El_Cid

Sfaturi achizitie bicicleta pentru oras

Recommended Posts

Salut,

M-ar interesa o bicicleta pentru un traseu zilnic de la home la office. Iar in weekenduri cate un traseu prin padure.

Nu stiu exact ce-mi trebuie. Am 1.77m si 74kg. M-ar interesa sa fie cat mai usoara, va trebui sa o car in fiecare zi pe scari si...

Buget: 2500 lei

Cea din anuntul de aici este ok?

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/classifieds/item/6353-cube-ltd-terra-cu-roti-de-28-cu-xt-si-magura-evo-2/

Sau:

http://www.marosbike.ro/touring/bicicleta-focus-planet-26-inch-2011.html

Io nu stiu cum e Cube acela. Ma incurca franele despre care habar n-am. Pot doar sa-ti spun ca sigur nu-ti trebuie roti de 26.

:) mergand prin eliminare... 20 sunt minuscule, 24 daca ai avea recumbert poate... 26 daca mergi pe distante rff scurte, si uite asa, au mai ramas cele de 28, :)

Incearca sa te gandesti si la marimea care iti trebuie, nu numai la modele si pret. 

Kalkhoff-ul ala e foarte bine echipat, dar nu e decat marimea 55, trebuie s-o probezi. Cadru carbon (?!), portbagaje, cauciucuri de 37 latime, e gata de a pleca pe drumuri de toate felurile.

Cealalta e un fel de "cursiera" cu ghidon drept, are cauciuri subtiri, de 23mm si probabil nu poti pune ceva mai mult de 30mm din cauza furcii spate si fata. Dar e buna de oras si sosele si mai usoara daca o ai de carat zi de zi citeva etaje la bloc. Portbagaje se mai pot improviza, la fel aparatori, dar o sa se adauge la costuri, nu vin incluse. 

• Upvote 1

Focus Ariba vine cu anvelope cu balon de 23 şi pare că mai mult de 25 nu intră - nu o poţi folosi la padure/offroad (poate doar cărată pe umăr :) )

Kalkhoff este mai aproape de ceea ce îţi trebuie, însă este dedicată cicloturismului, greutatea este destulă iar, dacă nu o foloseşti în scopul pentru care a fost creată, e păcat de banii daţi pe ea.

Caută ceva din gama treking/touring cu roţi de 28, cu sau fără suspensie pe furca faţă sau ceva cu geometrie ciclocros (dacă nu eşti adeptul concursurilor, poate avea ghidon drept).

BAFTĂ!

edit: până am formulat eu, mai priceputul nostru coleg ţi-a răspuns la obiect.

Revin, cu scuzele de rigoare! Nu am luat în seamă cadrul şi furca de carbon de la Kalkhoff, ceea ce duce la kg mai puţine de cărat plus avantajele enumerate de @@Trevizes . Pe site-ul mărcii apare un model SELECT HS cu cadru alloy şi cu o greutate anunţată de 16,60 kg.

SUCCESE!

va multumesc pentru raspunsuri.
17kg pare cam grea :(

cred ca voi ramane pe focus... e bine echipata? si vad ca e doar marimea de 50cm

EDIT: din pacate acum m-am uitat, marosbike.ro sunt din Cluj-Napoca... :( deci pica ambele variante din pacate

ce ziceti de asa ceva: http://www.nashbar.com/webapp/wcs/stores/servlet/SearchDisplay?searchTerm=steel+touring+bike&catalogId=10052&cn1=&langId=-1&gast=steel+touring+bike&storeId=10053&URL=CatalogSearchResultView&ddkey=http:PBSearchTermAssociationsCmd

Pe langa pretul afisat de 2500 lei m-ar mai costa 1960 lei (transport, vama si TVA) = deci 440lei

practic pretul ei fara reducere :)

marosbike trimite si in Bucuresti, are partener cele doua magazine bikexcs.

ar fi bine sa te gandesti serios intai ce vrei, sa citesti putin inainte detaliile si doar ai o dilema concreta sa pui in dezbatere niste linkuri. 

Cu "dar de asta ce spuneti?" putem continua la nesfarsit ... 

- o bicicleta commute

- sa fie cat mai usoara (va trebui sa o car in fiecare zi in brate)

- destul de fiabila sa reziste 5 zile pe saptamana, 12 km pe zi pe drumurile din Bucuresti

- as prefera SH

- bugetul este variabil. Eu as vrea sa dau 2500 de lei pe ea. Dar daca saltul calitativ este foarte mare, sunt dispus sa maresc bugetul, in limita a 4000-4500 lei.

Daca poate un moderator sa mute topicul pe forumul general de sfaturi achizitie, nu-l vazusem cand am deschis topicul. Multumesc!

entry level,.dar ptr.oras mi se pare suficient, si

e si usurica.

Scuze de offtopic.

A cumparat cineva de pe site-ul acesta din Bulgaria?
Stiti ceva despre ei, a avut cineva probleme? Vreau sa comand ceva, si nu stiu cata incredere sa am. Vad ca accepta plata la livrare, dar nu stiu daca si pe Romania.
Multumesc.
http://www.sportdelivery.com/en/

Hellou. In viata ne incepem prezenta in varii activitati si evoluam in ele.

Scula (de ex. bicicleta), prima luata, e folosita pana la epuizare si apoi inlocuita cu una mai buna.

Kenzel, cea cu tourney, e un inceput.