Sign in to follow this  
cosmin_road880

Diferenta schimbator foaie brased-on vs 31.8

Recommended Posts

Salut, am o cursiera Merida Road 880, cu un schimbator Shimano Sora pentru angrenaj. (8 pinioane cu 2 foi)

Vreau sa trec la 3 foi cu 9 pinioane(53-39-30,12-25/27) pentu catarari mai usoare, ceea ce implica schimbari masive. Adica o sa trec pe full-Tiagra(atatia bani am, 105 sau Ultegra sunt vise acum) si o sa schimb ambele schimbatoare, pinioane, angrenaj, butuc angrenaj, shiftere viteze/frane.

Pe mai toate shop-urile online, schimbatoarele de foi au ca detalii, probabil prinderea, fie brased-on, fie 28mm fie 31.8mm.

Care e diferenta, nu vreau sa cumpar ceva ce nu se potriveste pe bike-ul meu.

Multumesc anticipat.

Pai este in functie de diametrul tevii pe care-l montezi ,manzule.

'Brazed' este asa :

Imagine postată

Daca modelul este Brazed on sunt coliere speciale si ptr aceste tipuri de schimbatoare de asemeni pe diferite diametre.

Este de ajuns sa iei un subler si sa masori ce te intereseaza.:cry:

Si nu uita - pentru foaie tripla iti trebuie un schimbator dedicat, care sa poate muta lantul pe toate foile. Schimbatoarele pentru doua foi nu merg si pentru trei.

Pana acum, combinatia e asta:

Angrenaj - Shimano Tiagra Chainset HollowTech II 4503 175mm 30.39.50 Silver Rings. NO CUPS

Shimano Tiagra 4500/4550 Hollowtech II BB Cups Pair British 68mm

STI-uri Shimano Tiagra STI 9 Speed 4500 Set Left & Right Triple

Pinioane - Shimano Tiagra Cassette 9 Speed HG50 12-25

Lant - Shimano HG93 Chain 9 Speed Each

Sch fata - Shimano Tiagra Front Derailleur Triple 9sp 4503 28.6/31.8mm

Sch spate - Shimano Tiagra Rear Derailleur 9 Speed 4500 GS Short Cage

Apropo, care e diferenta intre short cage si super short cage?

Si la angrenaj+butuc mai am nevoie de ceva ca sa mearga? Pe site-ul respectiv zice ca nu are "cups" si am luat si cups-urile :)

Overall sper sa ma tina vreo 2 ani. Acum am Sora(schimbatoare)+RPM(crank x2) de vreo 3 luni, am facut vreo 800 km in oras si pe la munte in weekend, sunt super ok, nu am avut pb cu ele.

Insa trebuie sa schimb tot cum am mai zis, pt ca vreau 3 foi ca ma omoara dealurile (gen predeal-bran-campulung) in combinatia actuala 39 foaie cu 23 pinion. Si nu tine neaparat de abordarea pantei ci si de muschii pe care nu ii am inca formati pt combinatia asta.

Si in nici un caz nu vreau MTB. :) Prefer soseaua inca, chiar daca m-a lovit un bou cu masina chiar in weekend-ul asta :-S

Probabil super short cage e mai scurta decat short cage.

Adica bratul cu rotite de la schimbatorul de pinioane are diferite lungimi, pentru diferite pinioane.Cu cat ultimul pinion e mai mare cu atat iti trebuie un brat mai lung la schimbator.

nu era musai un angrenaj triple,puteai alege si un angrenaj compact si pastrai si greutatea redusa si arata mai bine,50/34 era suficient pentru asa ceva.