hopipoke

viteza recumbent vs bicicleta

Recommended Posts

Buna ziua tuturor, asi dori sa aflu si parerea altor posesori de recumbent ,ce parere au despre viteza de deplasare a unui recumbent fata de o bicicleta obisnuita .Eu am un recumbent de nu prea mult timp si la mine viteza de deplasare cu ea fata de o bicicleta normala este foarte mica . Daca fac cu bicicleta o ora cu recu fac cu 25 minute mai mult .Astept observatiile Dvs , multumesc .

Diferenta asta vine doar din cadenta sau din marimea rotilor si/sau raportele de transmisie?

Poate are drum mai mult la deal. Daca pe plat şi în coborâre bicicleta orizontala are avantaj aerodinamic asupra bicicletei clasice, pe urcare situaţia se schimbă.  

Roti de aceasi marime  rapoartele sant aceleasi , cadenta n-o pot tine la fel de buna ca la bicicleta .Pe coborare  e mai placut ca bicicleta dar pe plat sant mult mai lent  de aceea am vrut sa aflu si parerea altor recumbentisti ,sa vad la ei cum sta treaba ,in teorie recu ar trebui sa fie mai rapida dar pentru mine nu este deloc asa.

Dar de ce nu ne arati si noua cum arata bicicletele tale ? ... sa ne facem o idee ...

Uite aici doua dintre ele:

post-15376-0-33486000-1375355034_thumb.jpg

post-15376-0-00720100-1375355059_thumb.jpg

Uite aici doua dintre ele:

Cu mentiunea ca cea de oras l-am cumparat ca sa-i scot butucul si sa-l montez in recu , restul bicicletei l-am suit in podul casei pt ca l-am pus la vanzare pe un site , si din greseala am pus ron in loc de eur si m-a sunat o persoana sa ma intrebe cat mai las din 300 de roni   :-L  

Ti-a oferit cineva 300 de lei pe recumbent? Fara suparare dar eu i-as fi luat.

Sa fii sanatos daca i-ai fii luat,dar nu pe recumbent mi-au oferit 300 roni ci pe cealalta bicicleta fara butucul din spate, si cred ca in viata ta n-ai da atatia bani pe o bicicleta cat am dat eu pe ea numai ca sa-i scot butucul  ,  si eu merg pe principiul ca gusturile si femeile nu reprezinta subiect de disputa , fiecare cu ce are sau cu ce-i place.Ca sa-ti faci o idee pentru ce mi s-a oferit 300 roni it-i pun niste poze poate o sa-mi spui ca e cam mult 300 roni pe ea :-<

post-15376-0-44515100-1375356667_thumb.jpg

post-15376-0-83001000-1375356710_thumb.jpg

Pe butucul din față al "arătării" scrie Rohloff ;) .

Aaa credeam ca pe recumbent ti-a oferit 300 lei.Despre cealalta nu pot sa-mi dau cu parerea dar din ce vad eu...frane hidraulice...da, ai dreptate!

Iar ai dat cu mucii'n fasole...

@@hopipoke Cred ca ce-a mai buna parere ti-o poate da @@Axe , care merge cu recumbent. Eu pot sa-mi exprim parerea, desi nu am mers cu recumbent. In primele doua poze ne arati un recumbent si una de oras. Aia de oras are roti de 28, recumbentu de 26. Sa zicem ca foile angrenajului sunt identice. Ai luat in calcul greutatea celor doua biciclete? Sau faptul ca ai cauciucuri diferite? 

• Upvote 1

@@hopipoke Cred ca ce-a mai buna parere ti-o poate da @@Axe , care merge cu recumbent. Eu pot sa-mi exprim parerea, desi nu am mers cu recumbent. In primele doua poze ne arati un recumbent si una de oras. Aia de oras are roti de 28, recumbentu de 26. Sa zicem ca foile angrenajului sunt identice. Ai luat in calcul greutatea celor doua biciclete? Sau faptul ca ai cauciucuri diferite? 

Uite cine vorbea...

In mod cert mai sunt mai multe motive care fac recumbentul sa mearga mai incet dar unul din ele este dificultatea la pedalat cu roata virata. Dupa aceea intervine raportul de transmisie coroborat cu diametrul rotilor care este net in favoarea celei de oras.

Vad ca nu m am exprimat destul de clar, eu am comparat feelingul pedalatului intre un recu si mtb pentu ca am si mtb pe care il folosesc destul de des , sub 100 km folosesc numai mtb daca vreau sa merg mai mult atunci scot trekkingul , si cred ca santeti de acord ca mergand cu atatea biciclete  am termeni de comparatie.

Multumesc de raspunsuri la toata lumea, @@Odden, am luat in calcul si lucrurile amintite   mai sus ,dar m am gandit ca ce castig cu aerodinamicitatea  la recu macar o sa compenseze  dezavantajele , ca greutatea sau balonajul rotilor ,dar penru moment nu l simt asa de iute cum l am crezut.

Vad ca Axe nu vine cu parerile lui, asa ca ma bag eu pe fir, eu am parcurs peste 15000 km cu recumbentul meu asa ca am ceva experienta...

momentan asa aratam :)

383470_436946549734070_439178082_n.jpg

Pentru mine s-a dovedit a fi o incercare reusita, pt ca o folosesc de 2ani si jumatate cu kilometrii amintiti, la mers la munca, plimbari, ture.

Cea mai lunga iesire a fost de 329 km realizata in 17 ore, pe acest  traseu http://www.bikemap.net/en/route/1697756-gyimes/#/z9/46.21405,26.27517/mapquest.Nu cred ca as incerca acest traseu intr-o sa zdrobitoare de alune.

Ca iidee am parcurs pe aceasta bicla 104 km  fara sa pun talpile jos

Am cu ea cca 8 iesiri de peste 200 km, si nu prin baragan :)

Mai citesc pe alte forumuri cum isi planuiesc unii ture de peste 400-500 km pt o zi...

Asa ca una peste alta eu cred anduranta bate viteza...

@@hopipoke :  mai trebuie umblat la setari reglaje, comfort...(scaun...)

Pe butucul din față al "arătării" scrie Rohloff ;) .

Daca nu scrie pe butuc ''Rich'' atunci pt unii nu face nici cat o ceapa degerata ''Rohloff''? habar n-am

Richul meu avea jante remexdin fabrica , deci nu-s chiar asa naspa. si a suportat si suporta inca bine orice fel de drum pe care il arat...

Unde se gasesc jante remexdin  sa-mi cumpar si eu ,stiam numai de jante remerx , poate nu tin pasul cu noutatile in materie de jante  $-)

Unde se gasesc jante remexdin  sa-mi cumpar si eu ,stiam numai de jante remerx , poate nu tin pasul cu noutatile in materie de jante  $-)

Eu am gresit, dar sa iti raspund cu o moneda identica... virgula se pune intotdeauna dupa cuvant, iar spatiu se lasa dupa virgula dinaintea urmatorului cuvant...

• Upvote 3

Si eu gresesc ,nu le am asa bine cu scrisul corect gramatical .

Să revenim on-topic așadară.

Mmmmm?

[-X