hopipoke

viteza recumbent vs bicicleta

Recommended Posts

Salut, ai perfecta dreptate si mersi.

Multumesc de raspunsuri la toata lumea, @@Odden, am luat in calcul si lucrurile amintite   mai sus ,dar m am gandit ca ce castig cu aerodinamicitatea  la recu macar o sa compenseze  dezavantajele , ca greutatea sau balonajul rotilor ,dar penru moment nu l simt asa de iute cum l am crezut.

Pe langa ce zice Odden (rotile, greutatea) ar mai putea fi si faptul ca recumbentul tau nu e chiar aerodinamic. I-am reprosat asta si lui John Tolhurst de la Cruzbike (pe forumul bentrideronline) prin 2007, legat de Sofrider, si intre timp a scos pe piata Silvio si Vendetta:

9260833033_131e9047f7(1).jpg

Asta (Vendetta) e, in plus, mai rigida decat Silvio, adica are teava aia groasa intre ghidon si pedalier, etc., astfel incat pedalierul sa fie cat mai rigid prins (aproape la fel de rigid ca la bicicletele clasice) si sa nu pierzi energie indoind tevi ... Apropo, la tine am impresia ca nici scaunul (spatarul) nu e destul de rigid/ferm, deci poti pierde energie si pe-acolo ...

Mai e si adaptarea muschilor & corpului in general la noua pozitie & noul stil de pedalat (se recomanda cadenta mare cu apasare mai usoara in pedale).

Pana la urma, asa cum zice si lbordi, nu viteza e atuul principal la recumbent, ci confortul. Doar unele recumbent-uri sunt mai rapide decat bitzele clasice, si asta pe plat ... in schimb sunt mai comode si poti merge mai mult fara sa te resimti.

Apropo de distante mari cu recumbent: 5.000 km in 12 zile (+ 2 si 3).

Cam asa e aerodinamic & eficient:

Iata un raspuns foarte la obiect , detaliat si foarte corect. Ai dreptate intoate privintele legat de rigiditate ,scaun, aerodinamicitate si alte lucruri, de la ultima mea postare s-au schimbat foarte multe pe ''aratania'' mea o sa-i fac o poza cat de curand si atunci se va vedea diferenta intre ele .Ii multumesc si pe aceasta cale lui lbordi pentru sfaturi cat si pentru scaunul primit .Incerc sa-mi dezvolt si muschi de recu  dar as vrea sa-mi creasca si viteza  incerc cu orice bicicleta sa scot un timp cat mai bun . Cu mtb Sfantu-Brasov o ora  cu recu o ora si un sfert sau mai mult ,nemaivorbind daca merg cu trekkingul cu care scot un timp mult mai bun, stiu ca nu au aceleasi carateristici  dar ma straduiesc ca macar pe plat sa ajung din urma timpii de mtb cu recu .Oricum raspunuri de acest gen am dorit sa primesc si-ti multumesc pentru amabilitatea  ta .

Iata un raspuns foarte la obiect , detaliat si foarte corect. ... si-ti multumesc pentru amabilitatea ta .

Cu multa placere. As fi raspuns mai repede, dar abia de vreo saptamana am scapat de suspendare ... Plus ca eu n-am recumbent si initial m-am gandit sa ma abtin de la comentarii, atata timp cat sunt pe aici altii care au si stiu mai bine ce si cum.

In fine, mi-am adus aminte ca mai vroiam sa spun ceva legat de problema cu viteza: e posibil sa pierzi energie/viteza si daca rotile nu sunt exact in acelasi plan (nu sunt in linie). Am avut la un MTB cu furca putin asimetrica problema asta. Partea buna e ca se poate elimina. Parca Axe era expert.

Rotile sant perfect aliniate , pentru moment simt ca am probleme cu picioarele,   am aproape non stop febra musculara cea ce n-am avut nici cand am facut ture mai lungi cu celalalte  biciclete.Axe nu vrea sa dea cu parerea si nici alti recumbentisti , de si eram  curios altii cum se descurca cu viteza sau cu adaptarea  muschilor  pe recu .

hopipoke:pot sa-ti spun eu de ce faci mai mult timp cu recumbentul...iti trebuie aproximativ 2 luni numai ca sa formezi fascicule de muschi pentru pedalatul in alta pozitie...apoi nu poti compara obisnuinta de o viata a musculaturii pe o bicicleta normala , cu pedalatul in alta pozitie(recumbent)...