DSpider

Când se ieftinesc bicicletele ? Iarna ?

Recommended Posts

Am observat că e la modă să ridice preţurile vara. Ca la aer condiţionat... Ce naiba mă...

Voi ce părere aveţi ?

Vorba aia, ia-ţi sanie vara şi bicicletă iarna...

Nu stiu daca e asa ptr ca nu am urmarit preturile. Depinde de unde vrei sa-ti iei bicicleta, si ce fel de bicicleta vrei sa-ti iei.

Pai e normal ca preturile la biciclete sa creasca primavara si prin vara(cam luna asta sau urmatoarea) sa inceapa reducerile pentru ca producatorii sa termine stocul.Asa merge comertul la articolele de sezon.Si la schiuri e la fel, de la jumatatea lui februarie(aproximativ) incep reducerile.Si la multe altele, cel mai usor exemplu era cu hainele, dar fiind pasionat al schiului am inceput cu acestea:mrgreen:.

Spor la cumparat.

@Dapyx: Cursieră.

Sâmbăta asta au fost alte preţuri pe sportsbikecenter.ro !

(cu vreo 4-5 mil mai puţin, pt. TOATE modelele).

În martie, http://sportbikecenter.ro/#/on-line_shop/biciclete_complete/cursiere_&_de_sosea/merida_road_880-24/ era 17 mil... Până sâmbătă (acum 2 zile) a fost 20 mil şi acum e 2150 RON. Imagine postată

@drew: Da... Mulţumesc... Şi mie mi se pare perfect normal să-mi iau bicicletă prin ianuarie... Imagine postată Imagine postată

Nu se ieftinesc nici la caţiva ani de la apariţia pe piaţa. Le ţin in continuare la aceleaşi preţuri în speranţa că cineva mai puţin informat o sa dea banii. Iar pe cele de generaţie nouă cer şi mai mult ca doar e ultimul model. De acea la noi sunt mai scumpe decat pe la ''vecini şi prieteni''.

@Dapyx: Cursieră.

Sâmbăta asta au fost alte preţuri pe sportsbikecenter.ro !

(cu vreo 4-5 mil mai puţin, pt. TOATE modelele).

În martie, http://sportbikecenter.ro/#/on-line_shop/biciclete_complete/cursiere_&_de_sosea/merida_road_880-24/ era 17 mil... Până sâmbătă (acum 2 zile) a fost 20 mil şi acum e 2150 RON. Imagine postată

Despre Merida stiu ca e o marca buna. Prezentarea din link a cursierei nu arata din ce material e facuta. Banuiesc ca e din aluminiu (cel putin asa ar trebui sa fie - sa te interesezi). Cele mai bune cursiere sunt din carbon, si urmeaza cele din aluminiu. Stiam pe cineva din Piatra Neamt care are biciclete de vanzare, dar esti prea departe si oricum poate e mai bine sa o iei noua de la magazin. Cred ca e o alegere buna.

Mi-a zis cineva că ar ţine şi de cursul valutar... Producătorii le vând în euro şi la noi 1€ când e 3.50 RON, când 3.55 RON. Şi cică, vezi Doamne, diferenţa aia de 0.05 ar însemna foarte mult... Eu nu cred.

Dacă vrei să iei o bicicletă de 1000 € (să zicem), la 1 € = 3.50 înseamnă că bicicleta costă 3.50 x 1000 = 3500 RON. Şi la 1 € = 3.55 ar veni 3550 RON... Adică diferenţă de 500.000 lei vechi.

Dapyx, pe mine mă deranjează că acum 4 luni o găseam cu 450 RON mai ieftin...

Mi-a zis cineva că ar ţine şi de cursul valutar... Producătorii le vând în euro şi la noi 1€ când e 3.50 RON, când 3.55 RON. Şi cică, vezi Doamne, diferenţa aia de 0.05 ar însemna foarte mult... Eu nu cred.

Dacă vrei să iei o bicicletă de 1000 € (să zicem), la 1 € = 3.50 înseamnă că bicicleta costă 3.50 x 1000 = 3500 RON. Şi la 1 € = 3.55 ar veni 3550 RON... Adică diferenţă de 500.000 lei vechi.

Dapyx, pe mine mă deranjează că acum 4 luni o găseam cu 450 RON mai ieftin...

Cursul valutar e doar un pretext, mai ales ca in ultimul timp euro a scazut. Cursul valutar e un pretext ptr orice scumpire. Nu stiu de unde sa te sfatuiesc sa cumperi. Si eu mai fac comanda ptr piese de schimb pe la Bucuresti.

Cursiera ar fi trebuit sa aiba o prezentare ca la asta din link, unde scrie ca are cadrul din aluminiu.

http://www.roadbikereview.com/cat/latest-bikes/road-bike/trek/PRD_290761_5668crx.aspx

După cum am şi arătat, nu contează atât de mult cursul valutar.

Mă deranjează că multe le au deja pe stoc, cumpărate la preţul vechi şi ei le vând la suprataxă.

Şi mă oftic că n-am avut banii ăştia acum 4 luni şi că acum trebuie să aştept până dă zăpada ca să-mi iau bicicletă... Sau să mă îndrept spre sh ? Găsesc şi eu o cursieră bună până în 2500 RON ?

Am găsit: http://www.orbea.ro/bikes/road/ASPHALT/asphalt_fleche.php?color=red2 dar din câte am citit e slab echipată... Măcar de la Shimano 105 în sus aş vrea... Eventual Ultegra... Asta e... Aştept până în iarnă...

Ca nu au biciclete pe stoc, asta cred, dar ca sa maresti preturile cu cateva milioane e aberant. Cursul valutar nu s-a modificat in asa masura incat sa justifice cresterile de preturi. Si nici scumpirea carburantilor nu e asa de mare incat sa determine scumpiri de milioane.

Ca sa-mi dau si eu cu presupusul, e ca ar putea ca modelul respectiv sa aiba 2-3 piese de o calitate mai buna, si deci putin mai scumpe. Dar e doar o presupunere fara acoperire.

De fapt nu înţeleg care este rostul discuţiei.

La ora actuala ne aflam pe o piaţă libera, toată lumea are acces la internet, occidentul este la doi paşi de noi. Puteţi comanda o bicicleta de pe internet, din Austria sau Germania, si va vine pachet acasă.

Politica de preţuri a comercianţilor din România este dictată de piaţă. Atâta timp cat vor avea clienţi care vor sa cumpere o bicicleta de anul trecut la un preţ fara discount trebuie sa fie tâmpiţi sa faca reduceri.

trebuie sa fie tâmpiţi sa faca reduceri.

absolut.

sper ca totusi cumparatorii sa devina mai teligenti si sa recurga din ce in ce mai des la internet

Prietene nu astepta iarna pt. a achizitiona o bicicleta. Daca o vezi azi si iti place, este masura ta, are componentele in buna stare si sunt de firma CUMPAR-O ACUM ! Nu amana, preturile sunt la fel in orice anotimp. Particularii care vand biciclete la targ mai pot lasa la pret, este bine sa fi insotit de un prieten cunoscator.

Prietene nu astepta iarna pt. a achizitiona o bicicleta. Daca o vezi azi si iti place, este masura ta, are componentele in buna stare si sunt de firma CUMPAR-O ACUM ! Nu amana, preturile sunt la fel in orice anotimp. Particularii care vand biciclete la targ mai pot lasa la pret, este bine sa fi insotit de un prieten cunoscator.

1. Trebuie sa aiba si banii si nu-i are. ptr bicicleta pe care o vrea ptr ca are un pret mai mare decat stia.

2. Ce sa caute in piata, ca nu cumpara nici cartofi si nici chinezarii. Cumpara o cursiera de calitate.

Dacă prețurile nu se schimbă în funcție de anotimp de ce acum 4 luni era cu 450 RON mai ieftină ? Imagine postată Ce ţi-e 17 mil ce ţi-e 21.5, nu ? Oare banii ăștia cresc în pom ?

Sincer, mă îndoiesc să fi adăugat vreo piesă nouă (sau îmbunătăţită). Mai degrabă au mărit prețul. Exact la fel am observat şi la chioşcul de la colţ. O vafă costă 1 leu pe timp de vară şi 60 bani toamna... Aşa că acum aşteptăm colecţia toamnă-iarnă... Cine ştie, poate-mi iau şi eu un top gun acolo... Ceva la cornet. Imagine postată

Cand am spus targ m-am referit la targul de masini Vitan-Barzesti din Buc. unde se vand si biciclete printre sutele de autoturisme iar legat de bani cred ca sunt multe anunturi ridicole unde se cauta cursiere in stare buna la un pret de max. 300-400 lei ! Hai sa fim seriosi ! Preturile nu pot varia de la un anotimp la altul cu 450 lei cum spunea un amic de mai jos !

Nu se poate spune neaparat ca bicicletele se scumpesc vara si se ieftinesc iarna...tinand cont de faptul ca vara oferta este mai mare si iarna este mai mica preturile ar trebui sa se manifeste exact invers. In al doilea rand observam ca preturile(in general) au tendinta de crestere, indiferent de anotimp....asa ca este o evolutie perfect normala...banii se devalorizeaza ;)

Cand am spus targ m-am referit la targul de masini Vitan-Barzesti din Buc. unde se vand si biciclete printre sutele de autoturisme iar legat de bani cred ca sunt multe anunturi ridicole unde se cauta cursiere in stare buna la un pret de max. 300-400 lei ! Hai sa fim seriosi ! Preturile nu pot varia de la un anotimp la altul cu 450 lei cum spunea un amic de mai jos !

:D nu cred ca posturile anterioare se refereau la biciclete de 300-400 lei ci mai degraba de 3000-4000

Devalorizare ? Cam rapidă devalorizarea asta... Din martie până acum (când cea mai ieftină cursieră era 1700 RON) să ajungă la 2150 RON... Pâinea de ce nu s-a scumpit ? Şi nu e vorba doar de modelul ăsta (Merida ROAD 880, aka cea-mai-praştie) ci absolut toate modelele. :D Mai scumpe. Cu 300-450 RON. Justificare ? E vară, frate.

Dacă aveam banii acum 4 luni era super. Ieşeam cu 4 mil mai ieftin. Aşa acum aştept să ningă... Dar trebuie să privesc şi partea pozitivă... Cine ştie ce modele apar pt. 2009 ! :mrgreen:

am vrut si eu sa-mi iau merida 880 si e foarte ok. Dar tot nu cred ca grupul sora iese cu ceva in evidenta.

Eu zic ca exista reduceri, dar nu cu foarte mult, intradevar cube aim 2008 era 1400 si cube aim 2009 1700. Singura diferenta pe care am remarcat-o a fost culoarea. Kona dew 2008 1200 ron iar kona dew 2009 1700 ron. Astea ca diferente intre ani. Intre sezoane vom vedea ca nu mai sunt decat 2 luni :D Bicicleta pe care mi-am luat-o eu s-a ieftinit cu 5% in ultimele zile. Acu, sa vedem...

O intrebare interesanta ar fii daca se ieftinesc si componentele. Chiar asi fii interesat de un xtr la 400 de ron :D

...intradevar cube aim 2008 era 1400 si cube aim 2009 1700. Singura diferenta pe care am remarcat-o a fost culoarea. Kona dew 2008 1200 ron iar kona dew 2009 1700 ron...

Diferenţa mare rezultă şi din cursul leu-euro. Anul trecut un euro aprox. 3,7 lei. În 2009, 1 euro = 4,2 lei. Deci logic :-bd

Bicicleta pe care eu am cumparat-o in octombrie 2008 cu 450 Euro echivalent (euro actual) 1900 RON acum este 2700 RON in magazinele din Romania. Pentru cine vrea se verifice modelul e Dahon Vitesse D7HG. Cu toata evolutia Euro eu cred ca mai e ceva fishy. O diferenta de 200 Euro nu se justifica asa usor. cresterea euro cu 11-15% nu justifica in nici un fel o crestere cu 40% a pretului bicicletei.

Asta imi aminteste de o legenda urbana .. se duce o tanti cu un X5 la un magazin de biciclete si cere o bicicleta scumpa sa se duca cu ea la munte. Primeste una de 50 de milioane si cand aude ca e doar atat zice ca nu e suficient si comanda una de 100 milioane. Asta fara nici o notiune tehnica despre biciclete ,fara nici o evaluare fara nici un test. Evident ca bicicleta aia fie ea si una de competitie zace prin garaj 99.99999% din timp.

Cu genul asta de mentalitate nu ma mira ca lumea se plange de preturi. Nu este in interesul magazinelor de biciclete sa scada preturile acum. La iarna vom vedea ...

cursul leu-euro nu are absolut nici-o treaba cu preturile biclelor/pieselor din romania. comerciantii au avut nevoie de un motiv ca sa mareasca preturile. nu numai ca majorarea nu este proportionala, dar majoritatea pieselor costa mai putin daca sunt comandate din afara.

singura vinovata pentru aceste cresteri?! Nesimtirea:-bd si goana dupa profituri usoare.

Eu am dat de un topic mai vechi pe aici pe forum (mi se pare ca era de anul trecut) unde era un link la o bicicleta, pretul fiind de 2700 roni. Am intrat pe site-ul respectiv, si pretul de anul acesta este de 2200 roni. Eu sincer am sperante ca iarna se vor face reduceri de 15-20 % la unele modele de biciclete. Sper lucrul acesta fiindca anul acesta nu imi cumpar deoarece nu as putea sa profit de bicicleta din pricina serviciului. Asa ca astept pana in iarna/primavara cu achizitionarea unei biciclete in speranta ca in acelasi buget voi lua ceva mai bun decat as lua acuma. De fapt am pus ochii pe un model anume si ma rog sa il ieftineasca si pe acela iarna asta :) . Sincer, cred ca, comerciantii nostrii s-au mai desteptat si vor aplica reduceri asa cum este in occident. Sper sa nu mai mearga pe principiul : "Lasa-le ca nu le-am vandut anul asta, le vom vinde anul viitor. Ce atatea reduceri?". De fapt, iarna care a trecut, am observat la un comerciant in oras ca a aplicat reduceri de 20-30%. Si nu este un comerciant mare. Banuiesc ca daca si "astia mici" s-au desteptat in privinta strategiilor de vanzari, si aia mai mari o vor face.

Inca o chestie, si eu cred ca vanzatorii umfla mai mult sau mai putin preturile vara, mergand pe principiul ca daca ai nevoie de o bicicleta, o vei cumpara si daca costa mai mult.