung Moldovenesc ar fi un bun antrenament desi pentru un incepator sa faci 140 de km pe zi e cam mult

Sunt incepator de 1 luna si ceva insa am deja 2000 de km facuti .La 30 km de suceava e un sat paltinoasa in care stau bunicii mei.Si ma gandeam ca in cursul saptamanii cand incepe scoala nu pot sa pierd atata timp pana la camulung asa ca ma gandeam sa merg pana acolo si inapoi.

Vroiam sa te mai intreb ce salar are un ciclist de la dinamo ,unul mediu, si daca va avea un fel de pensie de la club dupa ce se retrage.

Salariile nu sunt mari la Dinamo (de fapt la nici un club). Beneficiezi de cazare si masa daca nu esti din Bucuresti.

Cei care au facut performanta la DInamo au fost ulterior incadrati in structurile Ministerului de Interne.

Eu zic sa nu vinzi blana ursului din padure. Prima data mergi la Dinamo, intreaba de Ciocan junior si iesi la o tura cu baietii. Daca te tine piciorul atunci o sa poti discuta despre o eventuala "inrolare" in randurile lor.

si cu scoala cum ramane?? trebuie sa o abandonez?? eu fac scoala in suceava

Eu nu vreau anul asta , la primavara deoarece vreau sa am timp sa ma antrenez.Si daca sunt foarte bun pot ajunge in echipe din strainatate???

Poti face liceul in Bucuresti.

In legatura cu strainatatea cred ca trebuie sa te relaxezi putin. Cu munca si talent poti ajunge oriunde in lumea asta.

Primul pas este sa mergi la un antrenament cu o echipa. Daca reusesti sa te ti dupa ei poate ca ai o sansa.

si imi ofera aia de la dinamo cazare si masa pe tot parcursul anului??

Si in privinta salariilor poti sa fi mai exact ca eu am cautat pe net si nu am gasit nimic despre dinamo.

Mersi mult pentru info.

Man....prima data mergi la DInamo si participa la un antrenament. Nu pune caruta inaintea boilor spune o vorba din popor.

Vezi daca te tine piciorul si pe urma intreaba ce beneficii o sa primesti.

si imi ofera aia de la dinamo cazare si masa pe tot parcursul anului??

Si in privinta salariilor poti sa fi mai exact ca eu am cautat pe net si nu am gasit nimic despre dinamo.

Mersi mult pentru info.

Nu vreau sa te descurajez...dar in ciclismul din romania nu prea ploua cu bani...is multe echipe(poate majoritatea :-< ) care nu au de unde sa plateasca seniorii...ce sa mai vorbesti de juniori si te asigur ca sunt multi tineri cu avant ca tine...o sa fii multumit daca iti mai deconteaza cate un drum.

Asta e ...daca iti place sportul asta il faci asa ...daca te gandesti sa castigi ceva bani cred ca ar trebui sa te reprofilezi pe alt sport.

Mai bine iti vezi in continuare de scoala...daca iti place ciclismul, te poti legitima la un club, respecti un program de antrenament ,participi la curse si vezi cum te descurci

Mult succes! :D>-

man eu daca imi pun in cap sa reusec ceva nu ma dau batut nici in ruptul capului asa ca daca vreau pot sa ma antrenez sa ma tina piciorul ,nu asta e problema.

Va rog fiti mai expliciti in privinta salariilor si a benificiilor.Sau macar dati-mi un site de pe care sa ma informez.Si inca nu mi-ati raspuns la o intrebare. Daca intru la Dinamo in bucuresti imi ofera ei cazare si masa???

Cred ca abordezi problema gresit.Caci nici tu nu stii ce oferi.

Prima data te duci si-i uimesti .Apoi negociezi partea financiara.

problema este ca eu ,pentru a vorbi cu antrenorul, trebuie sa merg din suceava pana in bucuresti .Eu vrioam sa stiu daca imi ofera cazare si masa atat tot ca in rest ma descurc